22.02.2024 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pražané loni vyhodili 253.806 tun směsného odpadu, meziročně o 2200 tun méně

Pražané v loňském roce vyhodili do černých kontejnerů na směsný odpad 253.806 tun odpadků, což je meziročně o 2204 tun méně. Množství vytříděného odpadu vzrostlo proti roku 2022 o zhruba pět procent na 80.431 tun. ČTK to v dnešní tiskové zprávě sdělil mluvčí Pražských služeb (PSAS) Alexandr Komarnický. Společnost vlastní hlavní město, má na starost svoz odpadu a provozuje spalovnu v Malešicích.

Přibilo bioodpadu

Množství tříděného odpadu v metropole roste trvale. "Nárůst jsme zaznamenali téměř u všech komodit, nejvíce u bioodpadu. V hnědých nádobách nashromáždili Pražané 15.265 tun zbytků rostlinného původu, zhruba o pětinu více než rok předtím. Více se vytřídilo také papíru, plastu, skla i kovu," uvedl mluvčí.

Spalovna v Malešicích podle Komarnického loni zpracovala 354.851 tun odpadu a vyrobila z něj nejvíce elektrické energie ve své historii, konkrétně 75.330 megawatthodin. Z malých košů v ulicích firma vyvezla celkem 4665 tun smetí. Společnost se stará také o zeleň a v zimě zajišťuje údržbu komunikací, na kterou loni použila 14.600 tun soli a 5000 tun solného roztoku, takzvané solanky.

Praha loni spustila také takzvaný multikomoditní sběr odpadu, což znamená, že do žlutých kontejnerů na tříděný odpad se nově vyhazují kromě plastu i nápojové kartony. Město také schválilo v některých menších okrajových městských částech testovací provoz svozu kuchyňských zbytků ze speciálních popelnic.

PSAS na základě desetileté zakázky od magistrátu z roku 2015 zajišťují svoz a zpracování odpadu pro většinu metropole. Mají na starosti i zimní údržbu komunikací. Od roku 2018 je jediným vlastníkem firmy Praha. Svozu odpadu v Praze zajišťuje i společnost AVE CZ podnikatele Daniela Křetínského a další menší firmy.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down