23.10.2016 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prezentace nejlepších výpěstků ovoce a zeleniny letošní sezóny

Pomyslnou tečkou zahradnické sezóny se každoročně stává podzimní etapa celonárodní výstavy ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků Flora Olomouc. Souběžně se zahradnickou výstavou, kterou v průběhu čtyř dnů zhlédlo přes 25,5 tisíce návštěvníků, se již tradičně konal festival gastronomie a nápojů Olima a Zahradnické podzimní trhy. V rámci projektu Rozkvetlé památky mohli návštěvníci výstavy i obyvatelé města obdivovat skvostná květinová aranžmá zdobící sakrální stavby
hanácké metropole.

Podzimní etapa celonárodní výstava Flora Olomouc se každoročně stává výkladní skříní našich předních pěstitelů ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků. Ne náhodou tak motto 21. ročníku výstavy znělo Plné sklepy a spíže. V tomto duchu se neslo i architektonické ztvárnění hlavní expozice v největším výstavním pavilonu A. Podle návrhu Pavly Bukolské a Hany Tunkové se výstavní plocha proměnila prostřednictvím stylizovaných plástev ve včelí hnízdo, ve kterém jednotlivé buňky sloužily jako výstavní prostor k prezentaci zeleninových a ovocných výpěstků převážně od tuzemských producentů – členů Zelinářské Unie ČR a Ovocnářské unie ČR.

 

Nejlepší ve své kategorii

Podzimní etapu Flory Olomouc lze považovat za naši největší výstavu ovoce a zeleniny. Každoročně jsou tak první den konání výstavy slavnostně vyhlašováni vítězové v jednotlivých kategoriích. Letošní rok byli oceněni následující pěstitelé:

Obor ovocnářství

■ Nejlepší expozice

Odborná porota zvolila za nejlépe pojatou expozici výstavní prostor Hospodářského družstva Určice. Celková rozloha zemědělské půdy, kterou obhospodařují, činí 1931 ha, z toho orná půda zaujímá 1792 ha, sady 84 ha. Stěžejním ovocným druhem jsou jabloně (70 ha) následované višněmi (5 ha), švestkami (4 ha) a hrušněmi (2,5 ha). Na druhém místě se umístilo Zemědělské družstvo Senice na Hané, Vilémov u Litovle, jež obhospodařuje 180 ha sadů. Hlavním ovocným druhem jsou zde jabloně pěstované na 114 ha, červený rybíz (32 ha) švestky (16 ha), třešně a višně (15 ha), černý rybíz (1,5) ha a hrušně (1,5 ha). Na třetí příčce skončila se svojí expozicí akciová společnost Pomona Těšetice. Kromě jablek (76 ha), broskví (31 ha) a meruněk (44,5) se zabývá i produkcí kvalitního medu (150 včelstev) a přírodních moštů.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 12/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down