12.04.2024 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přírodní rezervaci Havranka nově vypásá stádo ovcí

Od jara do podzimu stádo ovcí z Počítek spásá mokřadní vegetaci v přírodní rezervaci Havranka nedaleko Vepříkova. Pomáhá tak doplnit lidské kapacity sekáčů a podílí se na udržení příznivého stavu nově vybudovaných tůní.

Přírodní rezervace Havranka je komplex mokřadních luk o rozloze téměř 42 ha. Spolek Sdružení Krajina začal v roce 2000 zhruba 16 ha nejzachovalejších částí této lokality evropského významu pravidelně kosit. Nicméně lidské kapacity jsou omezené, a aby se mohla péče rozšířit i na další plochy, bylo nutné povolat do práce herbivory. Zároveň se počítá, že by spásači mohli odstraňovat vegetaci okolo nově zbudovaných tůní a zabránit tak jejich postupnému zárůstu.

Testují správný management údržby

Díky vstřícnému přístupu vlastníka pozemků a spolupráce Kraje Vysočina a Sdružení Krajina zde byly v roce 2023 postaveny pevné ohradníky a lokalitu začalo vypásat stádo ovcí z Farmy Počítky. Celá ohrada je rozdělena přepážkou na dvě části, takže zvířata mohou být dle potřeba přeháněna z jedné části do druhé anebo se vyskytovat po celé ploše. Tímto způsobem lze jednak zintenzivnit tlak pastvy na jednotlivé plochy a jednak zabránit vstupu do nejmokřejších částí lokality v době hnízdění vodního a bahenního ptactva.

V loňském roce 9,5 ha páslo stádo ovcí. Botanicky cennější část pastviny byla ještě na podzim ručně pokosena. Letos se spásaná plocha zvětší na 20 ha, které budou vypásány početnějším stádem ovcí. K těm navíc přibydou ještě tři shetlandští poníci. „Shetlandský ponny je nenáročné plemeno, které je schopné živit se i méně chutnými druhy trav jako je chrastice či rákos. Máme s ním dobré zkušenosti z hlediska vypásání vegetace okolo tůní i přímo v nich a doufáme, že na Havrance bude situace obdobná“, vysvětluje Tomáš Blažek, ředitel Sdružení Krajina. Samotná pastva je však stále ještě v testovací fázi a teprve čas ukáže konkrétnějších podoby nastavení správného managemetu.

Kromě vypásaných ploch zůstává nadále zhruba 8 ha lučních porostů koseno, takže v současné době proběhne management na více než polovině celkové plochy rezervace.

Zdroj: Sdružení krajina

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down