Pozoruhodné novinky odrůd mrkve

Šlechtitelé společnosti Vilmoria přicházejí prostřednictvím firmy Nickerson Zwaan se dvěma odrůdami mrkve tolerantními vůči mrazu: ’Artico’ (VAC 33) a ’Eskimo’ (VAC 35). Obě patří mezi typ Nantes, jsou vhodné díky pevné nati pro pozdní sklizeň.

Jejich hlavy sedí hluboko v zemi, což je chrání vůči mrazu. Pěstitelé očekávají, že jejich zavedení umožní snížení nákladů, vynakládaných na nakrývání pozdní mrkve slámou, které dosahuje ve Velké Británii asi 800 GBH/ha, což je polovina celkových nákladů na pěstování mrkve pro pozdně podzimní až rané zimní sklizeň. Konečné rozhodnutí o jejich rozšíření si však vyžádá větší provozní odzkoušení.
Odrůda ’Artico’ patří mezi výnosné typy, ’Eskimo’ se vyznačuje vysokou tolerancí proti kráterovitosti kořenů. Stejná firma přichází s další novinkou, odrůdou ’Siroco’ nantésko-keroda typu z japonských genetických zdrojů. Její předností je vedle perfektní probarvenosti kořenů i vysoká tolerance proti alternarii.
Pozoruhodnou novinkou je ’Nipomo’ (Bejo), odrůda nantéského typu, výnosem překonávající rozšířenou odrůdu ’Nerac’. Pokrokem je i zlepšení uniformity kořenů a zejména získání větší odolnosti vůči lámání kořenů, které jsou méně křehké, elastičtější.
Za perspektivní odrůdu je považována raná mrkev ’Namur’ (Bejo), vhodná pro praní, s hladkou jemnou pokožkou, zachovávající si atraktivní vzhled i po praní. Je velmi výnosná i uniformní.
Rovněž firma ’Seminis’ se snaží o získání přízně pěstitelů dalšími novinkami, překonávajícími osvědčenou odrůdu ’Nairobi’ vyšším výnosem, vzpřímenější, pevnější natí a hladší pokožkou i perfektním tvarem kořenů.
K novinkám patří odrůdy ’Torro’ a ’Senna’.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *