08.02.2005 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Popisy nově registrovaných odrůd košťálovin, kořenových a listových zelenin zapsaných ve Státní odrůdové knize od 1. 7. 2002 do 30. 4. 2004 – III.

Listové zeleniny
V poslední době došlo k podstatnému rozšíření sortimentu zejména salátů, kde hlavně ledové typy a barevné saláty se těší stále větší pozornosti konzumentů i pěstitelů.

Salát hlávkový (Lactuca sativa L. var. capitata L.)
Campionas
Polopozdní až pozdní odrůda ledového salátu typu Saladin, vhodná k polnímu pěstování pro jarní, letní a podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Rijk Zwaan, B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je Ing. Ferdinand Hoffmann, CSc. – služby pro zemědělství.
Listy jsou polovzpřímené, středně šedozelené barvy bez antokyanu, tlusté se středním leskem, slabou bublinatostí, malými bublinami, středně zvlněným a středně členitým okrajem čepele. Hlávka je středně velká až velká, okrouhlá, zcela překrytá listy, středně pevná až pevná, středně hustá, těžká, křehká se slabě až středně uzavřenou bází košťálu.
Odrůda je velmi odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne a rezistentní proti napadení plísní salátovou rasami BL 1 – 16, 19, 21, 23 a rezistentní proti mšici Nasonovia ribisnigri.
Diabless
Poloraná odrůda hlávkového salátu máslového typu vhodná k pěstování na poli pro jarní a letní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou VILMORIN, s. a., Francie. Zástupcem pro ČR je firma Samen, s. r. o., Praha.
Listy jsou vodorovné až polovzpřímené, středně šedozelené až zelené, bez antokyanu, středně tlusté, velmi slabě až slabě lesklé se slabou bublinatostí se středně velkými až velkými bublinami. Hlávka je středně velká až velká, okrouhlá, středně překrytá listy, hustá. Odrůda je velmi odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne a rezistentní proti napadení plísní salátovou rasami BL 1 – 16, 19, 20, 21 a tolerantní proti virové mozaice salátu (LMV).
Elenas
Polopozdní až pozdní odrůda ledového salátu typu Saladin, vhodná k pěstování na poli pro jarní, letní a podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Rijk Zwaan B.V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je Ing. Ferdinand Hoffmann, CSc. – služby pro zemědělství.
Listy jsou vzpřímené až polovzpřímené, středně až tmavě šedozelené, bez antokyanu, slabě až středně bublinaté s malými bublinami, tlusté, středně lesklé se silně zvlněnými okraji se středně hlubokými a středně hustými zářezy. Hlávka je středně velká až velká, okrouhlá, zcela překrytá listy, středně hustá, těžká, křehká dobře uzavřená. Odrůda je velmi odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne a rezistentní proti napadení plísní salátovou rasami BL 1 – 16, 19, 21, 23, rezistentní proti mšici Nasonovia ribisnigri, a tolerantní proti virové mozaice salátu (LMV).
Galaxy
Polopozdní až pozdní odrůda ledového salátu typu Saladin, vhodná k polnímu pěstování pro časně letní až podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou SVS Holland, B. V., Nizozemsko (Asgrow Vegetable Seeds, USA). Zástupcem pro ČR je Ing. Milan Říha, CSc., Praha.
Listy jsou polovzpřímené až vzpřímené, středně až tmavě šedozelené barvy bez antokyanu, tlusté se středním leskem, slabou až střední bublinatostí, malými bublinami, středně až silně zvlněným a středně až silně členitým okrajem čepele. Hlávka je středně velká, okrouhlá, zcela překrytá listy, středně pevná, středně hustá až hustá, těžká, křehká se slabě uzavřenou bází košťálu. Odrůda je velmi odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne a rezistentní proti napadení plísní salátovou rasami BL 1 – 16.
Garuda
Raná až poloraná odrůda hlávkového salátu máslového typu, vhodná k polnímu pěstování pro jarní, letní a podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou ENZA ZADEN B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je firma Bejo Bohemia, s. r. o., Opatovice nad Labem.
Listy jsou polovzpřímené, středně zelené barvy bez antokyanu, středně tlusté se slabým až středním leskem, slabou bublinatostí, středními až velkými bublinami, velmi slabě až slabě zvlněným, mělce a středně hustě až hustě členitým okrajem čepele. Hlávka je středně velká až velká, okrouhlá, středně překrytá listy, středně pevná až pevná, středně hustá až hustá se středně uzavřenou bází košťálu. Odrůda je středně odolná až odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne, rezistentní proti napadení plísní salátovou rasami BL 1 – 16 a tolerantní proti virové mozaice salátu (LMV).
Giotto
Středně raná odrůda hlávkového salátu máslového typu, vhodná k polnímu pěstování pro jarní, letní a podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Rijk Zwaan B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je Ing. Ferdinand Hoffmann, CSc. – služby pro zemědělství.
Listy jsou polovzpřímené až vodorovné, středně zelené bez antokyanu, středně tlusté až tlusté, slabě bublinaté se středně velkými až velkými bublinami, slabě lesklé. Hlávka je středně velká, hustá, středně překrytá listy. Odrůda je odolná až velmi odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne, rezistentní proti napadení plísní salátovou rasami BL 1 – 16, 19 – 23 a tolerantní proti virové mozaice salátu (LMV).
Guia
Polopozdní až pozdní odrůda ledového salátu typu Saladin, vhodná pro přirychlování a k polnímu pěstování pro jarní a podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Syngenta Seeds B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je firma Saga Sseed, spol. s r. o., Lysá nad Labem.
Listy jsou polovzpřímené, středně až tmavě šedozelené barvy bez antokyanu, tlusté se slabým až středním leskem, slabou bublinatostí, malými bublinami, středně zvlněným a středně členitým okrajem čepele. Hlávka je středně velká až velká, okrouhlá, zcela překrytá listy, středně pevná až pevná, středně hustá, těžká, křehká se slabě uzavřenou bází košťálu.
Odrůda je velmi odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne, rezistentní proti napadení plísní salátovou rasami BL 1 – 7, 10,13 – 15 a tolerantní proti virové mozaice salátu (LMV).
Challenge
Pozdní odrůda ledového salátu typu Saladin, vhodná k polnímu pěstování pro jarní, letní a podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Syngenta Seeds B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je firma Saga Seed, spol. s r. o., Lysá nad Labem.
Listy jsou polovzpřímené, středně až tmavě zelené, bez antokyanu, tlusté, středně až silně lesklé, slabě až středně bublinaté, s malými až středními bublinami, se středně až silně zvlněným a středně členitým okrajem čepele. Hlávka je středně velká, okrouhlá, zcela překrytá listy, středně hustá, těžká, křehká. Odrůda je velmi odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne, rezistentní proti napadení plísní salátovou rasami BL 1 – 7, 10,13 – 15 a tolerantní proti virové mozaice salátu (LMV).
Chianti
Polopozdní až pozdní odrůda ledového salátu typu Saladin, vhodná k přirychlování a polnímu pěstování pro jarní, letní a podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Syngenta Seeds B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je firma Saga Seed, spol. s r. o., Lysá nad Labem.
Listy jsou polovzpřímené, středně až tmavě šedozelené barvy bez antokyanu, tlusté se středním leskem, slabou bublinatostí, malými bublinami, velmi silně zvlněným a středně členitým okrajem čepele. Hlávka je středně velká až velká, okrouhlá až příčně eliptická, zcela překrytá listy, pevná, hustá, těžká, křehká se středně uzavřenou bází košťálu. Odrůda je velmi odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne, rezistentní proti napadení plísní salátovou rasami BL 1 – 7, 10,13 – 15 a tolerantní proti virové mozaice salátu (LMV).
Maugli
Polopozdní až pozdní odrůda ledového salátu typu Saladin, vhodná k polnímu pěstování pro jarní, letní a podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Moravoseed, spol. s r. o., Mikulov, Česká republika.
Listy jsou polovzpřímené, středně šedozelené barvy bez antokyanu, tlusté se slabým až středním leskem, slabou až střední bublinatostí, malými bublinami, středně zvlněným a středně členitým okrajem čepele. Hlávka je středně velká až velká, okrouhlá, zcela překrytá listy, středně pevná až pevná, středně hustá až hustá, těžká, křehká se slabě až středně uzavřenou bází košťálu. Odrůda je velmi odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne.
Roderick
Raná odrůda hlávkového salátu máslového typu vhodná k pěstování ve skleníku pro jarní, podzimní i zimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Rijk Zwaan, B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je Ing. Ferdinand Hoffmann, CSc. – služby pro zemědělství.
Listy jsou vodorovné až polovzpřímené, světle až středně zelené, bez antokyanu, tenké až středně silné, slabě až středně lesklé, slabě bublinaté a velmi slabě zvlněné, bez zářezů na okraji. Hlávka je středně velká, středně hustá až hustá, slabě až středně překrytá listy a dobře uzavřenou bází. Odrůda je středně odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne, s komplexní rezistentcí proti napadení plísní salátovou rasami BL 1 – 24.
Rosemarry
Polopozdní až pozdní odrůda salátu máslového typu, vhodná k polnímu pěstování pro jarní a podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Moravoseed, spol. s r. o, Mikulov, Česká republika.
Listy jsou polovzpřímené, středně červené barvy se středně intenzívně rozptýleným antokyanem, tenké až středně tlusté se středním až silným leskem, silnou bublinatostí, malými až středně velkými bublinami, středně zvlněným a celokrajným okrajem čepele. Hlávka je středně velká, okrouhlá, slabě až středně překrytá listy, středně pevná až pevná, středně hustá až hustá se středně až silně uzavřenou bází košťálu. Odrůda je středně odolná až odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne.
Rubette
Polopozdní až pozdní odrůda ledového salátu typu Saladin, vhodná k polnímu pěstování pro jarní a podzimní sklizně. Vhodná i pro přirychlování pod textilií. Byla vyšlechtěna firmou Rijk Zwaan, B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je Ing. Ferdinand Hoffmann, CSc. – služby pro zemědělství.
Listy jsou polovzpřímené, středně až tmavě šedozelené barvy bez antokyanu, tlusté se slabým až středním leskem, slabou až střední bublinatostí, malými bublinami, středně zvlněným a středně členitým okrajem čepele. Hlávka je středně velká až velká, okrouhlá až příčně široce eliptická, zcela překrytá listy, středně pevná až pevná, středně hustá, těžká, křehká se slabě až středně uzavřenou bází košťálu. Odrůda je velmi odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne, rezistentní proti napadení plísní salátovou rasami BL 1 – 16, 19, 21 a tolerantní proti virové mozaice salátu (LMV).
Sagess
Raná až poloraná odrůda hlávkového salátu máslového typu, vhodná k pěstování na poli pro jarní a letní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou VILMORIN, s. a., Francie. Zástupcem pro ČR je firma Samen, s. r. o., Praha.
Listy jsou vodorovné až polovzpřímené, středně tlusté až tlusté, středně zelené, bez antokyanového zbarvení, slabě až středně lesklé, slabě až středně bublinaté se středně velkými bublinami, slabě zvlněným okrajem čepele a se středně hustými až hustými, velmi mělkými až mělkými zářezy. Hlávka je středně velká až velká, okrouhlá, středně překrytá listy, středně hustá až hustá. Odrůda je velmi odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne, rezistentní proti napadení plísní salátovou rasami BL 1 – 16 a tolerantní proti virové mozaice salátu (LMV).
Stallion
Polopozdní až pozdní odrůda ledového salátu typu Saladin, vhodná k polnímu pěstování pro jarní, letní a podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou SVS Holland, B.V. (Royal Sluis), Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je Ing. Milan Říha, CSc., Praha.
