09.10.2008 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro kvalitnější obnovu a zakládání trávníků

Základem kvalitního travního porostu je vedle vhodně zvolené travní směsi dodržení správného postupu jeho založení. Nejvíce technologicky náročnou fází při zakládání trávníků je příprava plochy a zeminy k samotnému výsevu travního semene nebo položení travního koberce. Jedním ze způsobů, jak minimalizovat pracovní operace při této přípravě, je použití vhodné mechanizace.

Společnost Acer-Radek Moudrý se zabývá realizací a údržbou soukromé i veřejné zeleně od roku 1993. Kompletní servis služeb v této oblasti začíná modelováním a úpravou pozemků a pokračuje samotnou výsadbou stromů a keřů s jejich následným ošetřováním. Z dalších činností firmy jmenujme například výsadbu lesních biocenter a biokoridorů nebo aplikaci hydroosevů tj. osetí svahů komunikací a dálnic, travnatých sportovních ploch travní směsí, jež slouží v mnoha případech jako protierozní a protiprašná opatření. Největší podíl zakázek je realizován ve veřejném sektoru (75 %), u nově vznikajících komerčních objektů a areálů, sportovišť, parků atd. Vytvoření travního porostu je hlavní prioritou zadavatelů těchto zakázek.

Úprava pozemku
Samotná realizace travního porostu spočívá především v přípravě pozemku –vytvoření kvalitního seťového lůžka pro výsev travního semene. Častým problémem při těchto přípravách je podle Radka Moudrého, majitele firmy, utuženost vrchní části povrchu, zapříčiněná použitím těžké mechanizace při výstavbě objektů na těchto pozemcích. Fyzikální vlastnosti často neodpovídají nárokům pro zdraví růst a vývoj budoucího travního porostu. Jejich úprava je nejen časově, ale i fyzicky velmi náročná. Pro urychlení jednotlivých pracovních operací a snížení podílu ruční práce při obnově a zakládání trávníků využívá firma malotraktor značky Antonio Carraro Tigre Country 4400 v kombinaci s rekultivátorem značky Carbogreen.
Zastoupení těchto italských značek zajišťuje v České republice společnost Pekass, a. s., prodejce zemědělské a komunální techniky předních světových výrobců, která působí na domácím trhu od roku 1991.

Všestranné použití
Malotraktor Tigre Country 4400 se řadí svou robustností a konstrukční kvalitou mezi kompaktní traktory vhodné nejen pro práce v zemědělství, ale i na realizaci a údržbu zeleně. Díky hydraulickému řízení a krátkému rozvoru náprav s malým poloměrem otáčení je vhodný i do sadů, vinic a školek. Výměnou klasických šípových kol za travní najde uplatnění jak na fotbalových a golfových hřištích tak i na umělých trávnících. Zadní tříbodový závěs kat. 1 spolu s nezávislým vývodovým hřídelem umožňuje připojení různých přídavných zařízení, jako jsou například radlice, rozmetadla, sekačky, mulčovače, rotavátory apod. Tato možnost nabízí využití Tigre Country 4400 i v komunálním sektoru a to jak v letním, tak i zimním období.
Technologie integrálního plovoucího rámu zvaného Actio zaručuje neustálý styk všech kol s terénem a umožňuje spolu s pohonem všech kol plné využití hnací síly. K dobré stabilitě a lepší rovnováze stroje také přispívá velmi nízko položené těžiště traktoru. Díky těmto přednostem lze traktor použít i na svažitých pozemcích, jako jsou sady a vinice.

Technické parametry
Tigre Country 4400 je vybaven 12 stupňovou převodovkou 8 + 4 se synchronizací a krátkým odstupňováním jednotlivých převodů, nezávislými uzávěrkami diferenciálů přední a zadní nápravy a odpojením pohonu předních kol. Standardní nezávislý vývodový hřídel (540 ot./min.) má synchronizační vícelamelovou spojku. Traktor má hydraulickou soustavou s dvojčinným rozvaděčem. Stroj je vybaven motorem Yanmar japonské výroby o výkonu 38 koní. Brzdy jsou mechanické se servopodporou a dvojitým pedálem pro ovládání směrových brzd, které působí nezávisle na levé a pravé zadní kolo.

Pohodlná obsluha
Traktor Tigre Country 4400 je vybaven pohodlným sedadlem umístěným v prostoru mezi zadními blatníky kde je obsluha chráněna před bočním pohybem. Sedadlo je odpružené s možností nastavení tuhosti dle hmotnosti řidiče. Jeho podélné a výškové nastavení zaručuje dobrý výhled všemi směry i kontrolu nad přídavnými stroji. Ovládací páky a spínače jsou racionálně rozmístěny a lehce ovladatelné. Přístrojový panel se všemi ukazateli a kontrolkami je na pohled přehledný a čitelný. Přestože se stroj vyznačuje dobrou stabilitou, je vybaven sklopným ochranným rámem. Možnost kabiny zabezpečuje komfortnější obsluhu stroje i v zimních měsících.

Použití rekultivátoru
Neodmyslitelným pomocníkem Radka Moudrého při obnově a zakládání trávníků je rekultivátor značky Carbogreen. Stroj pracuje na základě pohybu rotační frézy, která se otáčí v opačném směru vůči pojezdu traktoru. Rotující fréza metá kusy zeminy, kamení a trsy trávy na třídicí rošt. Větší kusy padají na dno vyfrézované rýhy, jemně zpracovaná zemina je překrývá a zároveň vyplňuje nerovnosti vzniklé po odstraněném travním porostu a kamení. Nastavitelná hloubka frézování umožňuje zpracování zeminy až do 15 centimetrů, záběr stroje je podle zvoleného typu od 85 do 250 cm. V případě velmi zhutnělé a kamenité zeminy se doporučuje rekultivovat pozemek s postupným zvyšováním hloubky frézování. Na rekultivátor je možné upevnit secí stroj a válec, čímž se minimalizují jednotlivé operace.

Jak nám sám Radek Moudrý potvrdil, kombinace traktoru Tigre Country 4400 s rekultivátorem Carbogreen nejenom výrazně snižuje časovou náročnost pracovních operací nezbytně nutných při obnově a zakládání trávních porostu, ale i zvyšuje kvalitu jednotlivých operací.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down