06.12.2009 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro vyšší kvalitu

Společnost Agro CS a. s. není potřeba představovat. Její zahradní divize, která patří mezi její nejrozsáhlejší činnosti se zabývá výrobou a dodáváním potřeb pro profesionální zahradníky i pro hobby trh.

Jedná se o substráty, minerální, krystalická, kapalná i organická hnojiva, travní směsi, fungicidy, herbicidy, insekticidy, mulčovací kůru a další dekorační materiály. V neposlední řadě i trávníková školka, která dodává koberce nejen realizačním firmám, ale i fotbalovým hřištím první ligy (Slavia, Sparta).
Společnost vznikla v roce 1993 a na trhu je tak již 16. sezónu. Působení na trhu se vyznačuje neustálým vývojem a investicemi do rozšíření, zkvalitnění a zefektivnění výroby. Pro ilustraci může dobře posloužit následující údaj: v roce 2008 byl obrat společnosti oproti roku 1993 zvýšen 100násobně na 760 miliónů.

Nové areály
Posledním velkým krokem k rozšíření výroby bylo vybudování dvou nových výrobních a skladových areálů přímo v České Skalici. Takový významný počin nelze jen tak přejít, a proto byly tyto areály za přítomnosti zhruba 150 hostů poslední zářijový den slavnostně otevřeny.
Dle slov obchodního ředitele Ing. Jiřího Müllera, který se ujal úvodního slova je nový výrobní areál jednak krok k rozšíření výroby především profi substrátů, ale jedná se o důležitý krok k vyšší kvalitě profi substrátů díky novým výrobním technologiím.
První nový areál je vybudován v České Skalici – Říkově v bezprostřední blízkosti stávajícího závodu. Rozkládá se na ploše 35 000 m2, z čehož výrobní hala na substráty má rozlohu 4000 m2 , zbytek prostoru zaujímají skladové plochy, které jsou vyasfaltovány. Je zde celkem 20 000 paletových míst. Pro příští rok se počítá s dalším rozšířením o 11 000 m2.

Nejmodernější výrobní linka
Ve výrobní hale nalezneme kompletní výrobní technologii na výrobu substrátů od nizozemské společnosti Slootweg, která patří k předním firmám v oboru. Kapacita linky je až 220 m3/hod. Základem této špičkové holandské technologie je neustálá kontrola výrobního procesu a přesné dávkování všech surovin. Celý systém je nastaven tak, aby při sebemenší odchylce od normálu (například když dojde jedna surovina) byla ihned celá linka vypnuta. Do provozu se spustí až když je dáno vše do pořádku. Tak je zajištěno, že substráty mají přesně požadované složení. I vlhkost surovin je neustále měřena a upravována, tak aby byla pořád na stejné úrovni.
Samotná linka začíná zásobníky, které jsou uloženy na tenzometrech a kde jsou všechny suroviny. Rašelina projde hvězdicovitými síty, které zajistí požadovanou strukturu substrátů. Poté je vše pečlivě promícháno v míchačce. Následně je radioaktivním paprskem měřena hustota materiálu, tak aby zajištěna požadovaná objemová hmotnost.
Hotový substrát je poté pomocí dopravníků buď uložen do zásobníků o objemu 35 m3 nebo jako volně ložený je odvezen nákladním automobilem.
Na zásobníky navazují tři balící linky a bigbal press. Balící stroje slouží především pro hobby substráty, v menší míře i pro profi trh. Jsou schopny vyrobit balení o objemu 10, 20, 50 a 80 l. U největšího balení je výkon jedné linky až 24 palet/hod. Další novinkou je stroj, který zabalí do stretch fólie celou paletu s pytli substrátů. Garantována je nejen nepropustnost vody, ale používaná fólie zajišťuje i UV stabilizaci po dobu 12 měsíců, takže na tuto dobu je dávána záruka na stabilní vlastnosti zabalených substrátů i při venkovním skladování.

První v ČR
Nás pochopitelně zajímal především Bigbal press a nejen proto, že je jediný v České republice. Pochází z vlastní dílny Agra CS včetně kompletního software, takže mohl být vyroben všem požadavkům na míru. Výkon lisu je až 15 bigbalů za hodinu. Jejich objem je 4 m3. Pevný obal z polyethylenu zaručuje dokonalou hygienu. Úplnou nepropustnost zaručují svařené spoje. Každý bigbal je ihned na výrobní lince označen, aby nemohlo dojít k záměně.

Prověřené suroviny
Základní surovinou pro výrobu substrátů je pochopitelně rašelina. Používají se všechny tipy: bílá i černá, pro různá použití jsou určeny různé frakce, rašelina je těžena borkováním i frézováním.
Z dalších surovin můžeme jmenovat: perlit, keramzit nebo-li Liadrain, kokosová vlákna (chipsy), jíl, dolomitický vápenec, hydrogel (pro zadržení vody), smáčedla, kůrový humus, který je velmi ceněný, ale bohužel i velmi drahý. Mezi další neopomenutelné složky substrátů patří pochopitelně celá řada hnojiv: NPK, PGmix, dlouhodobě působící hnojiva typu cote, Radigen (komplex mikroprvků), ale i plně organické hnojivo vyrobené z chlévské mrvy.

Vlastní laboratoř
Výhodou společnosti Agro CS je i to, že její součástí je akreditovaná zkušební laboratoř, která se zabývá komplexními rozbory vod, půd, potravin atd. Logicky sem tedy putují k rozborům všechny suroviny používané k výrobě substrátů, především rašelina. Stanovuje se zde pH, vodivost, obsah solí, objemová hmotnost, kontrola obsahu živin, rizikové prvky atd. Celý systém je nastaven tak, aby byla zkontrolována každá šarže surovin, ze kterých se budou substráty vyrábět.
Zákazníci společnosti Agro CS, tak mají garantováno, že substráty jsou vyrobeny nejen z prověřených surovin, ale že i celý výrobní proces je přísně kontrolován, takže je zaručena vysoká kvalita substrátů.

V lukách
V dalším odstavci se nepřeneseme do přírody, ale do druhého nového areálu, který se tak nazývá. Jedná se o objekty a areál bývalé textilky Tiba Česká Skalice.
Zde je výrobní, skladovací a logistické centrum o rozloze 60 000 m2. Nejstarší budova v areálu je z roku 1837, kdy zde byla umístěna první přádelna bavlny v Rakousku-Uhersku.
Agro CS získala celý areál v roce 2007 v dražbě. Poté pochopitelně prošel kompletní rekonstrukcí. Budovy nyní slouží především jako skladové plochy, ale jsou zde i linky na výrobu malých spotřebitelských balení travních osiv a hnojiv. Najdeme zde i školící středisko určené pro potřeby firmy. Vnitřní i venkovní skladovací plochy mají rozlohu 15 000 m2. A protože se jedná i o logistické centrum, bude zde probíhat i kompletace směsných palet pro profi trh. Určena je pro to expediční hala o velikosti 2500 m2. Oproti původní se jedná prakticky o 5-ti násobné zvětšení, takže je zaručen vyšší komfort i rychlost expedice.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down