10.04.2019 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Povolání: greenkeeper

Head greenkeeper Ing. Bohuslav Shejbal z osmnáctijamkového golfového hřiště Loreta Golf Club Pyšely o. s. ve Středočeském kraji na Benešovsku má s údržbou golfových trávníků dlouholeté zkušenosti. V rozhovoru nám přiblížil, jaké byly jeho začátky, co obnáší každodenní údržba i s jakými problémy se na padesátihektarovém hřišti potýká.

Odkud jste čerpal zkušenosti pro stavbu golfových hřišť?

V Americe jsem viděl, jak má vypadat hřiště na úrovni, zkušenosti jsem přenesl i do ČR, ačkoli v tuzemských podmínkách je všechno jinačí. Chvilku jsem spolupracoval se zkušeným šejprem Milanem Ištokem. Postavili jsme spolu Golf Club Terasy Ústí nad Labem. Zkušenosti jsem získával za pochodu. Mezitím jsem si vyzkoušel položit několik závlahových systémů a drenáží. Základem při stavbě golfového hřiště je přeprava hmoty – půdu navozíte, vytvarujete a pak do ní musíte zakopat závlahu a drenáž. Potom uhladíte povrch a osejete. V podstatě stačí selský rozum, okoukat jak to funguje nebo nefunguje jinde, je to stejné jako v zemědělství. Prošel jsem také několika školeními dealerů sekaček, semináři pořádanými Českým svazem greenkeeperů na ČZU v Praze a zimní školou greenkeeperů v Brně nebo Lednici. Jezdím i na golfovou show do Ameriky.

Na Loretě letos zahajujete již sedmou sezónu…

Jsem tu od úplného začátku, hřiště jsem pomáhal stavět v roce 2012 a v roce 2013 se otevíralo. Předtím jsme pracoval čtyři a půl roku na golfovém hřišti Golf Resort Black Bridge v Dolních Počernicích. Na údržbu golfového hřiště Loreta Golf Club Pyšely jsem tu já a dalších šest lidí. Od jara do podzimu se nezastavíme, přes zimu děláme údržbářské práce. Před sezónou musíme zprovoznit všechny naše sekačky, občas budujeme drobné stavby. Letos jsme třeba stavěli přístřešek na sekačky a převlékárnu s toaletami pro hráče. Rovněž řešíme závlahový systém, loni jsme dělali vrt na užitkovou vodu a rozvody. Také srovnáváme odpaliště nebo sázíme stromy. Jako ochranu chodců na veřejné stezce před odlítávajícími míčky jsme letos natahovali sedmimetrové sítě nad driving range (cvičné louce).

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 4/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down