03.02.2010 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Příměstské rekreační lesy

Rekreační využívání lesů nabývá na důležitosti stejnou měrou, jakou dochází k rozvoji průmyslu, zástavby, ke zhoršování životního prostředí a zrychlování životního tempa všech obyvatel. Specifický charakter příměstských rekreačních lesů, jako je např. zvýšený tlak návštěvníků na les, či častý výskyt městské zástavby v okolí těchto lesů, vyžaduje i zvláštní přístup k plánování a hospodaření v těchto lesích.

Pozornost odborníků se v současnosti stále více soustřeďuje na interdisciplinární zaměření příměstského lesnictví, kdy jsou do činnosti zapojeni nejen lesníci, ale i ekologové, krajinní architekti či odborníci ze sociální oblasti.
Bohužel však existuje jen velmi málo vědeckých podkladů pro plánování, rozhodování a hospodaření v příměstských rekreačních lesích. Pojednání o této problematice je tedy poměrně obtížné, nejen díky absenci zvláště aktuálních podkladů, ale i velké šíři celé zájmové oblasti. Z těchto důvodů byla na ZF MZLU v Brně zpracována disertační práce (Vegetační a rekreační prvky příměstských rekreačních lesů, analýza a návrh řešení ve vybraných lokalitách), zabývající se příměstskými rekreačními lesy z různých pohledů. Obsahuje mimo jiné údaje o vztahu člověka k lesům, funkcích lesa, charakteristikách příměstského rekreačního lesa, požadavcích lidí na příměstské rekreační lesy, vlivu především sportovních činností na ekosystém lesa a stavu výzkumu v oblasti příměstského lesnictví. Podrobně rozebírá vegetační, rekreační a ostatní prvky příměstských rekreačních lesů.

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 12/2009.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down