06.06.2014 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přehlídka květinových novinek

Mezinárodní školkařský veletrh Plantarium se řadí mezi nejvýznamnější podzimní veletrhy v Evropě. Výstavní akce je tradičním místem setkání producentů zahradnických výpěstků a představením květinových a školkařských novinek veřejnosti, posuzovaných odbornou porotou Královské zahradnické společnosti.

Národní asociace Královská zahradnická společnost (The Royal Boskoop Horticultural Society – KVBC) je organizace nizozemského školkařského sektoru zabývající se mimo jiné prověřováním školkařských výpěstků. Její členové se snaží získávat a šířit, rovněž i prostřednictvím mezinárodní spolupráce v oblasti kontroly, co nejpodrobnější informace o nabízených rostlinách. Od založení organizace uplynulo již 150 let, během kterých se preference komerčně dostupných školkařských výpěstků podstatně změnily. Zásadní obrat nastal při změně orientace z rostlin pro potravinářské účely na rostliny okrasné. Za posledních zhruba 15 let tak došlo k rapidnímu nárůstu počtu trvalek. Z více než 100 nových odrůd předložených k vyhodnocení při každoročním veletrhu Plantarium tvoří dvě třetiny právě trvalky. Progresivní vývoj je značný u rodů Astilbe, Echinacea, Heuchera či u skupin Phlox a Rudbeckia.

V rámci letošního již 31. ročníku školkařského veletrhu v Nizozemsku, ze kterého jsme vám přinesli reportáž v minulém čísle, pěstitelé a šlechtitelé z celého světa prezentovali rekordních 139 rostlin. Odbornou porotou z Royal Boskoop Horticultural Society bylo posuzováno 106 přihlášených, které splnily požadovaná kritéria. Pěti rostlinám byla rozdána ocenění nejvyšší, dále pak porota udělila 18 stříbrných a 33 bronzových medailí. Pojďme si některé z květinových novinek blíže představit.

Actaea pachypoda ´Misty Blue´

Poměrně vzrůstná vytrvalá bylina preferující polostín se vyznačuje zajímavými velkými modrošedými dělenými listy. Samorostlík, jak je česky nazývána, si i se svou výškou a šířkou pohybující se kolem 65–80 cm drží pěkný kompaktní tvar. Kvete bílými vonnými květy od května do června, na podzim upoutá bílými bobulemi s tmavým okem.

Kultivar byl vyšlechtěn a uveden na trh Richardem Lightlyem z neziskové botanické zahrady Mt. Cuba Center v USA, deklarujícím odolnost k nízkým teplotám až do –35 ˚C.

Anemone hybrida ´PKAN´ (PINK KISS)

Jak už samotný název napovídá, tento kultivar sasanky bohatě kvete růžovými květy. Kultivar dorůstá 50–60 cm výšky i šířky, preferuje dobrou humózní zeminu a polostinné stanoviště. Její kompaktní tvar je ideální pro uplatnění se v trvalkových záhonech, ale i v mobilních nádobách na terasy či balkóny. Sasanka byla vyšlechtěna v Japonsku, na trh se od letošního podzimu dostává prostřednictvím Kwekerije Korrela z Amstelveen & Gebra Alkemadena z Lisse.

Astilbe chinensis ´Delf Lace´

Tato krásná trvalka tvoří robustní trsy modrozelených voskových listů s lehkým stříbrným nádechem dodávající rostlině unikátní vzhled. Pěstování kultivaru na slunném stanovišti ještě více podpoří tmavou barvu olistění, ze kterého vyrůstají zářivě červené stonky nesoucí jemná lososovo-meruňková květenství. Stříbrnou medailí oceněná Astilbe ´Delf Lace´ byla vyšlechtěna a pojmenována Doggerem Emstem v roce 2009, na trhu je k dostání od roku 2010.

Astilbe ´Chocolate Shogun´

Se svými čokoládově hnědými listy se tento kultivar řadí mezi nejtmavší na trhu. Její tmavé zbarvení vynikne ve spojení se žlutě olistěnými keři či rostlinami. Podobně jako všechny čechravy, tak i tato preferuje lehké humózní půdy a stín. S úspěchem může rovněž prosperovat na slunném stanovišti, ovšem za předpokladu dostatečné zálivky. Novinku ´Chocolate Shogun´ oceněnou stříbrnou medailí uvádí na trh společnost CNB New Plants.

 Astilbe ´Look At Me´

Astilbe ´Look At Me´ byla vyhlášena nejlepší novinkou veletrhu Plantarium. Firma Compass Plants BV ve spolupráci s Mts. Lucaseenem (oba Nizozemsko) si zlatou medaili zasloužila díky bohatým chocholatým květenstvím sytě růžových barev. Porota ocenila její nezvykle kompaktní růst a hojnost květů nesených na výrazných červených stoncích.

Astilbe ´Red Quin´ (MIGHTY)

Další úspěšnou čechravou oceněnou bronzovou medailí se stal nový kultivar ´Red Quin´ vyšlechtěný a pojmenovaný v roce 2008 Mts. Hans van der Meer Potplantenem, uvedený na trh společností Compass Plants BV. Vzrůstný kultivar v optimálních podmínkách (dostatek vláhy) dorůstající cm zaujme během vegetačního období barevnou proměnlivostí svého olistění, od mladých bronzových listů s výraznou žilnatinou až po tmavě zelené zbarvení v dospělosti. Zhruba půl metru vysoké stonky nesou červené chocholy kvetoucí do konce léta a svou vůní lákají hmyz.

Carex oshimensis ´Everlime´ (EVERCOLOR)

Kultivar ´Everlime´ oceněný bronzovou medailí je poslední nově uvedenou kostřavou Evercolor série šlechtitelského programu školek Fitzgerald v Irsku. Svěže zelené listy zpestřuje barvě vápna podobný okraj listů, se kterými skvěle kontrastují zjara kvetoucí hnědo-žluté květy. Rychle rostoucí robustní kultivar prospívá na slunném i stinném stanovišti. Novinka bude na trh uvedena šlechtitelem v roce 2014.

 Cordyline ´Can Can´, Cordyline ´Cha Cha´

Nizozemská společnost Van Vliet New Plants na letošním veletrhu prezentovala barevně jedinečné novinky dračinek od šlechtitele Petera Frasera z Nového Zélandu.

Listy kultivaru ´Can Can´ jsou jasně růžové až červené postupně světlající do smetanové až po světle zelenou, zatímco u kultivaru ´Cha Cha´ jsou svěže meruňkové až světle hnědé měnící se postupně do žluto-zelených odstínů. Oba kultivary dobře zakořeňují a rychle rostou, uplatní se v zahradách či mobilních nádobách, ovšem s přihlédnutím na menší mrazuodolnost.

Cordyline ´Can Can´ získala v rámci veletrhu stříbrnou, zatímco kultivar ´Cha Cha´ bronzovou medaili.*

Text Jana Lapáčková, Foto The Plantarium organization

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 11/2013

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down