01.12.2005 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přehlídka odrůd ve Svijanském Újezdě

Vrchol vegetační doby zelenin z letních výsevů je ideálním obdobím pro prezentaci a hodnocení nových odrůd. Samozřejmě tomu není jinak ani v roce letošním a šlechtitelské firmy znovu zvou své odběratele, aby si prohlédli a opřipomínkovali sortiment nových odrůd i některá slibná novošlechtění zatím nepřihlášená do státních odrůdových zkoušek. Poslední letní den se zelináři sešli na šlechtitelské stanici společnosti MoravoSeed, spol. s r. o. ve Svijanském Újezdě.

Mikulovskou semenářskou a šlechtitelskou firmu MoravoSeed, spol. s. r. o. jistě netřeba zelinářům ani květinářům nijak zvlášť představovat. Společnost produkuje své osivo ve dvou kategoriích – profi a hobby (v hobby kategorii je MoravoSeed výhradním dodavatel osiva pro firmu Nohel Garden), přičemž prezentovány byly odrůdy určené pro obě skupiny pěstitelů. Zahájení akce proběhlo za příjemného slunečného počasí v areálu šlechtitelské stanice, kde byla nedávno dokončena stavba zbrusu nové provozní budovy. V úvodním projevu organizátoři vyzvali účastníky, aby neváhali vyslovit své názory a hodnocení jednotlivých předváděných odrůd. Prohlídku se vám nyní pokusíme zprostředkovat alespoň fotograficky.
Hned v úvodu měli odběratelé možnost prohlédnout si několik odrůd kopru vonného, zejména jasně zelené listy již osvědčené odrůdy 'Hanák', vhodné pro rychlení i polní pěstování. Výrazným aroma a tmavším hustým olistěním se vyznačuje novější odrůda 'Moravan', jejíž nespornou výhodou je prodloužení doby sklizně v důsledku pozdějšího vybíhání do květu. Představeno bylo i novošlechtění 'Hanles 8'. Každý z těchto koprů má jiné složení vonných silic.
Následoval ledový salát s odrůdami 'Tarzan', 'Mauglí' a 'Traper', které se liší nejen habitem, ale také rezistencí vůči plísni salátové, a novošlechtěním s pracovním názvem RSW 4. Polopozdní odrůda 'Mauglí' určená pro celoroční pěstování je odolná vůči rasám NL 1 až 5, dále 15 a částečně i 6, 7, 12, 17 a 22. Jako srovnání mohli návštěvníci vidět další ukázky tuzemských i zahraničních firem. I v případě běžného hlávkového salátu se šlechtitelé MoravoSeedu při své práci zaměřili na odolnost vůči plísni salátové, takže například nově vyšlechtěná a uznaná odrůda 'Amur' je rezistentní k šestnácti rasám a novošlechtění Cassini k patnácti rasám této plísně. Obě uvedené odrůdy se vyznačují pevnou hlávkou a odolností vůči vybíhání do květu. Představeny byly i odrůdy jiných firem, například německý 'Adventis' vyznačující se rezistencí vůči 24 rasám plísně salátové. Z červených listových salátů měli návštěvníci možnost shlédnout celou škálu od světle po středně a tmavě červené, za zmínku stojí např. 'Rosela' se silně bublinatými a zkadeřenými listy určená pro celoroční polní pěstování. Kedlubny, zelenina populární hlavně v České republice a některých okolních státech, byla v přehlídce zastoupena již starou osvědčenou 'Lunou' – velmi ranou odrůdou určenou k rychlení i pro celoroční pěstování a zároveň odolnou vůči vybíhání, dřevnatění a praskání bulev. Stejnou rezistencí se vyznačují i rané hybridy 'Kartago F1' a 'Korfu F1'. U posledně jmenované odrůdy se, na rozdíl od jiných, nevyskytuje antokyanové zbarvení řapíků ani bulev. Ze sortimentu modrých kedluben jsme měli možnost vidět zejména rané odrůdy 'Blankyt' a 'Indigo' a zcela nový hybrid 'Ballot F1'. 'Indigo' je odrůda vhodná pro celoroční pěstování s ploše kulovitou bulvou a dužninou bez ligninových vláken.
