27.09.2009 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přes léto se nezastaví

Kousek za Prahou v sousedství Nymburka leží obec Kostomlaty nad Labem. Díky příjemné poloze a dostupné železniční trase Praha – Nymburk se počet obyvatel obce a tím i její výměra stále zvyšuje. Narůstají tak i požadavky na údržbu veřejných ploch.

Vedle ploch v již jmenované obci se tři místní pracovníci starají o veřejné plochy dalších čtyř obcí – Hronětic, Lán, Rozkoše a Vápenska, které pod Kostomlaty spadají. Celková plocha tak dnes přesahuje 1800 hektarů a žije zde zhruba 1740 obyvatel. Z celkového rozpočtu obce ve výši 24,5 milionu Kč se na údržbu zeleně a komunikací vydá ročně necelých 1,4 milionu Kč. Maximum pracovních operací se tak snaží zabezpečit svépomocí, ale na složitější výkony jako jsou výškové práce či kácení či prořez dřevin si zjednávají externí firmy.

Oceňují především mrštnost stroje
Na údržbu veřejných ploch si zde před rokem a půl pořídili sekačku Walker MT 26. Tento americký stroj do České republiky dováží společnost Cime, s. r. o., Pelhřimov a do Kostomlat se dostal prostřednictvím jednoho z jejích prodejců, firmy Fomex Team, s. r. o., ze Sojovic.
Jedná se o benzínový model sekačky s nulovou osou rotace. Právě vysoké manévrovací schopnosti a rychlosti stroje (až 8 km/hodinu) si zde nejvíce považují. Poradí si s obtížně přístupnými plochami kolem stromů, značek a díky čelnímu uložení žací hlavy nenastane problém ani se sekáním pod svodidly.
Walker, který si v Kostomlatech pořídili, je vybaven hydrostatickou převodovkou. Hlavní pojezdová kola jsou samostatně poháněná, zadní opěrné kolečko zaručuje stabilitu stroje. V nabídce je i varianta s rozšířenou zadní nápravou, kterou přivítají firmy pracující na výškově členitějších a náročnějších plochách. Sekačka je vybavena patentovaným systém rychlosti pojezdu, kdy se rychlost ovládá pákou po pravé ruce obsluhy a směr pojezdu je ovládán pomocí řídicích pák mezi nohama obsluhy.
Žací hlava má záběr 122 cm a výšku sečení je možno nastavit od 2,5 do 10,6 cm. Posečená tráva jde do zásobníku o objemu 355 litrů. Tato kapacita je podle Jiřího Jarolíma, který se strojem nejvíce pracuje, dostatečná. Na naplnění zásobníku je obsluha upozorněna zvukovým signálem a ten se mechanicky či hydraulicky vyprazdňuje pomocí vysokého zdvihu (až do výšky 170 cm) do přistaveného kontejneru. K jednoduššímu přesunu z jedné pracovní plochy na druhou je Walker vybaven centrálním zdvihem žací hlavy, který zaručí zvednutí žacího ústrojí.

V zimě, v létě
Vedle nosiče Walker v Kostomlatech využívají traktor Honda, systém Tera a strunové sekačky. S péčí, především tou zimní, o místní komunikace jim však vypomáhá i místní zemědělská firma Dvůr, s. r. o.
A jak řekla místní starostka Mgr. Milena Hercoková: „Sekačka a její obsluha se přes léto nezastaví. Na sečení zde máme i jiné stroje, ale Walker je stále v zápřahu.“ Letní údržbou využití stroje nekončí. Nosič je možné osadit shrnovací radlicí a rotačním zametacím kartáčem pro zametání či odstranění sněhu. Pro zájemce nechybí ani mulčovací hlava, aerifikátor či dvoustupňová sněžná fréza. Zajímavým příslušenstvím je štěpkovač, který se připojuje místo žací hlavy, přičemž zpracovaný materiál je opět dopravován do zásobníku stroje.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Já se přes léto také nezastavím. Mám velkou zahradu, takže hodně úrody, která je potřeba zdělat. Dělám domácí kečup, rajčatový protlak, marmelády, zavařuji okurky, atd. Té práce je opravdu dost, ale jak se to pak v zimě hodí 🙂 . Navíc jsme si domů pořídili klimatizaci ze Vzdušínu https://www.vzdusin.cz/nastenne-split-klimatizace , takže si ji zapnu a je mi doma líp než venku, tak mi pak ani tolik nevadí, že jsem schovaná a něco doma dělám 🙂 .

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down