01.12.2011 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přikrmování ptačích opeřenců

Noční teploty klesají pod nulu a tak je nejvyšší čas k instalaci krmítek pro naše drobné ptactvo. Do zahrad i do městských ulic se již stahují početná hejna sýkor koňader i modřinek, zvonci, stehlíci, dlasci, pěnkavy, jikavci i čížci.

Volně žijící ptáci nejsou na krmítkách životně závislí, ale rádi si přilepší potravou ze snadno dostupného zdroje. Až později nastanou kruté mrazy, potrava z krmítek jim může zachránit i život.
Nejvhodnější potravou pro přikrmování ptáků v zimním období jsou slunečnicová semínka a drcené ořechy. V obchodech se dají sehnat i různé směsi semen do krmítek a lojové koule. Vhodný je i syrový hovězí lůj, na který létají mimo sýkor i brhlíci a strakapoudi. Kosi, kvíčaly a brkoslavi mají nejraději jablka a jeřabiny.
Do krmítek naopak v žádném případě nepatří zbytky jídel z kuchyně, chleba a slané pečivo. Ptáci je sice pozřou, ale mohou uhynout.
Ojediněle se na krmítku objevuje i červenka obecná, střízlík nebo šoupálek. Pokud si nebudete jisti, jaký druh je hostem na vašem krmítku, tak jej vyfoťte a pošlete k určení do Moravského ornitologického spolku – pobočky ČSO v Přerově na e-mail: mosprerov@seznam.cz. Ornitologové vám rádi poradí.

Text a foto Jiří Šafránek

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down