19.03.2024 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přednášky o fotosyntéze. Fotosyntéza očima MENDELU

Ve spojení se Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně jsme pro vás připravilo NZM Valtice cyklus pěti přednášek akademických pracovníků na téma Fotosyntéza. Přednášky navazují na výstavu Zázrak jménem fotosyntéza a představí vám tento přírodní děj z dalšího pohledu.

Vybrat si můžete hned z pěti různých témat přednášek.

Fotosyntéza: když rostliny asi-milují

 (pohled na vztahy uvnitř rostlinných pletiv)
Přednášející Ing. Jana Čechová, Ph.D.

Mezilidské vztahy jsou nezbytnou součástí lidského života, stejně jako „vztahy“ uvnitř rostlinných pletiv. Posvítíme si společně na ně. Doslovně vzato si spolu posvítíme na rostliny, přidáme k tomu oxid uhličitý a vodu a ejhle co získáme CUKR – energeticky bohatou organickou sloučeninu a kyslík, tedy dvě základní molekuly nezbytné pro život na Zemi. Zároveň došlo při tomto procesu k přeměně světelné energie, na energii chemických vazeb. Jak se nám ty vztahy neboli vazby, krásně vyvíjí, nebo komplikují? Pokusíme se je spolu rozplést, jednoduše a názorně, abychom z fotosyntézy - biochemického procesu, který za uvedené zodpovídá, neměli nezáživnou a zdlouhavou telenovelu, ale akční příběh o udržení života na ZEMI, který se odehrává v krásném prostředí chloroplastů, nejen v pletivech zelených rostliny.

Pomsta klonům, víme jak na vás – nejen vinohrady ze zkumavky

Přednášející Ing. Jana Čechová, Ph.D.

Klony, víme jak na Vás. Pěstování rostlin metodou in vitro, tedy „ve skle“, je efektivní laboratorní metoda, při které je možné z jedné rostliny, za poměrně krátkou dobu, vypěstovat statisíce až milióny klonů původní použité rostliny. Touto metodou vegetativního rozmnožování rostlin dochází k přenosu genetické informace, která na rozdíl od Mendelistického křížení využívá genetickou informaci uloženou v somatických, tedy tělních buňkách jedince, který byl použit jako mateřská rostlina – výchozí rozmnožovací materiál. V rámci přednášky „navštívíme“ in vitro laboratoř výzkumnou, provozní laboratoř nacházející se v České republice a nahlédneme i do provozní in vitro laboratoře v Itálii, která produkuje milióny rostlin různých druhů ročně. Výhodou tohoto způsobu rozmnožování je jednotnost potomků, což je pro produkční pěstování velmi cenné. Jednotnost potomstva (produkce klonů) je zároveň největším rozdíl oproti Mendelistickému křížení, při kterém dochází ke splynutí pohlavních buněk – gamet – otce a matky. Tento rozdíl bude v rámci přednášky vysvětlen.

K čemu slouží fotosyntéza patogenu rostlin?!

Přednášející Ing. Lucie Frejlichová

V přednášce se dozvíte, zdali jsou patogeny rostlin závislé na fotosyntéze a k čemu jim slouží. Dále se dozvíte, jak jsou některé patogeny schopny ovlivňovat fotosyntézu ve svůj prospěch a tím se na rostlině stávají závislými, jaké jsou možnosti vniknutí takového patogenu do rostliny a jak je dělíme právě podle schopnosti kolonizace rostlinné buňky a získávání energie z rostliny.

Cukr, produkt fotosyntézy

Přednášející Ing. Miroslav Horák, Ph.D.

V této přednášce se dozvíte zajímavé informace o cukrech. Vysvětlíme si, jak cukry vznikají během fotosyntézy. Dále se podíváme na různé druhy cukrů a objasníme si, co je odlišuje. Přesuneme se k tomu, jak jsou cukry využívány v potravinářském průmyslu, včetně slazení a konzervace. A konečně si povíme o vlivu nadměrné konzumace cukrů na lidské zdraví, s důrazem na možná rizika a souvislosti s chronickými onemocněními.

Energie slunce: fotosyntéza a solární panely

Přednášející Ing. Pavel Híc, Ph.D.

Přednáška vás zavede do fascinujícího srovnání dvou procesů využívajících energii slunce: fotosyntézy a moderního využití solárních panelů. Získáte přehled o efektivitě, ekologických aspektech a potenciálu obou způsobů. Pro lepší pochopení energetické bilance v přírodě se dozvíte také základní informace o energetických zdrojích a přenosu energie.

Přihlašovat se můžete v období od dubna do června 2024 na vámi zvolenou přednášku a konkrétní termín dle vašich časových možností s dostatečným časový předstihem. Návštěva výstavy Zázrak jménem fotosyntéza je zahrnuta v ceně přednášky. Cyklus je určený zejména studentům středních škol.

Zdroj: NZM Valtice

Úvodní foto: Daniela Urešová

logo NZM

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down