20.06.2017 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozdně jarní trvalky na slunce i do stínu

Již podruhé uspořádal Svaz zakládání a údržby zeleně ve spolupráci se Spolkem českých perenářů odbornou exkurzi po Dendrologické zahradě VÚKOZ Průhonice. Průvodcem Tour de pereny 2017 se stal Ing. Adam Baroš. Seznámil přítomné nejen s pozdně jarními trvalkami, ale i smíšenými trvalkovými záhony na slunném stanovišti a končícím tříletým výzkumem záhonů pro stinné stanovištní podmínky. Účastníci si mohli rovněž prohlédnout pestrý sortiment vysazených cibulovin, zejména tulipánů, včetně botanických druhů.

Trvalkám se ve Výzkumném ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i., věnovala od padesátých let Ing. Milada Opatrná, která vybírala nejperspektivnější sorty rostlin z okrasných školek. Letos se v Dendrologické zahradě zakládaly na její počest záhony.

Ing. Adam Baroš se stal následníkem Ing. Opatrné, věnuje se však především použití trvalek v záhonu na nejrůznější stanoviště (slunce, úpal, polostín, stín), ale i tematicky. Jedním z řešených projektů spolu s dalšími odborníky bylo navržení vhodného sortimentu na venkov. Vznikla tak Metodika pro výběr vhodných druhů dřevin a bylin pro venkovská sídla, která je určena pro starosty obcí i projektanty a má sloužit jako jednoduchý návod, jaký sortiment je typický pro daný region. K tradičnímu venkovskému sortimentu patří například z keřů šeříky, zlatice, klokočí, z trvalek kosatce, pivoňky, čemeřice, plamenky, dále okrasné a užitkové rostliny, jako jsou rebarbora nebo pažitka. V Dendrologické zahradě najdou návštěvníci i ukázku venkovské předzahrádky.

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 6 /2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down