21.06.2011 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro krásu našich měst

Strakonice jsou okresním městem ležícím v severozápadní části Jihočeského kraje, na soutoku řek Otavy a Volyňky v nadmořské výšce mezi 390 až 430 metry nad mořem. Jejich rozloha je skoro 3,5 tisíce hektarů a žije zde bezmála 24 tisíc obyvatel.

Správu městské zeleně na pozemcích, které jsou ve vlastnictví města vykonává Odbor životního prostředí, oddělení ekologie krajiny. Většinu prací v péči o městskou zeleň provádí Technické služby Strakonice, s. r. o. Jedná se zejména o sečení trávníkových ploch, sběr listí, výsadbu keřů a stromů, údržbu trvalkových a letničkových záhonů, kácení stromů. Odborné arboristické práce zajišťují pro město externí firmy. Realizace nových zelených ploch u investičních akcí města provádějí firmy vybrané v rámci jednotlivých výběrových řízení.
V současné době spadá pod správu městské zeleně celkem 45 hektarů intenzivně udržovaných ploch, dalších 60 tvoří příměstské sady, remízky, porosty a louky. Roční náklady na údržbu zeleně jsou 7 milionů korun na běžnou údržbu (sečení, sběr listí, úklid, řez živých plotů, kácení stromů, ….) a 2,5 milionů na další péči (letničkové a trvalkové záhony, cibuloviny, výsadby stromů, výchovné, bezpečnostní a zdravotní řezy stromů).

Město Strakonice také vyniká množstvím vkusně osázených nádob. O bližší informace jsme požádali Ing. Ondřeje Feita z Odboru životního prostředí města Strakonice.
• Pro zkrášlení města používáte i květinový mobiliář umístěný v nádobách. Jaké jste pro ně zvolili varianty nádob a proč? Kde všude je máte umístěné a kolik jich je?
Ve městě používáme zejména závěsné nádoby na sloupy veřejného osvětlení. Zde používáme větší typy nádob LA0107. Tyto nádoby máme umístěny na Palackého náměstí, u strakonického hradu a na kruhovém objezdu u firmy Fezko. Celkem se jedná asi o 70 kusů těchto nádob. Dále používáme květinové truhlíky AD0108. Umístěny jsou na Palackého náměstí, v parčíku na Dubovci, v areálu strakonického hradu a v areálu letního kina. Celkem používáme 40 kusů těchto truhlíků.
Jako doplněk slouží pak dvě velkoobjemové nádoby GC050 a dvě dvoumetrové květinové pyramidy (Kulturní dům).

• Jaké jsou jejich přednosti, co byste naopak zařadil mezi nevýhody?
Jako přednost vidím zejména jejich odolnost, snadnou montáž, velký objem pro zeminu i zásobní rezervoár na vodu.
Nevýhody jsme objevili pouze u plastových pyramid. Výsadba rostlin je obtížnější než u dalších, námi používaných pyramid Garcy. Pro snadnější manipulaci chybí možnost přenosu pyramidy pomocí jeřábu či ruky.

(hep)

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 2/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down