27.07.2009 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro letní i zimní údržbu

Společnost Pekass, a. s., není třeba dlouze představovat. Na našem trhu působí již 18. rokem v oblasti prodeje a servisu zemědělské, komunální a silniční techniky. V nabídce společnosti nechybí známé značky jako Fendt, Pöttinger či červené traktory Antonio Carraro se znakem dvou proti sobě obrácených koní.

Jedním z těch, kteří vstoupili do řad majitelů mechanizace z dílny Antonio Carraro, se stal Antonín Pechek. Se zakládáním a údržbou zeleně začal již v roce 1992, a to v parcích městské části Praha 4, od roku 1997 společně s pěti zaměstnanci a sezónními brigádníky pečuje o zeleň spadající pod Národní kulturní památku Vyšehrad, o zeleň Jedličkova ústavu a Ústavu jazykové odborné přípravy Karlovy Univerzity. Spolupracuje také s Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v. v. i., v Praze-Ruzyni na projektu kompostování v malých celcích veřejné zeleně. Je členem mezinárodní organizace v péči o stromy ISA.

Základem je silný pomocník
Plocha zeleně na Vyšehradě dosahuje 13 hektarů. Vedle údržby trávníkových ploch se Antonín Pechek věnuje i ošetřování stromů, keřových skupin, trvalkových výsadeb, vinice a cestní sítě. Stranou zájmu nezůstávají ani dětská hřiště a závlahový systém, který je instalován na necelé polovině ploch. Na to vše mu vedle užitkových nákladních automobilů, využívaných především k přesunu hmot, slouží i nově zakoupený malotraktor Antonio Carraro Ergit TRH 9400. Do České republiky jej dováží společnost Pekass, a. s., a výrobcem je firma Antonio Carraro, S. p. A. Je osazen čtyřtaktním turbodieselem s přímým vstřikováním a obsahem 2776 cm3 a výkonem 62,4 kW. Takto silný traktor si tedy bez problémů poradí se všemi přídavnými agregáty při letní i zimní údržbě ploch a cest. Díky menší velikosti stroje nevznikají problémy s pohybem ve stísněných prostorech, například mezi stromy. Antonín Pechek velmi oceňuje výkon stroje například při agregaci s překopávačem kompostu či štěpkovačem. Především při péči o komunikace zase přijde vhod otočné řízení pracoviště obsluhy, které nabízí lepší přehled po pracovní ploše a úsporu času. Výhodou stroje je i hydromechanická převodovka s možností plynulé změny rychlosti v obou směrech. Za zmínku stojí to, že traktor splňuje emisní normu Tier 3A a je tedy vhodný pro využití v městských aglomeracích i z tohoto hlediska.
V řade Ergit se vedle modelu TRH nabízí i model TRX s manuální převodovkou. Oba tyto traktory mají stejnou velikost předních a zadních kol. Další model TRG nabízený v rámci této řady má zadní kola větší.

Mnoho variant na trhu
Dalším z majitelů stroje italského výrobce Antonia Carrara je společnost Lesař, s. r. o. Nabízí lesnické, zahradnické, zemědělské a obchodní služby. Díky velkému množství mechanizačního vybavení a šikovným zaměstnancům se jim vyplatilo i otevření vlastního auto a pneuservisu. Historie společnosti spadá do roku 1994 a původní především lesnické zaměření se díky umístění na okraji Prahy postupně přeorientovalo na zahradnické. Dnes udržují 70 hektarů ploch pražské veřejné zeleně. Dříve obhospodařovali 120 hektarů, ale díky náročným podmínkám výběrových řízení došlo k poklesu. To také ovlivnilo počet zaměstnanců – došlo ke snížení jejich počtu z 25 na 15. Větší množství zakázek realizují pro stavební společnosti, kde se zaměřují na finální úpravy kolem nově vystavených developerských projektů. Minimálně se věnují soukromým zahradám.
Již před čtyřmi lety si vybrali stroj Antonio Carraro TTR 4400 HST s čtyřtaktním dieselovým motorem Yanmar s přímým vstřikováním. Výkon 28 koní pro údržbu veřejných ploch, což je jednou z náplní společnosti, však maximálně vyhovuje. I pro úpravy ploch po stavebních firmách je tento výkon dostačující a pro tuto pracovní operaci je nutná především vyšší odolnost stroje. K vlastnímu univerzálnímu nosiči zakoupili rekultivátor pro zakládání trávníku Carbogreen a rotační sekačku s mulčovací sadou o záběru 1,5 metru. Jako výhodu jmenoval jeden z majitelů společnosti Ing. Miloš Macháček opět hydromechanickou převodovku s možností plynulé změny rychlosti, která zaručuje citlivou spolupráci obsluhy a stroje a otočné řízení pracoviště obsluhy. Tříbodový přední a zadní závěs nabízí velkou variabilitu adaptace přídavných zařízení.
Nosič zde využívají již čtvrtým rokem a vedle vysoké odolnosti oceňují jeho multifunkčnost. O využití v letní údržbě zelených ploch jsme se již zmínili, zapřáhnou jej však i do úklidu chodníků či při zimní údržbě.
Pro oba stroje je možné zakoupení varianty s kabinou i bez kabiny, záleží na představách kupujícího. V nabídce je také velká variabilita pneumatik. Zjednodušeně se dá říci, že v široké nabídce strojů a příslušenství Antonio Carraro si vybere každý.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down