Kadeřávek má díky své vysoké mrazuvzdornosti největší uplatnění pro podzimní a zimní sklizně. Jeho listy mají velmi dobré dietetické vlastnosti a jsou významným čerstvým zdrojem vitamínů právě v zimním období. Používají se v kuchyňské úpravě jako kapusta nebo jako přízdoba pokrmů. Kadeřávek byl v ukázkách zastoupen čtyřmi odrůdami, z nichž největší novinkou je středně raný hybrid 'Kapitan F1', určený pro přímý konzum. Rostlina této odrůdy je vysoká 70 cm, má středně zelené a silně zkadeřené listy. Snáší teploty do – 15 ºC. Za více mrazuvzdornou (až – 18 ºC ) lze považovat polopozdní až pozdní odrůdu 'Scarlet'. Po prvním mrazíku jsou její listy sytě modrofialové, při ponechání rostlin na stanovišti je možné sklízet až do jara. Listy vykazují velmi dobré dietetické vlastnosti. Pro přímý konzum jsou určeny polopozdní 'Kadet' a poloraný 'Kapral'.
Spíše záležitostí hobby trhu je odrůda čínského zelí 'Paket' zajímavá svými šťavnatými řapíky. Nejvíc prodávaná z pekingského zelí je odrůda 'Hilton', a to díky nízké ceně osiva. U hybridních odrůd jsou jejich přednosti vyváženy vyšší cenou. 'Hilton' je odrůdou pro přímý konzum a krátkodobé skladování. Hlávka je středně velká, soudkovitého tvaru, světle zelená a dobře uzavřená. Na řezu je vidět velmi dobrou vnitřní strukturu. Za odrůdu se značnou odolností vůči vybíhání do květu označili šlechtitelé 'Bristol'. Její rostliny jsou nižší a tvoří široce eliptické, dobře uzavřené hlávky o hmotnosti 1,5 –1,8 kg. Z novinek jistě stojí za zmínku hybrid 'Capitol F1' s délkou vegetační doby 58 – 65 dní určený pro podzimní pěstování. Jeho hlávka je středně velká, středně zelená, dobře uzavřená.
V největší šíři byl odběratelům prezentován sortiment hlávkového zelí. To je zcela samozřejmé, neboť pěstování zelí má v tuzemsku dlouholetou tradici. Šlechtitelům MoravoSeedu se podle jejich slov podařilo navázat na dřívější chuťovou kvalitu a kvalitu vlastností požadovaných pěstiteli a zpracovateli. U novošlechtění je obecně snaha zvýšit rezistenci vůči fusariózám a dalším chorobám a rozšířit škálu odrůd z hlediska ranosti a doby sklizně. Hybridní odrůdy, které jsou v současné době na trhu ('Avak F1', 'Aros F1', 'Sonja F1', 'Midor F1') již své kvalitativní parametry pěstitelům ukázaly. Teď přicházejí na řadu např. novošlechtění letního zelí 'Torpedo F1' a 'Kalibro F1', z nichž prvně jmenované se vyznačuje odolností vůči nádorovitosti (Plasmodiophora brassicae). Jde o hybrid malohlávkového zelí, určený pro sklizeň od poloviny července do září a především pro přímý konzum nebo krátkodobé skladování (do 60 dnů). Hlávka je kulovitá dobře uzavřená, s nízkým středním košťálem a hmotností cca 2 kg. Ze sortimentu červeného zelí jistě největší pozornost upoutal 'Kalibos' – tvarově zajímavá, špičatá, polopozdní odrůda vhodná jak pro přímý konzum a krátkodobé skladování, tak pro kruhárenské zpracování. Kromě již dostupných odrůd ('Proxima', 'Mars', 'Rufus') ještě stojí za zmínku nově vyšlechtěný hybrid 'Kvit F1'. Rostliny mají těžké menší hlávky, vejčitého tvaru a silně zahuštěné, které se hodí výhradně k dlouhodobému skladování.
Ředkve z produkce MoravoSeedu byly zastoupeny především již prodávanou a osvědčenou letní odrůdou 'Astor' a nově vyšlechtěným hybridem 'Alabaster F1'. Jde rovněž o letní ředkev určenou pro přímý konzum i letní skladování. Její bulva je válcovitého tvaru, velmi dlouhá (až 60 cm) s bílým povrchem bez sklonu k zelenání. Chuť dužniny je jemná. Rostlina je odolná vůči vybíhání do květu.
Z kolekce pórů pravých měli návštěvníci možnost shlédnout jak letní, tak i modré podzimní odrůdy. U těch novějších se šlechtitelům podařilo překonat parametry původních a výnosných odrůd 'Elefant' a 'Starozagorski Kamuš'. Například 'Winner' lze sklízet postupně až do jarních měsíců, neboť jeho mrazuvzdornost je poměrně velká, snáší teploty do – 15 ºC. Délka konzumní části tohoto póru je 20 – 25 cm, výnosnost dobrá. Z dalších odrůd s vysokými výnosy lze jmenovat 'Titus', 'Golem' a novošlechtění 'October' s délkou konzumní části 30 – 35 cm.