Listy jsou polovzpřímené až vzpřímené, odstín zelené barvy středně až tmavě šedavý, bez antokyanu, tlusté, se středním leskem, slabě bublinaté s malými bublinami, středně až silně zvlněným a středně zoubkovaným okrajem čepele. Hlávka je středně velká, okrouhlá, zcela překrytá listy, středně hustá až hustá, těžká a křehká. Odrůda je velmi odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne, rezistentní proti napadení plísní salátovou rasami BL 1 – 22 a tolerantní proti virové mozaice salátu (LMV).
Valeska
Středně raná odrůda hlávkového salátu máslového typu, vhodná k polnímu pěstování pro jarní, letní a podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Enza Zaden, B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je firma Bejo Bohemia, s. r. o., Opatovice nad Labem.
Listy jsou polovzpřímené, středně tlusté, žlutavé bez antokyanu, slabě až středně lesklé, slabě bublinaté se středně velkými až velkými bublinami, slabě zvlněným okrajem čepele, bez zářezů. Hlávka je středně velká, okrouhlá, středně překrytá listy, hustá. Odrůda je velmi odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne, rezistentní proti napadení plísní salátovou rasami BL 1 – 17, 19, 21 a tolerantní proti virové mozaice salátu (LMV).

Salát listový (Lactuca sativa L. var. crispa L.)
Anthony
Raná až poloraná odrůda listového salátu typu Lollo Rossa, vhodná k polnímu pěstování pro jarní, letní a podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Rijk Zwaan, B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je Ing. Ferdinand Hoffmann, CSc. – služby pro zemědělství.
Listy jsou polovzpřímené, tmavě červené barvy, velmi tenké až tenké se středně silným až silným leskem, velmi silnou bublinatostí, velmi malými až malými bublinami, mělce a hustě zoubkovanou čepelí se silně zvlněným okrajem. Netvoří hlávku, báze košťálu je slabě uzavřená. Odrůda je odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne a rezistentní proti napadení plísní salátovou rasami BL 1 – 16, 19 a 21.
Crimson
Raná až poloraná odrůda listového salátu typu Lollo Rossa vhodná k polnímu pěstování pro jarní, letní a podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Moravoseed, spol. s r. o., Mikulov, Česká republika.
Listy jsou polovzpřímené, okrouhlé, načervenalé, středně tmavé až tmavé, středně lesklé, velmi tenké až tenké, silně bublinaté s velkými bublinami, silně zvlněným okrajem čepele, hustými až velmi hustými, mělce zoubkovanými zářezy. Netvoří hlávku. Odrůda je středně odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne.
Dekor
Poloraná odrůda listového salátu, vhodná k polnímu pěstování pro jarní, letní a podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Zelseed, s. r. o., Slovenská republika. Zástupcem pro ČR je Ing. Jindra Skřivánková, Sadská.
Listy jsou vodorovné až polovzpřímené, středně až tmavě zelené barvy se slabým antokyanovým zbarvením, středně tlusté se středně silným až silným leskem, střední bublinatostí, středně velkými až velkými bublinami, středně vroubkovaným a silně zvlněným okrajem čepele. Netvoří hlávku, báze košťálu je slabě uzavřená. Odrůda je středně odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne.
Dubagold
Poloraná odrůda listového salátu typu zelenolistý dubáček, vhodná k polnímu pěstování pro jarní, letní a podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Semo, s. r. o., Smržice, Česká republika.
Listy jsou polovzpřímené až vodorovné, světle zelené barvy bez antokyanu, tenké se středním leskem, střední bublinatostí, malými až středě velkými bublinami, hluboce laločnatou čepelí se silně zvlněným okrajem. Netvoří hlávku, báze košťálu je slabě uzavřená. Odrůda je odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne.
