14.03.2022 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pražské služby vytipovaly pracovní místa pro ukrajinské uprchlíky

Městská svozová firma Pražské služby (PSAS) vytipovala desítky volných pracovních míst, která by mohli obsadit ukrajinští uprchlíci. Jde například o pozice zahradníků nebo při třídění odpadu. PSAS zaměstnávají několik Ukrajinců, kteří povolávací rozkaz zatím nedostali. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí PSAS Radim Mana. Zaměstnávat uprchlíky jsou připraveny také další městské firmy.

"K dnešnímu dni evidujeme čtyři zaměstnance původem z Ukrajiny. Tři z nich jsou ve věku branné povinnosti, ovšem ani jeden z nich zatím nedostal povolávací rozkaz. Samozřejmě jsme všem umožnili čerpat placené volno, pokud potřebují odjet na hranice pro své příbuzné," uvedl Mana.

Současně s tím vedení služeb vytipovalo přibližně 75 volných pracovních míst, která jsou podle mluvčího PSAS připraveni okamžitě nabídnout uprchlíkům, kteří přicházejí do města. Jde například o pozice zahradníka či zahradnice, metařů, úklidové práce a pozice při třídění odpadu.

Volná pracovní místa, která případně mohou být nabídnuta uprchlíkům, má také největší městská firma, tedy dopravní podnik (DPP). V tomto případě se však mohou uchazeči potýkat s překážkami. "DPP má volná pracovní místa, u kterých lze uvažovat o obsazení uprchlíky. Je však nutné vždy zohlednit kvalifikační požadavky a také rizika spojená s jazykovou bariérou," uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Stejně jako PSAS se ani DPP zatím nesetkal s tím, že by se jeho současní ukrajinští zaměstnanci museli vrátit do své země a narukovat.

Kvalifikační a jazykové požadavky by měla v případě přijetí uprchlíků také další městská firma, Technologie hlavního města Prahy (THMP), která se stará o veřejné osvětlení. THMP aktuálně žádné Ukrajince nezaměstnává. "Jde-li o pracovní příležitosti pro ukrajinské občany, volné pozice máme k dispozici. Pokud budou případní zájemci splňovat kvalitativní požadavky a budou schopni se dorozumět v českém jazyce, můžeme jim je nabídnout," uvedl mluvčí Martin Drozd. Uprchlíci by se mohli uplatnit například jako elektromontéři nebo servisní technici.

Od vypuknutí bojů na Ukrajině přišlo do Česka podle odhadů víc než 100.000 uprchlíků a další tisíce denně přicházejí, zhruba čtvrtina z nich míří do hlavního města. Převažují mezi nimi děti a ženy. Pražské asistenční centrum pro uprchlíky v úterý odbavilo 3667 lidí, to je zatím nejvíc za jeden den. Od začátku ruské invaze na Ukrajině se registrovalo 18.602 žadatelů.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down