28.05.2012 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro záhony i nádoby

Lákadlem pro návštěvníky veletrhu, ale i pro vystavovatele jsou prezentace nových kultivarů okrasných výpěstků, které nabízí zahraniční veletrhy. Návštěvníkům nabízí možnost souhrnně porovnat to, co je na trhu nové, pro vystavovatele maximální prezentaci jimi představených kultivarů.

Vedle nizozemských veletrhů nabízí tuto možnost i varšavský veletrh Zeleň je život, o kterém jsme informovali v minulém čísle našeho časopisu. V konkurenci 38 nových rostlin zvítězily okrasné keře, ale i trvalky přihlášené do soutěže stojí za zmínku.

Echinacea purpurea ´Lilliput´PBR
Rod Echinacea získává v posledních letech na popularitě a v sortimentu se tak objevuje stále více kultivarů tohoto rodu. Jedním z nich je odrůda ´Lilliput´. Jak název napovídá, vyniká nízkým vzrůstem, mezi 30 a 50 centimetry. Tradicí jsou pevné, drsné a rovné stonky a hrubé, tmavě zelené olistění. Květní úbory jsou velké, v průměru 7 až 10 cm, s růžovými paprsčitými okvětními lístky. Kvete od konce června do konce září a zaujme jemnou vůní. Vyžaduje poměrně úrodné, propustné, mírně vlhké půdy s neutrální nebo mírně zásaditou reakcí. Je odolná proti mrazu, v průběhu dlouhé a vlhké zimy bez sněhové pokrývky však může být poškozena. Je vhodná pro domácí zahrady či městské výsadby, oproti svým vzrůstnějším kolegyním se uplatní i na plochách menších rozměrů, a to např. i ve výsadbách v kontejnerech.
Vyšlechtěna a uvedena na trh byla v roce 2007 v USA společností Terra Nova Nurseries, na polském trhu ji nabízí Szkolka Krzewow Ozdobnych Maciej, Dankowice.

Echinacea purpurea ´Little Angel´PBR
Stejná společnost zastupuje i odrůdu ´Little Angel´. Vyznačuje se stejnými růstovými vlastnostmi jako prvně jmenovaná ´Lilliput´. Odlišnou je v barvě květu a množství okvětních plátků. Okvětní plátky mají barvu bílou, středy květů jsou zbarveny žlutě s oranžovým nádechem. Termín kvetení se uvádí od začátku července do konce září. Vyžaduje opět poměrně úrodnou propustnou a mírně vlhkou půdu s neutrální či mírně zásaditou reakcí. Podobně jako ´Lilliput´ ji nevyhovují dlouhé vlhké zimy bez sněhové pokrývky.
Vyšlechtěna a uvedena na trh byla v roce 2007 v USA společností Terra Nova Nurseries, zástupcem na polském trhu je Szkolka Krzewow Ozdobnych Maciej, Dankowice.

Echinacea purpurea ´Pow Wow Wild Berry´
Třetí z rodu Echinacea představuje zástupce vzrůstnější skupiny. Dosahuje výšky 50 až 70 centimetrů a od svých kolegyň se liší barvou květu, větvením a svou velikostí. Každého jistě zaujme tmavě růžovofialová barva okvětních plátků. Bazální větvení stonků zajistí větší množství výhonů zakončených květem. Ty se objevují od konce června do konce září. I bez odstraňování odkvetlých květů kvete rostlina nepřetržitě. Při testování, které probíhalo v rámci USA kvetly rostliny prvním rokem po výsadbě (zhruba 20 týdnů po výsevu) a neměly problémy s přezimováním v klimaticky méně příznivých oblastech. Semena je tedy vhodné vysévat do konce ledna, abychom dosáhli uniformních a jednotně kvetoucích jedinců. Tato odrůda Echinacea se v roce 2010 stala vítězem soutěže All-America Selections (AAS).
Kultivar byl vyvinut americkou společností Pan American Seed Co. v roce 2010. Na veletrhu ji předvedla společnost Gospodarstwo Specjalistyczne Panek, Pruszkow.

Fragaria ´White Dream´ PBR
Mezi netradiční by se dala zařadit tato trvalka připomínající jahody. K vidění byla jak na nizozemském veletrhu Plantarium tak na českém Zeleném světě. Dorůstá výšky 30 centimetrů. Listy jsou tmavě zelené. Kvete hojně bílými květy začátkem května. Dekorativnější jsou plody této odrůdy – poměrně velké, v průměru 2 až 2,5 cm, bílé s nádechem růžové barvy a drobnými červenými semeny na povrchu. Je odolná proti mrazu, vyžaduje úrodné půdy, mírně vlhké s mírně kyselou nebo neutrální půdní rekcí. Vyhovuje ji polostín či slunné stanoviště. Uplatní se především pro výsadby do kontejnerů, na záhony a skalky.
Odrůda byla vyšlechtěna nizozemskou společností Hoogenraad Nurseries v Rijkswegu, která ji také zastupuje na trhu.

