18.04.2006 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Práce s jedy? Až po zkoušce

Od ledna platí nutnost odborné způsobilosti osob pro zacházení s přípravky na ochranu rostlin. Prodejci, odborní konzultanti a uživatelé musí úspěšně složit písemnou a ústní zkoušku u oblastní Státní rostlinolékařské správy.

Vyšší odborná škola zahradnická a Střední zahradnická škola v Mělníku obdržela povolení od ministerstva zemědělství pro konání odborného kurzu k získání znalostí správné praxe v ochraně rostlin a bezpečného zacházení s přípravky. Toto pověření obdržela na základě zákona č.326/2004 Sb. o rostlinolékařské péči a změně některých souvisejících zákonů. Od 1.ledna 2006 platí dle tohoto zákona a vyhlášky č. 333/2004 Sb. nutnost odborné způsobilosti osob pro zacházení s přípravky na ochranu rostlin. Podle § 86 zákona o rostlinolékařské péči fyzická nebo právnická osoba, která při podnikatelské činnosti přípravky skladuje, prodává spotřebitelům, používá nebo přímo aplikuje či poskytuje poradenství, jímž se ovlivňuje používání přípravků, musí mít výkon těchto činností zabezpečen odborně způsobilou fyzickou osobu. Je vyžadováno, aby tato osoba byla v zaměstnaneckém poměru nebo v jiném smluvním vztahu.

Vysokoškoláci nemusí ke komisi
Odborně způsobilou osobou se rozumí osoba, která má vysokoškolské vzdělání v oblasti zemědělství nebo přírodních věd zaměřené na rostlinolékařství nebo ochranu rostlin. Ostatní se jí mohou stát po obdržení osvědčení o odborné způsobilosti pro zacházení s přípravky na ochranu rostlin, které získají po úspěšném složení písemné a ústní zkoušky před komisí. Přímo ke zkoušce mohou jít osoby, které mají maturitu a vyšší vzdělání. Ti co nemají maturitní vysvědčení, musí ještě před zkouškou povinně absolvovat odborný kurz k získání znalostí správné praxe v ochraně rostlin a bezpečného zacházení s přípravky v rozsahu 40 hodin.

Mělník nabídl odborníky
Mělnická škola zajistila odborný kurz ve dvou verzích. První varianta byla v podobě jednodenních přednášek v rozmrzí pěti týdnů, druhá měla formu dvou víkendových seminářů. Přednášky byly zajištěny ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí, Státní rostlinolékařskou správou a odborníky z dalších institucí a firem. O účast byl veliký zájem, ze Středočeského a Ústeckého kraje se zapojilo kolem 95 osob. Podklady pro výuku vycházely z učebních textů, které měli již někteří účastníci k dispozici od Státní rostlinolékařské správy, ostatní měli možnost získat učební materiály v průběhu kurzu.

Po kurzu ještě zkouška
Všichni zúčastnění po ukončení obou přednáškových blocích obdrželi Potvrzení o absolvování kurzu s nímž se mohou přihlásit ke zkouškám u oblastní Státní rostlinolékařské správy. Ta zajišťuje odborné přezkoušení před komisí formou písemné a ústní zkoušky. Další termíny odborného školení budou vypsány na základě zájmu ze strany veřejnosti.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Dobry den,

    Chtela bych s zeptat zda otvirate kurz na osvedceni o praci s jedy
    .dekuji za odpoved

    Stankova
    737 767 771

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down