Estafet
Raná až poloraná odrůda listového salátu typu Lollo Rossa, vhodná k polnímu pěstování pro jarní, letní i podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Enza Zaden, B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je firma Bejo Bohemia, s. r. o., Opatovice nad Labem.
Listy jsou polovzpřímené, tmavě načervenalé, velmi tenké až tenké, silně až velmi silně bublinaté s velmi malými až malými bublinami a mělkými zářezy na okraji čepele. Netvoří hlávku. Odrůda je středně odolná až odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne a rezistentní proti napadení plísní salátovou rasami BL 1 – 16, 19 a 21.
Karminova
Poloraná odrůda červeného listového salátu typu Lollo Rossa, vhodná k polnímu pěstování pro jarní, letní a podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Semo, s. r. o., Smržice, Česká republika.
Listy jsou polovzpřímené až vodorovné, tmavě červené barvy, tenké se středním až silným leskem, silnou až velmi silnou bublinatostí, velmi malými až malými bublinami, mělce a velmi hustě zoubkovaným okrajem listů. Netvoří hlávku, báze košťálu je středně uzavřená. Odrůda je odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne a rezistentní proti napadení plísní salátovou rasou BL 17.
Locarno
Raná až poloraná odrůda listového salátu typu Lollo Bionda, vhodná k polnímu pěstování pro jarní, letní a podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Rijk Zwaan, B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je Ing. Ferdinand Hoffmann, CSc. – služby pro zemědělství.
Listy jsou polovzpřímené, světle žlutavé barvy, tenké až středně tlusté se slabým až středním leskem, silnou bublinatostí, velmi malými bublinami, mělce a hustě až velmi hustě zoubkovanou čepelí s velmi silně zvlněným okrajem. Netvoří hlávku, báze košťálu středně až silně uzavřená. Odrůda je odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne a rezistentní proti napadení plísní salátovou rasami BL 1 – 16, 19 a 21.
Pentared
Raná až poloraná odrůda listového salátu typu červenolistý dubáček, vhodná k polnímu pěstování pro jarní, letní i podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Enza Zaden, B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je firma Bejo Bohemia, s. r. o., Opatovice nad Labem.
Listy jsou polovzpřímené až vzpřímené, hluboce laločnaté, načervenalé velmi tmavé s velmi intenzivním antokyanovým zbarvením, tenké, silně lesklé, velmi slabě až slabě bublinaté se středně velkými bublinami, silně zvlněné s mělkými, hustými až velmi hustými a ostrými zářezy na okraji čepele. Netvoří hlávku. Odrůda je odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne a rezistentní proti napadení plísní salátovou rasami BL 1 – 16.

Špenát (Spinacia oleracea L.)
Neptun
Raná odrůda pro jarní nebo podzimní pěstování. Byla vyšlechtěna firmou Zelseed, s. r. o., Slovenská republika. Zástupcem pro ČR je Ing. Jindra Skřivánková, Sadská.
Listová čepel je středně šedozelená a slabě bublinatá, vejčitého tvaru se slabým leskem. Řapík je krátký, polovzpřímený. Začátek vybíhání do květu je raný.

Zelí čínské (Brassica rapa L. subspec. chinensis (L.) Hanelt)
Bokken
Raná odrůda k využití jako salátová zelenina. Vzhledem i použitím vzdáleně připomíná řapíkatý mangold. Byla vyšlechtěna firmou Semo, s. r. o., Smržice, Česká republika.
Rostliny jsou velmi vysoké se shlukem vzpřímených středně zelených, slabě lesklých a hladkých listů s dlouhými, silnými, bílými řapíky. Netvoří hlávku. Odrůda je náchylná na vybíhání do květu. Doporučená doba výsevu od poloviny června do začátku srpna, délka vegetační doby 9 – 10 týdnů. Lze vysévat hustě a probírkou sklízet mladé listy.
Sobi
Raná odrůda k využití jako salátová zelenina. Připomíná pekingské zelí, netvoří však hlávku. Byla vyšlechtěna firmou Semo, s. r. o., Smržice, Česká republika.
