05.01.2023 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prezidentští kandidáti se představují sedlákům

Vzhledem k blížícím se prezidentským volbám se Asociace soukromého zemědělství ČR rozhodla přiblížit svým členům a další selské veřejnosti formou rozhovorů názory, postoje a vize tří demokratických kandidátů, kteří jsou zároveň oficiálně podporováni současnou vládní pětikoalicí – Danuše Nerudové, Petra Pavla a Pavla Fischera.

Danuše Nerudová patří mezi tři největší favority na zvolení novou hlavou státu. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně je úspěšná žena, která se již delší dobu vyjadřuje k veřejnému dění. Je ekonomkou, a to je v dnešní době kladem, protože kdo jiný by mohl svými činy a zkušeností pomoci naši zemi z ekonomické krize. Ráda hovoří o naději. Rodinný způsob hospodaření vnímá jako naději. „Právě rodinné farmy jsou dnes místy, kde si udržitelný růst už lidé vzali za svůj. Ctí zodpovědnost nejen ke svým ekonomickým výsledkům, ale také ke krajině a jejím zdrojům, k naší společnosti i k dalším generacím. V tom vnímám velký přínos rodinného způsobu hospodaření a považuji jej za hodnotu, kterou by se měla inspirovat celá společnost," uvedla Nerudová.

Další kandidát na prezidenta Petr Pavel se domnívá, že prezident by měl mít respekt a důvěru – jak doma, tak i za hranicemi. A právě proto je generál Petr Pavel kandidátem, který má i podle průzkumů reálnou šanci se prezidentem stát. Pro zahraničí, zejména členské státy unie, je známý a čitelný, však byl několik let předsedou vojenského výboru NATO a má za sebou také velmi úspěšné vojenské působení v bývalé Jugoslávii. Na svých webových stránkách říká: „Celý život sloužím naší zemi a není mi jedno, že u nás lidé stále více cítí chaos, nepořádek a bezradnost. Že se stát nějak zadrhl. Musíme to změnit!“ Rodinný způsob hospodaření v tuzemsku je podle něj něco, co je součástí českých zemí od nepaměti. „Vztah k půdě, důraz na zachování udržitelnosti hospodaření, kontinuita, to jsou vlastnosti, které jsou pro malé rodinné farmy charakteristické. U velkofarem, a především těch hospodařících na pronajaté půdě, jsou mnohem důležitější čistě ekonomická kritéria, než dlouhodobá udržitelnost a ohleduplnost ke krajině. Ve vytváření podmínek pro malé a zejména rodinné farmy, hlavně ve smyslu zachování konkurenceschopnosti, vidím jednu z cest nejen ke zlepšování životního prostředí, ale také větší diverzity zemědělské produkce. Jedno i druhé bude prospěšné pro nás všechny," uvedl.

Třetí z oslovených kandidátů Pavel Fischer je senátorem již druhé volební období. Je předsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, a to je dobrá kvalifikace pro kandidáta na prezidenta. Na svých stránkách uvádí, že chce zůstat nadstranickým a plně nezávislým kandidátem. V devadesátých letech pracoval v kanceláři prezidenta Václava Havla a měl možnost sledovat zblízka „jak se co dělá“. Fischerovi jsou blízká témata jako venkov, ekologie, péče o krajinu, udržitelnost, klima. Podle něj v tuzemsku chybí debata o tom, jakou zemí by měla Česká republika být za 20 let. „A tuto debatu potřebujeme, jinak si nedokážeme vyjasnit priority. Tím bych začal – odpovědí na následující otázky: Jak zajistíme potravinovou bezpečnost? Budeme zemí, kde mají místo i rodinné farmy? Jak budeme podporovat ekologicky ohleduplné zemědělství? Jak chránit ornou půdu před dalšími stavbami betonových skladišť? A jak se bránit, aby velcí majitelé půdy v naší zemi respektovali zájem občanů ČR? ," uvedl. Předávat farmy dalším generacím je podle něj těžký úkol. A stát v tom může účinně pomoci. Například vstřícnou legislativní úpravou nebo pomocí vlastníkům, aby předání proběhlo úspěšně.*

Rozhovory v plné verzi naleznete v časopise Selská revue č. 7/2022.

Zdroj: ASZ ČR

Foto www.wikipedia.cz Stefan Bauer

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down