28.02.2024 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Premiéři V4 jednali v Praze o zemědělství, energetice či migraci

Premiéři zemí visegrádské čtyřky dnes podle předsedy české vlády Petra Fialy (ODS) v Praze mluvili o aktuálních problémech v zemědělství, energetice či migraci. Členové Visegrádské skupiny (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) se mimo jiné shodují, že nyní nechtějí měnit zakládací smlouvy Evropské unie.

Omezení byrokracie a regulace

Fiala řekl, že V4 se shoduje na nutnosti upravit společnou zemědělskou politiku v tom smyslu, aby se omezila byrokracie a regulace. "Situaci bereme vážně. Jsme si vědomi problémů, které mají naši a evropští zemědělci, a je potřeba s tím něco udělat," řekl český premiér. Zemědělci musí mít lepší podmínky pro produkci kvalitních potravin za přijatelné ceny, ale i k péči o krajinu a venkov, doplnil.

Úpravy by se měly týkat i Zelené dohody, uvedli Fiala i polský premiér Donald Tusk. "Budeme pracovat také nad úpravou dohody o volném obchodu s Ukrajinou," dodal Tusk. Politici zmiňovali nutnost zachovat konkurenceschopnost zemědělských výrobků.

V4 má shodu i ohledně dalšího rozvoje a využívání jaderné energie, shoduje se i na tom, že chce spolupracovat v boji s ilegální migrací. "Důsledné kroky v boji s ilegální migrací jsou něčím, co potřebujeme," uvedl Fiala.

Diskuse se podle něj vedla i o budoucnosti Evropské unie a možných reformách. "Našli jsme shodu v klíčovém bodě, totiž že všechny země se domnívají, že není nyní dobré zasahovat do zakládacích smluv EU. Je potřeba pracovat dál na půdorysu, jaký teď v EU máme," řekl Fiala.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down