Pražská předměstí: Dynamika sociálního prostředí rostoucí metropole

Výstava Pražská předměstí: Dynamika rozvoje sociálního prostředí rostoucí metropole bude probíhat hned na dvou místech, od 16. 5. do 4. 6. 2022 v Národní technické knihovně a od 5. 6. do 19. 6.2022 v Kasárnách Karlín (Bazén). Výstava je jedním z výstupů stejnojmenného aktuálně řešeného projektu a pořádá ji URRlab – výzkumný tým katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK.

Pražská předměstí: Dynamika sociálního prostředí rostoucí metropole  je jedním z výstupů stejnojmenného tříletého projektu podpořeného v rámci programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI II) Ministerstva kultury České republiky. Projekt se zaměřuje na hlavní město Prahu, které je nejvýznamnějším sídelním prvkem v České republice přispívajícím k utváření národní a regionální identity a zároveň centrem kultury evropského i světového významu.

Hlavním cílem projektu je popsat a vysvětlit proměny sociálního prostředí okrajových částí dynamicky rostoucí metropole od období industrializace do dnešní doby.

 Charakteristickým znakem projektu je využití historických statistických dat, která nebyla doposud kartograficky prezentována a zpřístupnění výsledků výzkumné práce v rámci infrastruktury prostorových informací (SDI) a otevřených dat poskytovaných prostřednictvím internetového mapového serveru široké odborné veřejnosti.

Dílčí cíle projektu se zaměřují na výzkum geografického vývoje sídelního areálu (Prahy), sociálně kulturní kontinuitu území a jejich prezentaci a zpřístupnění veřejnosti doma i v zahraničí. Spočívají v digitalizaci a veřejném zpřístupnění historických populačních dat a kartografických dokumentů, vytvoření nových specializovaných veřejných databází statistických a prostorových dat (geodatabází) pro historické hranice Prahy a její čtvrti, naplnění SDI a mapového serveru.

Kromě výstavy jsou či budou výsledky prezentovány ve formě čtyř sad specializovaných map, Historického populačního atlasu Prahy či například závěrečné vědecké konference.

Zdroj: PřF UK*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down