21.02.2006 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro každého jiný Valentýn

Stává se, že mnohokrát opakované pravdy časem většině z nás zevšední natolik, až přestaneme vnímat, že doopravdy platí. Například prostý fakt, že každý z nás jsme jiný – nezaměnitelné individuum s nezaměnitelnými náladami, touhami a v neposlední řadě s jedinečným vkusem. S touto „holou pravdou“ se zkrátka vyplatí počítat – v každodenním životě, stejně jako při zvláštních příležitostech, třeba o svátku svatého Valentýna.

Leckdy si ani neuvědomíme, jak složité může být vybrat vhodnou květinu, která by skutečně potěšila. Vždyť květina je často určena pro toho, koho ještě ani příliš dobře neznáme, do koho jsme sice zamilovaní, ale teprve krátce... Jak si pomoci? Prvním vodítkem může být, odhadneme-li povahu osoby, kterou chceme květinou obdarovat. Má povahu romantickou nebo rebelskou? Je výstřední, nebo dává přednost intelektuálnějšímu výrazu? Takováto prvotní „klasifikace“ by nám neměla činit zas tak velké obtíže, vždyť povahové rysy se projevují v každém gestu, slově. A různé typy lidí jsou pochopitelně v lásce rozdílné, preferují jiné barvy, jiný styl. Květiny a vazby nejsou výjimkou. Takže je dobré se o tom poučit.

růže nezklame
Růže je tradičně květinou z nejoblíbenějších. Existuje mnoho různých odrůd, které se liší barvami
a tvarem květů, takže růže může pokaždé vypadat jinak a nikdy nezevšední. Její vůně se k Valentýnu velmi dobře hodí a romantikům jistě udělá radost. Růže je zkrátka symbolem romantiky i Valentýna. Můžeme kombinovat růže pastelových barev, vyznění kytice bude pak jemné, skutečně romantické. Anebo můžeme zvolit růže tmavě červené v kombinaci se světlejšími květy – poté budou v kytici mnohem výraznější.

romantická osobnost
Každý máme ve svém okolí nějakého romantika. Stěží bychom našli člověka, který ho v hloubi duše alespoň kousek neskrývá. Jaká je osobnost romantika? Je to někdo, kdo své city neskrývá a do každého vztahu, tedy i milostného, jde naplno a se vším odhodláním. I on má ale chvilky, kdy váhá, zda být raději sám, nebo v kruhu svých blízkých. Právě tehdy potřebuje nejvíc naše ujištění, že je pro nás vždy na prvním místě, ať se děje cokoliv. Proč mu to nedat najevo citlivě vybranou kyticí?
Pro romantickou osobnost se na Valentýna hodí tulipány, zvláště červené, protože symbolizují vášnivou lásku. Dále jsou vhodné pryskyřníky, sasanky, kosatce, minigerbery a hvězdníky, které se mohou kombinovat v malých voničkách nebo těsně vázaných kyticích. Velmi trefné je, pokud mají aranžmá na Valentýna tvar srdce.
K Valentýnu patří klasicky červená, to ale neznamená, že bychom se touto zásadou museli nějak zásadněji omezovat. Kytice může být i modrá, sytě fialová nebo matně růžová – ta je pro romantiky absolutně nepostradatelná.

výstřední osobnost
U výstředního člověka si můžeme být jisti, že nikdy nebude chtít nic, co vypadá jen trochu obyčejně. To se projevuje nejviditelněji v oblékání, v tom, jakými předměty se obklopuje, v životním stylu, stejně jako ve vztazích. Jeho nálady můžou být proměnlivé, stejně jako jeho vkus. Aby jej něco doopravdy zaujalo, musí to být po všech stránkách jedinečné. Pro výstřední osoby se z květin dobře hodí Heliconia nebo Anthurium, které lze kombinovat s růžemi a karafiáty, avšak aranžmá musí netradiční. Kytice mohou být dozdobeny saténovými, sametovými nebo i koženými stužkami. Květy lze svazovat také šňůrkami korálků či na nit navlečenými flitry různých barev, nejraději však červenými. Mezi přírodními materiály, které kytice obohacují, vyniknou dekorativní větvičky okrasných dřevin, které lze různými způsoby barvit.

rebelující osobnost
Miluje protiklady. Nerespektuje pravidla. Rebela poznáme na první pohled podle oblečení, účesu, zkrátka podle stylu. Ocitneme-li se v jeho bytě, nezapochybujeme ani na chvíli – tady bydlí pravý rebel! Co je jinde oválné, bude tady určitě hranaté, žádná norma, žádný zvyk před rebelem neobstojí. Je bytostně přesvědčen, že vše konvenční ho neskonale svazuje. Musíme to mít dobře na paměti, chceme-li takového individualistu obdarovat květinou. Pro rebelující osobnost mohou být dobrou volbou hrnkové rostliny. Na zajímavosti jim dodá pěkné balení či moderní květináč. Vybírat můžeme z bromeliovitých, jako jsou například Vriesea, Neoregelia či Guzmania.

intelektuální osobnost
Takový člověk rád rozplétá složité problémy tohoto světa. Nekonečné množství významů, souvislostí a symbolů dokáže odhalit za jediným slovem, natožpak za tak mnohoznačným dárkem, jakým je květina či dokonce kytice. Intelektuální osobnost těší ony skryté významy hledat a nalézat, proč jí tedy neposkytnout to, po čem prahne. Recept na květinu k Valentýnu je v tomto případě jasný: složitější a propracovanější aranžmá, která mají v sobě vtip. Důležitým „detailem“ je správný výběr vázy. Často jsou kytice složeny z několika vrstev nebo jsou geometrické. Linie aranžmá jsou jednoduché, ale velmi výrazné. Při výběru kytice na Valentýna nemusíme lpět na červené barvě, naopak úspěch budou mít kytice žluté, modré nebo růžové barvy.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down