10.04.2022 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy má šest nových profesorek a profesorů

Buněčný biolog Jan Brábek, fyzický geograf Radan Huth, paleontolog Martin Košťák, anorganický chemik Jan Kotek, biochemička Helena Ryšlavá a makromolekulární chemik Miroslav Štěpánek mohou od včerejšího dne užívat titul profesor. Během slavnostního aktu v Karolinu jim byly jmenovací dekrety předány z rukou ministra Petra Gazdíka. Celkově bylo jmenováno 80 nových profesorek a profesorů.

Koncem loňského roku na návrhy vědeckých a uměleckých rad vysokých škol prezident republiky Miloš Zeman jmenoval osmdesát nových profesorů a profesorek vysokých škol, dvacet šest z nich na návrh Vědecké rady Univerzity Karlovy. Na konci března převzali noví profesoři a profesorky dekrety z rukou Petra Gazdíka, ministra školství, mládeže a tělovýchovy. Slavnostní akt již tradičně proběhl ve velké aule Karolina Univerzity Karlovy.

„Mám velikou radost, že se tu dnes setkáváme u příležitosti předávání profesorských dekretů. Být titulován profesorem není jen uznání schopnosti v daném oboru, ale je to také přesvědčení, že člověk, který tento titul získává, bude rovněž odborným a mravním poradcem, a tím bude přispívat ke kultivaci naší společnosti v mnoha různých ohledech,“‎ řekla v úvodu rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Dále uvedla, že je ráda, že obory nově jmenovaných profesorek a profesorů jsou velmi rozmanité, což i do budoucna umožní čelit výzvám společnosti, jejichž řešení je často mezioborové. „Novým profesorkám a profesorům bych chtěla popřát, abyste byli pro své mladší kolegy životními vzory. Věřím, že akademickou vyspělost lze nejlépe vybudovat laskavostí a spoluprací,“ dodala na závěr své zdravice.‎

Na slova rektorky navázal ministr školství Petr Gazdík. „Je mi velkou ctí, že mi dnes poprvé byla svěřena tato milá povinnost a mohu osobně předat dekrety nově jmenovaným profesorkám a profesorům.“‎ Zdůraznil, že získání profesorského titulu je významným oceněním špičkové pedagogické činnosti a výjimečné vědecké či umělecké práce. „Za dnešním jmenováním se skrývá obrovské nasazení, trpělivost a každodenní cílevědomá práce. Chtěl bych vám za to velmi poděkovat,“‎‎ řekl a dodal, že s profesorským titulem se také pojí obrovská odpovědnost za vlastní vědeckou práci, ale i sdílení zkušeností a vědomostí s nastupujícími generacemi studentů a začínajících vědeckých pracovníků.

„Věřím, že se vám dnešním dnem otevřou nová okna vašich výzkumných i pedagogických příležitostí a že nový titul bude impulzem k další práci a posouvání vašich vědních a uměleckých oborů, ze kterých budeme moci čerpat my všichni. Ze srdce vám osobně přeji mnoho sil a odhodlání při naplňování vašeho života.“‎ Slavnostního předávání se osobně zúčastnilo sedmdesát sedm profesorů a profesorek českých vysokých škol z celkového počtu osmdesáti nově jmenovaných.* 

Zdroj: PF UK

Foto: Hynek Glos

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down