21.10.2019 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pražská krajinářská architektura

Druhá z řady jednodenních exkurzí, které pořádala Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu (SZKT), nabídla netradiční pohled na centrum Prahy ze střechy oceňovaného domu DRN na Národní třídě, prohlídku revitalizovaného areálu původní továrny Waltrovka či procházku po současném Karlíně s různorodou škálou veřejných prostranství a zelenými fasádami objektu AFI Karlín - Butterfly.

Akci odborně zaštítila společnost Terra Florida – krajinářští architekti a Česká asociace pro krajinářskou architekturu. Sešlo se zde více než 20 účastníků z řad krajinářských architektů, vedoucích realizací či zástupců úřadů.

Areál Waltrovky se nachází v místech bývalé továrny Walter Motors, založené v roce 1911. V tuto dobu se zde vyráběly tříkolky Walter a v roce 1913 došlo i na výrobu prvních osobních automobilů značky Walter W1. V průběhu 20. let se stala nosným oborem Waltrovky letecká výroba; postupně se z ní stala největší a nejúspěšnější společnost ve svém oboru ve střední Evropě. Ve třicátých letech zde byly vyráběny osobní i nákladní automobily a autobusy. Největší rozmach zažila Waltrovka v roce 1937, kdy spustila výrobu vzduchem chlazených čtyř a šestiválcových motorů Minor, Major a Mikron.

V době 2. světové války byl výrobní program plně podřízen potřebám německé armády a továrna byla rozšířena o další prostory. V červnu 1946 byl podnik znárodněn a začleněn do nového národního podniku Letecké závody. Vyráběly se zde podvozky automobilu Minor, vrtule a letecké motory. V roce 1949 získal název Motorlet, který nosil až do roku 1995. V tomto roce se společnost vrátila k původnímu názvu Walter a.s., návrat k rozkvětu a původní slávě se však nezdařil. Postupně je výroba zčásti přesunuta a zčásti ukončena a na plochách se chystá zbudování rezidenční čtvrti. To započalo v roce 2014 pod taktovkou společnosti Penta Investments, s.r. o. V roce 2016 se otevřela první část projektu, budování však stále probíhá. Všechny původní budovy byly srovnány se zemí, pouze jediná část původní pětipatrové železobetonové budovy, kde probíhala finální montáž leteckých motorů, byla zachována pod jménem Walter. Areál je propojen lávkou pro pěší se zastávkou metra Jinonice. Na Waltrově náměstí byly umístěny sochy výtvarníka Davida Černého s názvem Pegasové.

Text a foto Helena Piková

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 10/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down