29.08.2014 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Příprava stimulátorů zakořeňování a jejich využití

Školkařství okrasných dřevin je progresivní odvětví zahradnické činnosti s neustálým nárůstem objemu domácí produkce i poptávky po dovozu některých skupin výpěstků. Jedním ze způsobů, jak zvýšit produkci a efektivitu výroby, je vyšší výtěžnost z nařízkovaného rostlinného materiálu.

Vlastní produkce řízků a péče o ně během zakořeňování představují pro školkaře vyšší náklady, zejména v oblasti materiálové či energetické náročnosti (např. vytápění množáren při množení v zimních měsících), a je tudíž třeba dosahovat co nejvyššího procenta zakořenělých řízků. Primárně je nejvíce potřeba věnovat se množárenským podmínkám, tj. teplotě, kvalitě množárenského substrátu, vlhkosti substrátu a vzduchu na množárně, prevenci houbových chorob a vysoké kvalitě rostlinného materiálu použitého na množení (péče o matečné rostliny, stanovení vhodného termínu odběru řízků, odpovídající a šetrné skladování řízků atd.). Ani splnění těchto základních podmínek však nemusí znamenat dosažení požadované výtěžnosti. Posledním úkonem, který může zvýšit procento zakořenění i o více než 50 % (záleží na rostlinném druhu a kultivaru), je použití stimulátorů tvorby adventivních kořenů. K tomu, aby školkař věděl, jaký stimulátor použít a jak si jej případně připravit, je potřeba se s touto problematikou důkladně seznámit, tj. nejen dokonale znát školkařské zásady množení, ale dosáhnout také určitě úrovně znalostí z oblasti fyziologie rostlin. Úspěšnému školkaři nemohou stačit údaje z literatury, musí ve svých školkařských podmínkách neustále zkoušet alternativní varianty složení stimulátorů a termínů odběru řízků. To platí zejména při množení špatně kořenících druhů a kultivarů dřevin.*

Ing. Martin Říha, Ph.D.

Petr Salaš

Mendlova univerzita v Brně

Ústav šlechtění a množení zahradnických rostlin

Celý text článku naleznete v tištěné verzi speciální přílohy časopisu Zahradnictví - Školkařství.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den, prosím Vás, jak mám použít stimulátor růstu na řízky z angreštu? Chci je namočit do něho, aby lépe zakořenily. Mám ho rozmýchat v poměru jak je v návodu, nebo přímo do neředěného?Nebo jak ho použít? Mám stimulátor Rosteto. Děkuji za odpověď. S pozdravem Pavel Hýbl.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down