01.03.2022 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

 Potvrzený výskyt dospělců krytonosce

Na základě jarního monitoringu stonkových krytonosců byly zaznamenány v 7. týdnu první výskyty dospělců krytonosce čtyřzubého v oblastech severní Moravy (okresy Bruntál a Opava). Výskyt byl podpořen teplými, i když větrnými dny. Iniciovaly je teplé dny 6. týdne, kdy denní teplota dva dny za sebou na mnoha místech stoupala přes 12 °C.

Brouci byli zaznamenání na srdéčkových listech rostlin řepky ještě před instalací žlutých misek do porostu. V roce 2021 i 2020 byly první brouci zaznamenáni v 8. týdnu, jejich počty se pohybovaly v jednotkách. Z detekovaných druhů se jednalo o krytonosce čtyřzubého (Ceutorhynchus quadridens). Existuje vysoký předpoklad, že první brouci jsou již v porostech i na dalších místech s jižní expozicí a nadmořskou výškou do 200 m n.m., viz ukázka testovacího prostředí nového modelu SET pro stonkové krytonosce. 
Nástup jara 2022 je zatím pozvolný, teplotně zdá se nadprůměrný a nepřinese již žádné mrazivé periody. Poslední dva týdny února jsou větrné a způsobují řadu komplikací (škody na budovách, elektrickém vedení a vlakové dopravě). Srážkově je začátek roku podprůměrný a v kombinaci s větrem je řada lokalit již značně vysušena. Na Moravě se začíná sít jarní ječmen. 
Signalizace ošetření bude upřesněna dle vývoje počasí a aktivit brouků v porostu. V roce 2021 byla signalizace ošetření hlášena do dvou týdnů po prvních výskytech (tedy v polovině března). Denní teploty by se měly v následujícím týdnu držet nad 7 °C, nevylučují se teploty kolem 10°C. Takovéto počasí pravděpodobně podpoří další aktivitu brouků, kteří začnou postupně migrovat do porostů. Doporučení k 1. ošetření se předpokládá v druhém březnovém týdnu (bude upřesněno podle výstupů monitoringu stonkových krytonosců).* 

Zdroj: ÚKZÚZ

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down