Řepa salátová obecně není plodinou náročnou na polohu ani půdu, výsevy se řídí požadovanou velikostí bulev a typem a kvalitou použitého osiva. Velkou předností je osivo jednoklíčkové umožňující pěstiteli uspořit čas nejednocením rostlin. Mezi jednoklíčkové odrůdy patří pozdní až polopozdní 'Monorubra' s válcovitými bulvami a červenou dužninou bez výrazných kruhů nebo středně raná 'Monika' vyznačující se kulovitými bulvami a stejnoměrně červenou dužninou se slabou vláknitostí po vaření. U novošlechtění s pracovním názvem CXA se pracovníci MoravoSeedu snažili o zlepšení zabarvení a tvaru kořene. K vidění byly samozřejmě i osvědčené odrůdy 'Červená kulatá' a 'Káhira'.
Velmi zajímavá byla prohlídka sortimentu ředkviček, z nichž za nejúspěšnější naši průvodci označili odrůdu 'Lada' vhodnou pro celoroční pěstování a značně odolnou vůči vybíhání do květu. Nově vyšlechtěný hybrid 'Fortuna F1' s rezistencí vůči praskání bulviček zatím dobře dopadl ve zkouškách. Jde o velmi ranou odrůdu určenou k teplému i studenému rychlení ve sklenících a fóliovnících a pro rané polní pěstování. V ukázkách nechyběly ani tvarově a barevně zajímavé ředkvičky, z nichž za zmínku stojí například červenobílá 'Poloneza', protáhlá 'Slovana', fialová 'Viola' nebo žlutá 'Zlata'.
Společnost MoravoSeed udržuje a nově šlechtí také velmi širokou škálu odrůd mrkve obecné, z těch nových není bez zajímavosti 'Favorit'. Tato pozdní odrůda typu nantes se hodí pro přímý konzum, konzervaci a z pozdních výsevů i pro skladování. Hlava kořene nezelená a nemá ani antokyanové zabarvení. Kořen je hladký, tupě špičatý a dosahuje délky 14 – 16 cm. Je možná mechanizovaná sklizeň. Vegetační doba je 140 – 150 dnů. Představeno bylo i novošlechtění 'Katrin', odrůda typu chantenay již přihlášená do státních zkoušek.
Ze sortimentu petržele zahradní byly předmětem ukázek stávající odrůdy 'Konika', 'Hanácká', 'Olomoucká' a 'Alba', která je prezentována jako polopozdní až pozdní, k přímému konzumu i průmyslovému zpracování a skladování. Kořen je středně dlouhý, protáhle trojúhelníkovitý s hladkým bílým povrchem a vysokou odolností vůči větvení. Aromatická dužnina vyniká bílou barvou a netmavne ani po konzervaci. Odrůda má vysokou odolnost vůči rzivosti, padlí na listech i chorobám při skladování.
Z nabídky rajčat nejvíce zaujal novinkový tyčkový (indeterminantní) hybrid typu Long-shelf-life 'Pedro F1' původně určený pro teplé i studené rychlení ve sklenících a fóliovnících. Odrůda se však osvědčila i na venkovních plochách a na trhu slaví úspěch, mimo jiné díky odolnosti vůči praskání plodů. Rostlina je vzrůstná, ale snáší i hustší spon výsadby než jiné odrůdy. Vyžaduje intenzivní odstraňování bočních výhonů. Plod je kulovitý, hladký, bez žíhání a žeber, dosahuje hmotnosti 120 – 135 g. Předmětem ukázek byla také okrasná tyčková rajčata standardní chuti, ale zajímavých tvarů, barev a velikostí (např. ananasové, melounové, obří, citrónové a banánové). Tyto odrůdy jsou spíše záležitostí hobby trhu.
Sortiment společnosti MoravoSeed v hobby i profi sektoru je skutečně velmi široký. Další aktivitou firmy je pěstování a testování odrůd jiných šlechtitelů, například slovenské šlechtitelky Marty Škultétyové. Kromě zmiňovaných druhů byly zájemcům představeny rovněž odrůdy listové a kadeřavé petržele, řapíkatého celeru, růžičkové kapusty, pastiňáku, česneku, cukety, brokolice, cibule a také řada barevně i chuťově zajímavých novošlechtění paprik. Odběratelé měli opravdu co posuzovat a každý z nich si jistě každý přišel na své.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down