28.07.2010 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Porovnání odrůd jahodníku

Cílem pokusu bylo ověření možnosti pěstování různých odrůd jahodníku v podmínkách ekologického zemědělství. Do pokusu bylo zařazeno devět odrůd pěstovaných nejčastěji v konvenčních podmínkách. Sledovány byly kvalitativní a kvantitativní sklizňové parametry, zdravotní stav a fenologické znaky. Na základě získaných poznatků je možné doporučit všechny zkoušené odrůdy i pro pěstování v podmínkách ekologického zemědělství.

Ekologické pěstování ovoce získává v Evropě na významu, což dokazují stále se zvyšující plochy bio-sadů. Statistické údaje dokládají tento trend i u drobného ovoce. Do roku 2007 nebyly plochy ekologicky pěstovaného jahodníku samostatně zjišťovány. V roce 2008 již statistické šetření zahrnovalo tuto kategorii a celková plocha v ČR dosáhla cca 2,5 ha.

Založení pokusů
V konvenčních podmínkách se dle vlastního šetření nejčastěji pěstují odrůdy ´Elkat´, ´Florence´, ´Symphony´, ´Dukát´, ´Elvíra´, ´Induka´, ´Korona´, ´Karmen´, ´Darselekt´, ´Honeoye´ a ´Elsanta´. Z této skutečnosti jsme vycházeli při výběru odrůd do pokusu v podmínkách simulujících ekologické zemědělství. Pokusná výsadba byla založena na lokalitě Holovousy (nadmořská výška 290 m, prům. teplota 8,1 °C, roční úhrn srážek 655 mm) a po celou dobu trvání pokusu ošetřována podle zásad ekologického zemědělství, tedy bez používání syntetických hnojiv a pesticidů, ale vzhledem k tomu, že tato pěstitelská plocha není úředně zaregistrována v systému ekologického zemědělství, označujeme systém pěstování jako simulující ekologické podmínky. Do pokusu byly zařazeny odrůdy jahodníku ´Darselect´, ´Induka´, ´Korona´, ´Elkat´, ´Florence´, ´Honeoye´, ´Polka´ a ´Dukát´. Vzhledem k omezené ploše pokusného pozemku byly jednotlivé odrůdy vysazeny v počtu 26 rostlin bez opakování. Všechny odrůdy byly vysazeny v průběhu měsíce září 2008 ze zelené sadby. Vzhledem k tomu, že se zatím nepodařilo zajistit v ČR pěstitele sadby certifikované jako BIO, byla nakoupena konvenční sadba, případně jsme použili sazenice získané z vlastních pokusů. Rostliny byly vysazeny do dvojřádků 20 x 30 cm na hrůbky pokryté netkanou textilií. V případě nedostatku půdní vláhy byl pokus uměle zavlažován. Na jaře 2009 bylo vyhodnoceno přezimování rostlin. U všech odrůd všechny vysazené rostliny v pořádku přezimovaly, pouze u odrůdy ´Polka´ přezimovalo 96,2 % rostlin.

Text a foto Ing. Lenka Odstrčilová, Ph.D., VŠÚO Holovousy, s. r. o.

Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 5/2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down