10.11.2022 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Převzetí divize firmy Borealis pro výrobu hnojiv Agrofertem má zpoždění

Plánované převzetí divize rakouské chemičky Borealis pro výrobu hnojiv českou skupinou Agrofert za 810 milionů eur (téměř 20 miliard Kč) nabralo zpoždění. Doposud se dokončení transakce očekávalo již tento měsíc, nyní se však počítá až s prvním čtvrtletím příštího roku. Informovala o tom dnes agentura APA.

Součástí transakce jsou tři závody ve Francii, k jejichž převzetí je zapotřebí souhlas francouzského ministerstva hospodářství. Agrofert svou původní žádost o toto povolení stáhl a následně předložil její upravenou podobu, protože Francie požadovala více informací. Firma je nicméně pevně přesvědčena, že Francie souhlas poskytne, píše APA s odvoláním na mluvčího Agrofertu.

Transakce musí získat také souhlas od Evropské komise, které však ještě nebyla oficiálně ohlášena. Společnost Borealis uvedla, že podniky procházejí předběžný procesem pro oficiální nahlášení transakce, v jehož rámci s Evropskou komisí komunikují.

Společnost Borealis původně chtěla divizi pro výrobu hnojiv prodat ruskému koncernu EuroChem za 455 milionů eur. Z této dohody však sešlo kvůli západním sankcím vůči Rusku. O několik měsíců později v novém výběrovém řízení zvítězil Agrofert s nabídkou ve výši 810 milionů eur. Agrofert by díky převzetí zdvojnásobil svou výrobu hnojiv. S produkcí osm milionů tun ročně by byl druhým největším výrobcem hnojiv v Evropě za norskou společností Yara, napsala APA.

Holding Agrofert sdružuje téměř 200 firem. Působí v chemickém průmyslu, zemědělství a potravinářství. Kromě toho vlastní také lesnické společnosti, podniká také v segmentu pozemních technologií a technice, logistice, dopravě či v médiích. Do února 2017 vlastnil Agrofert bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kvůli zákonu o střetu zájmů své akcie vložil do svěřenských fondů. Podle státní Evidence skutečných majitelů je však Babiš reálným vlastníkem holdingu, stále ho ovládá také podle auditu Evropské komise.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down