Přes 1,7 milionu stromů přibylo za poslední rok, zmapoval portál Sázíme budoucnost


3 705 986 – to je číslo, které aktuálně svítí na počítadle stromů vysazených do krajiny a měst na portálu www.sazimebudoucnost.cz. Meziročně se jedná o významný skok z původních 2 milionů zmapovaných stromů v únoru minulého roku. Data o vysazených stromech, včetně jejich druhové skladby nebo typu organizátora výsadby, sbírá Nadace Partnerství na webu Sázíme budoucnost čtvrtým rokem.

Cílem iniciativy je motivovat lidi k sázení stromů a dosáhnout tak symbolického vysazení 10 milionů stromů. Do výsadeb se zatím podle organizátorů podařilo zapojit 78 614 dobrovolníků, kteří sázeli na 7011 místech po celé republice. Do statistik se započítávají jen stromy vysazené mimo les. Vizualizace lidé najdou na www.sazimebudoucnost.cz/Data.

„Stromořadí je stejná síť jako vodovody nebo kanalizace. Stromy jsou infrastrukturou, kterou je třeba podpořit. V posledním roce jsme se v rámci legislativní skupiny Ministerstva životního prostředí pro iniciativu Sázíme budoucnost zabývali otázkou ochrany dřevin ve městech a v tom budeme i nadále pokračovat. Zároveň se spolu s Fondem životního prostředí ČR snažíme maximálně podpořit výsadbu a obnovu zeleně. Obce, veřejné instituce i soukromé osoby mohou využít stomilionové dotace například na zlepšení stavu parků, zahrad, sadů, pouličních stromořadí nebo alejí i na jejich návaznou péči. Výzva poběží do 20. září 2023,“ komentuje náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Za poslední rok se nám podařilo zapojení všech významných institucí, které sázejí v České republice stromy. Díky unikátnímu mechanismu spolu se Státním fondem životního prostředí dokážeme zdvojnásobit každou korunu na výsadby, jen vloni jsme podpořili projekty obcí a komunit za více jak 13 milionů korun. Díky Sázíme budoucnost máme také výrazný náskok před evropskými zeměmi v počtu stromů, stromy rostoucí v Česku tvoří celou třetinu z monitoringu výsadeb Evropské komise. Při bližším pohledu na druhovou skladbu jsou patrné pozitivní změny v české zemědělské krajině. A o celých 20 tisíc meziročně narostl také počet dobrovolníků, což svědčí o významném zapojení české společnosti do péče o krajinu,“ komentuje strategický ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Nejčastěji lidé sázejí listnaté druhy, vévodí duby, lípy a javory. V top 10 jsou i dva jehličnany: borovice a modřín a z ovocných stromů jeřáb a třešeň. Nejvíce Češi a Češky sázeli aleje, celkem během 3028 akcí. Nejaktivnější sazeči jsou města a obce, které mají na kontě už 3168 výsadbových akcí, následují veřejné instituce s 1237 akcemi, dále pak spolky a neziskovky s 1056 akcemi.

Nejúspěšnější sazeči loňského roku si také dnes v Brně odnesli symbolické zlaté rýče. V malé obci Vohančice u Brna vysadili v součtu úctyhodných 610 stromů, což je nárůst o 436 stromů v porovnání s předešlým rokem.

Mezi zemědělci bodoval Jiří Gottwald s celkem 575 stromy na kontě, kdy krajině meziročně přilepšil dokonce o 488 stromů. V kategorii spolků již tradičně zvítězili ochránci přírody z ČSOP Studénka, kteří od startu iniciativy zvládli zasadit 17 824 stromů. Mezi školami bodovala ZŠ a MŠ Třebotov, u veřejných institucí Státní pozemkový úřad a v kategorii firem ČEMOS.

Předání cen top sazečům proběhlo ve čtvrtek 2. března v rámci tradičního setkání partnerů iniciativy Sázíme budoucnost v Otevřené zahradě Nadace Partnerství v Brně. Účastníci se věnovali tématům, zda lze výsadbami stromů kompenzovat uhlíkovou stopu nebo tématu náhradních výsadeb v legislativě.*

Zdroj: MŽP

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down