08.04.2011 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro informace a nové kontakty

Mezinárodní veletrh Internationale Pflanzenmesse (IPM) není třeba příliš představovat. Za dobu svého trvání se stal jednou z nejznámějších evropských i světových zahradnických akcí. O jeho úspěšnosti svědčí neustále se zvyšující množství vystavovatelů i návštěvníků.

Jeho již 29. ročník proběhl koncem ledna na výstavišti v německém Essenu a jako vždy přinesl mnoho zajímavého z oblasti technologie, produkce ia prodeje květin.

Pro každého něco zajímavého
Veletrh však není pouhým místem prezentace firem. Čtyři výstavní dny jsou naplněny zajímavými přednáškami, předváděcími akcemi a slouží jako místo k navázání nových obchodních kontaktů. Za místo zasedání jej volí i mnoho nadnárodních organizací. Jednou z nich byla Union Fleurs, která sdružuje 18 členů, přes jejichž společnosti projde okolo 80 % rostlin prodaných na celém světě.
Již po desáté se organizátoři zaměřili i na mladou generaci. Aby žáci základních škol lépe porozuměli a pochopili toto zelené odvětví, připravili zde pro zhruba 600 žáků a jejich učitelů zajímavý celodenní program.

Spokojenost na všech stranách
Letošní ročník byl hodnocen velmi kladně – sešlo se zde více než 1500 vystavujících společností ze 47 zemí a jejich prezentace navštívilo na 60 tisíc návštěvníků z celého světa. Okolo 35% návštěvníků uzavřelo na IPM nějaký obchod a dalších 46 % se chystá objednávat v návaznosti na veletrh. Spokojenost s veletrhem je tak na obou stranách. Již po skončení veletrhu se 92 % vystavovatelů a 93 % návštěvníků vyjádřilo, že se chystají na veletrh v roce 2012. Termín příštího již 30. ročníku je známý již dnes. Odehraje se tradičně na výstavišti v německém Essenu, a to 24. – 27. ledna.

Oceněné novinky
Do boje o ocenění bylo letos přihlášeno bezmála 60 rostlin 29 společností. V kategorii záhonových a balkónových rostlin byla nejvýše hodnocena Primula acaulis F1 Zebra Blue belgické společnosti Rudy Raes Bloemzaden. Za nejkrásnější kvetoucí pokojovou rostlinu byla z 24 přihlášených rostlin vybrána Kalanchoe interspecific hybrid Queen® Wildflowers® 'Charming Purple Bouquet' dánské společnosti Knud Jepsen. Nejkrásnější nádobovou rostlinou byla zvolena Mandevilla x Diamantina®'Citrine' 403 s jasně žlutými květy představená španělskou společností New Plants Motril. Trvalkám vévodila Campanula portenschlagiana Get Mee ® Dark dánské společnosti Gartneriet PKM A/S. Magnolia x soulangeana 'Genie' S nizozemské společnosti Plantipp B.V. zvítězila mezi dřevinami především díky netradiční barvě květů. Oceněné uzavírá kategorie řezaných květin, které vévodila Tweedia caerulea 'Pure Blue' Tweedia Bluestar japonské společnosti Flower Export Association.

Vystavovatelé z celého světa
Historicky první prezentace na tomto veletrhu si v tomto roce odbyly společnosti z Ukrajiny, Srbska, Litvy, Lotyšska či Jižní Korei. Mezi stálé vystavovatele řadíme italské producenty (tradičně zaplnili halu 6), dánské (hala 5), společnou expozici tvoří i vystavovatelé z Francie, Nizozemska (hala 12), Belgie či Polska.
Nechyběli ani zástupci České republiky. Výhodnou polohu v rohu výstavní haly číslo 10 obsadili zástupci Svazu školkařů České republiky. Školkaři zde letos absolvovali již svou druhou prezentaci. Zájem byl především o roubované jehličnany a kamélie z české produkce.
Druhou českou společností byla Plastia, s. r. o, nabízející plastové truhlíky, podmisky či konvičky .
V Essenu nezapomínají ani na mladé, průkopnické společnosti podpořené programem spolkového ministerstva hospodářství. Jednalo se o společnosti mladší deseti let s méně než 50 zaměstnanci. Byla jim věnována galerie haly 9, kde mohli představit své výzkumy a zlepšení v zeleném sektoru.

IPM je i pro floristy
Nejen zahradníci najdou na veletrhu mnoho zajímavého. Současně s nimi do Essenu míří mnoho floristů a aranžérů. Veletrh pro ně představuje přehlídku materiálu, především sušiny, skla, keramiky a různých pomocných materiálů. Nedílnou součástí veletrhu je floristická show. Jako každý rok se prezentovali floristé sdružení ve svazu FDF (Fachferband Deutscher Floristen, Svaz německých floristů) pod vedením Manfreda Hoffmanna. Společně s Holandskou květinovou kanceláří představili čtyři trendy zaměřené na odlišné skupiny zákazníků. Sweet Harmony (Sladká harmonie) se zaměřuje na romantiky, barevně zaujme trend Holiday Home (Dovolená doma), tradiční Noble House (Noblesní domov) a exkluzivní Nostalgia Chic (Nostalgická elegance) útočí na konzervativnější zákazníky.
Své umění předvedli i ti, kteří se zúčastnili mistrovství světa ve floristice roce 2010 v Šanghaji. Německý šampión Björn Kroner, finský Jouni Seppänen a arménský reprezentant Araik Galstyan ukázali, jak mohou být hudební styly zakomponovány do květinových vazeb.
Prostor na předváděcím molu dostali i žáci prestižní moskevské Nicole Florists College. Předvedli netradiční svatební dekorace.
Jak je vidět, dělo se toho na veetrhu v Essenu opravdu hodně. Jelikož veletrh takového formátu nelze popsat na jedné stránce, vrátíme se k němu v některém z následujících čísel našeho časopisu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down