27.01.2022 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Připravované investice ve Vysokém Mýtě zohlední změny klimatu

Město Vysoké Mýto na Orlickoústecku dokončilo strategii, která ho má připravit na změny klimatu. Navrhuje dostatek zeleně mezi domy i v krajině, například výstavba a rekonstrukce budov počítá s efektivním nakládáním s dešťovými vodami, uvedla radnice v tiskové zprávě.

"Naším hlavním cílem je zajistit dobré podmínky pro život obyvatel města, a to nejen v současnosti, ale i v podmínkách předpokládaných klimatických změn," řekl místostarosta Martin Krejza (ODS).

Strategie město pro přehlednost rozdělilo do zón, modré, zelené, šedé. Modrá barva označuje hospodaření s vodou. Nepoteče jen do kanalizace. Ve městě mohou být akumulační nádrže, propustné povrchy na parkovištích, chodnících a místních komunikacích.

K lepšímu zadržení vody v krajině mohou sloužit zasakovací pásy, tůňky a k zadržení přívalových srážek poldry. "Využívat vodu jde třeba při údržbě zeleně, na zahradách nebo v domácnostech," řekl jeden z autorů strategie Zdeněk Frélich z firmy Ekotoxa.

Mezi další doporučení zhotovené strategie patří doplnění zeleně podél cyklistických tras a polních cest nebo využití zelených střech u nových budov i při jejich rekonstrukcích.

"Během horkých dní poskytuje osvěžující stín, ochlazuje a zlepšuje mikroklima, zadržuje vodu. Uvnitř města je potřeba zeleň zachovat, vhodně ji provázat s mobiliářem a zajistit podmínky pro její delší životnost. Do zeleně lze také svádět vodu z okolních komunikací," řekl Štěpán Vizina z firmy Ekotoxa.

Šedé zóny se týkají technických opatření, například v energetice. Světlejší střechy lépe odrážejí sluneční záření a snižují přehřívání. Doplňkový efekt mají také stínicí prvky na budovách.

"Město hospodaří s energiemi na svém majetku na velmi slušné úrovni, většina veřejných objektů nebo bytů je již zateplena. Výstavba nových objektů by měla probíhat optimálně v pasívním standardu s minimální spotřebou energie. Je zde pak i větší prostor pro obnovitelné zdroje," řekl Frélich.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down