30.06.2022 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pracovní deska z mramoru a ze skla

Základem každé kuchyně je pracovní deska. Právě na ni je kladen velký důraz 

při výběru vhodného materiálu. Podléhá největšímu zatížení a s výjimkou spotřebičů je nejpoužívanějším elementem kuchyně. Kromě jiného je také výraznou finanční položkou v rozpočtu rekonstrukce kuchyně. Proto je nutné její výběr velmi poctivě promyslet.

Vybírat můžete z různých materiálů desek. Nejčastěji jsou laminátové, keramické, dřevěné či z umělého i přírodního kamene. Objevují se také nerezové a betonové. V tomto článku se ale podíváme na pracovní desky z mramoru a také méně časté skleněné pracovní desky.

Mramorové pracovní desky

Mramor je přírodní ušlechtilý materiál s nezaměnitelnou strukturou a luxusním vzhledem.  Má výsadní  postavení v rámci kamenných desek. Kromě kuchyní se v největší míře používá v koupelnách.

Vlastnosti

  • Odolnost vůči vysokým teplotám až do 120˚C
  • Široká škála druhů a barev
  • Originalita a nezaměnitelnost
  • Žáruvzdornost

Při použití mramoru na kuchyňské desce musíte počítat s tím, že jeho vzhled je vykoupen jeho choulostivostí. Jedná se především o kyseliny a agresivní látky, jako je třeba citrón, ocet, víno, zeleninové a ovocné šťávy. V porovnání se žulou zaostává. Žula je tvrdší o několik tříd. U mramoru činí třída tvrdosti stupeň 3. Chemikálie především s kyselým základem způsobují nevratné poleptání leštěného povrchu. Při rozlití vína ho povrch mramoru absorbuje a už se ho jen tak nezbavíte. Oprava je sice možná, ale zpravidla velmi nákladná.

Rozměr desek je různý vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní materiál. Většinou se ale pohybuje kolem rozměru 120 cm x 250 cm. Nejčastější síla je 2 nebo 3 cm, ale je možná i větší. Co se týče opracování hran, instalace dřezu či varné desky, mramorová pracovní deska vykazuje stejné možnosti jako ta žulová. Dřez může být montovaný zespodu, do roviny nebo shora. Hrany mohou být opracovány u přírodního i umělého kamene.

Nemusíte také přemýšlet, kolik stupňů má rozpálený plech, protože deska to vždy zvládne. Při správném zacházení vydrží i desítky let.

Skleněné pracovní desky

Skleněná deska je velice moderním prvkem, který se v domácnostech objevil poměrně nedávno. Často se setkáte s názorem, že skleněné desky jsou křehké. Sklo je z logických důvodů vnímáno jako křehký materiál a každý si ihned představí situaci, kdy by mohlo dojít k jeho rozbití. Skla používaná na pracovní desky jsou ale speciálně upravena temperováním, které zajišťuje neobyčejnou pevnost pracovní plochy a skvělé tepelné vlastnosti.  

Vlastnosti

  • stoprocentní neporéznost materiálu
  • biologicky neaktivní
  • sterilní a hygienické, ideální pro uživatele citlivé na plísně a bakterie
  • neomezený výběr barev
  • tvrdé a pevné
  • odolné vůči chemikáliím a vysokým teplotám, na povrch lze bez obav položit rozpálený hrnec

K výrobě skleněné pracovní desky se využívá sklo, které se opracuje na požadovaný rozměr se všemi otvory a výřezy. Sklo se v peci nejdříve rozehřeje na vysokou teplotu, díky které se eliminuje pnutí na minimum a následuje prudké ochlazení. Tento proces se nazývá kalení. Na jeho základě se mění krystalická mřížka a sklo je následně až desetinásobně pevnější a pružnější. Norma říká, že vydrží teplotní rozdíly 250 až 300°C. Skleněná deska se většinou pokládá na nosnou laminovanou dřevotřískovou desku.

Nevýhodou skla, hlavně při lesklé povrchové úpravě, jsou viditelné stopy prstů. Taktéž nelze předejít přiznaným a viditelným spojům.

Hrany pracovních desek mohou mít různá opracování. Ať už standardní leštěné či matné hrany, nebo elegantní fazetu. Také je možné vytvořit speciální zakončení skla v rozích a vybrat se dá z různých zaoblení či ostrých zakončení desky.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down