Heuchera ´Afra´
Rostlinám, které v posledních letech zažívají doslova boom, vévodí dlužichy. Jednou z nich, která dostane možnost bojovat o své místo ve výsadbách je kultivar ´Afra´. Jedná se o rychle rostoucí trvalku, jejíž listy dosahují výšky 20 až 35 centimetrů, květní stvol vyrůstá až do 60 centimetrů. Listy v přízemní růžici jsou polostálezelené, s 5 až 7 lalůčky a jemně zvlněnými okraji. Mladé listy jsou tmavě purpurové, později tmavě zelené s fialovým odstínem na svrchní části a fialové na rubu listů. Na podzim se barví do červena. Drobné, krémově růžové květy se nad listy objevují v červenci. Je odolná proti mrazu, ale dlouhá vlhká zima bez sněhové pokrývky ji může poškodit. Má ráda úrodné půdy s neutrálním či mírně kyselým pH. Snese však i mírně chudší půdy. Používá se v záhonech, ale je vhodná i pro výsadby do kontejneru.
Byla vyšlechtěna v roce 2009 Jerzym Foszczkou a na trh uvedena v roce 2010 společností Foszczka Teresa i Jerzy-Ogrodnictwo.

Heuchera ´Agata´
Vzrůstem a nároky je tento kultivar totožný s výše představenou odrůdou ´Afra´. Rozdíl nalezneme v listech – zespodu jsou intenzivně fialové zespod a na svrchní části se prolíná žlutá, fialová a zelená, později zeleno-fialová s jemným žlutým odstínem. Drobné růžové květy v bohatých latách se objevují v červenci.
Byla vyšlechtěna v roce 2009 Jerzym Foszczkou a na trh uvedena v roce 2010 společností Foszczka Teresa i Jerzy-Ogrodnictwo.

Heuchera ´Alesia´
Třetí dlužicha z dílny Jerzyho Foszczka je o trochu vzrůstnější s mladými listy na obou stranách fialovými a staršími tmavě zelenými na svrchní a zeleno-fialovými na spodní straně. Stonky květních lat jsou fialové, květy opět drobné růžové v bohatých latách. Nároky má stejné jako obě předchozí odrůdy.
Byla vyšlechtěna v roce 2009 Jerzym Foszczkou a na trh uvedena v roce 2010 společností Foszczka Teresa i Jerzy-Ogrodnictwo.

Miscanthus sinensis ´Apache´ PBR
Vytrvalá tráva s rovnými listy, na konci jemně svěšenými vytváří husté trsy dorůstající do výšky 50 až 70 centimetrů. Listy jsou úzké, 1 až 2 centimetry široké, s výraznými příčnými proužky ve žluté barvě, až dva centimetry širokými. V našich klimatických podmínkách nepokvete. Na půdu je nenáročný, nejvíce mu vyhovují středně úrodné, vlhké a propustné půdy s mírně kyselým až zásaditým pH a stanoviště na plném slunci. Snese mírné zasolení. Uplatní se tak v městských výsadbách, ale i na zahradách či při výsadbě do nádob.
Byl vyšlechtěn v roce 2010 Jerzym Foszczkou a na trh uvedena v roce 2011 společností Foszczka Teresa i Jerzy-Ogrodnictwo.

Ophiopogon planiscapus ´´Black Beard´ PBR
Česky tento rod nazýváme sedoulek. Jedná se o vytrvalé byliny s krátkými oddenky nebo výběžky a se stálezelenými listy. Tento kultivar je výjimečný právě pro jejich barvu, která je tmavě fialová, skoro až černá. Květy jsou drobné, seskupené v hroznech a objevují se od července do září. Plodem jsou bobule téměř černé barvy. Má minimální požadavky na půdu a upřednostňuje slunečné plochy. Jelikož není plně zimovzdorný, doporučuje se jej na zimu opatřit ochranou.
Odrůdu vyšlechtil Brit Steve Yandall ze společnosti Rainbows End. Poprvé byla představena v roce 2009. Na polském trhu ji nabízí Gospodarstwo Szkolkarskie Wroblewscy, Borowno.

Physalis ´Halloween Queen´®
Nízká trvalka dorůstající výšky 30 až 40 centimetrů vytváří husté kompaktní keře. Listy jsou vejčité, světle zelené. Jemné bílé květy, 1 až 1,5 centimetru v průměru se objevují v červnu a červenci. Plody jsou velmi dekorativní, svým tvarem připomínající lucernu. Skládá se z červené bobule a oranžového kalichu. Ten je 5 až 6 centimetrů dlouhý, a 3 až 4 centimetry široký. Dozrávají koncem července do září. Pro optimální růst vyžaduje bohaté půdy s dostatkem humusu, mírně vlhké, se zásaditým či mírně neutrálním pH. Pro rostliny volíme slunné polohy. Používá se do záhonů či jako rostlina do kontejneru.
Rostlina vznikla v rukou německého šlechtitele Jelitto Staudensamen a je k dispozici v nizozemské školce Handelskwekerij Exceptio.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down