V předposledním červencovém týdnu proběhla na pražském Albertově letní škola Zeměznalec. Studentům pedagogických studijních programů, středoškolským studentům a také učitelům základních a středních škol byly představeny moderní metody v geoinformatice, kartografii, družicovém průzkumu Země a také GIS a GNSS/GPS.
Program byl prakticky zaměřen. Účastníci se mj. naučili zpracovávat družicová data pro účely hodnocení stavu a změn životního prostředí či sledování soudobých údalostí, jako např. vojenský konflikt na Ukrajině, změny lodní dopravy aj. Součástí výuky byla i tvorba tematické a interaktivní mapy a měření a sběr souřadnic pomocí GPS a mobilních systému. V přednáškové místnosti zazněly i zajímavosti z oblasti konstrukce družic a průzkumu vesmíru.
Do programu byly zařazeny sekce určené jak pro učitele, tak pro studenty a nechyběl ani prostor na společnou diskuzi nad možností zapojení geoinformatiky do výuky a přípravou výukových materiálů.Letní školu Zeměznalec organizovala katedra aplikované geoinformatiky a kartografie a konala se s podporou projektů Copernicus User Uptake, PULCHRA, ESERO a Akademie Vesmír. Účast na letní škole byla zdarma, účastníci obdrželi certifikát o absolvování kurzu akreditovaný v systému DVPP/MŠMT).*
Zdroj: PF UK