Rostliny jsou vysoké až velmi vysoké, tvořené shlukem vzpřímených až polovzpřímených, světle žlutozelených, středně lesklých, středně bublinatých listů se silně až velmi silně zvlněným a silně zubatým okrajem čepele. Odolnost proti vybíhání do květu je nízká. Doporučená doba výsevu od poloviny července do začátku srpna, délka vegetační doby 8 – 9 týdnů.

Zelí pekingské (Brassica pekinensis (Lour.) Rupr.)
Darek
Poloraná hybridní odrůda pro pozdní letní a podzimní sklizně pro přímou spotřebu. Byla vyšlechtěna firmou Sakata Seed Corporation, Japonsko. Zástupcem pro ČR je firma Reprosam, s. r. o., Roudnice nad Labem.
Rostliny jsou středně vysoké. Listy jsou polovzpřímené, velké, široce obvejčité až elipsovité, středně zelené, středně bublinaté. Hlávka je nízká až střední, na příčném řezu široce elipsovitá, uzavřená, středně žlutozelená, středně pevná s velmi krátkým až krátkým vnitřním košťálem a na řezu se středně žlutým srdíčkem. Odrůda je odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne poměrně odolná proti napadení alternariovou skvrnitostí. Délka vegetační doby se pohybuje kolem 97 dní od výsevu (67 dní od výsadby).
China Express
Poloraná hybridní odrůda pro časně letní až podzimní sklizně pro přímou spotřebu. Byla vyšlechtěna firmou Sakata Seed Corporation, Japonsko. Zástupcem pro ČR je firma Reprosam, s. r. o., Roudnice nad Labem.
Rostliny jsou středně vysoké. Listy jsou polovzpřímené, středně velké, středně až tmavě zelené, slabě až středně bublinaté, široce obvejčitého tvaru. Hlávka je středně velká, široce elipsovitá, světle až středně žlutozelená, uzavřená, pevná s krátkým vnitřním košťálem. Barva srdíčka na řezu je světle žlutá. Odrůda je středně odolná proti napadení alternariovou skvrnitostí. Délka vegetační doby se pohybuje kolem 93 dní od výsevu (63 dní od výsadby).
Kaboko
Poloraná hybridní odrůda pro pozdní letní a podzimní sklizně, pro přímou spotřebu. Byla vyšlechtěna firmou Bejo Zaden, B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je firma Bejo Bohemia, s. r. o., Opatovice nad Labem.
Rostliny jsou nízké. Vnější listy jsou vodorovné, malé až středně velké, široce obvejčité až elipsovité, středně až silně bublinaté, středně zelené a silně lesklé. Hlávka je nízká až středně vysoká, velmi pevná, světle až středně žlutozelená s velmi krátkým až krátkým vnitřním košťálem a na řezu se světle žlutým srdíčkem. Odrůda je odolná až velmi odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne a středně odolná proti napadení alternariovou skvrnitostí. Délka vegetační doby se pohybuje kolem 97 dní od výsevu (67 dní od výsadby).
Sprinkin
Raná hybridní odrůda pro letní a podzimní sklizně pro přímou spotřebu. Byla vyšlechtěna firmou Syngenta Seeds B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je firma Saga Seed, spol. s. r. o., Lysá nad Labem.
Rostliny jsou středně vysoké. Listy jsou vzpřímené až polovzpřímené, velké, široce obvejčité, středně až silně bublinaté, středně až tmavě zelené, se silně zvlněnými okraji. Hlávka nízká až střední, na podélném řezu široce elipsovitá, uzavřená, světle zelená s krátkým vnitřním košťálem a na řezu se světle žlutým srdíčkem. Odrůda je velmi odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne a odolná proti napadení alternariovou skvrnitostí. Délka vegetační doby se pohybuje kolem 92 dní od výsevu (62 dní od výsadby).
Yuki
Poloraná hybridní odrůda pro časně letní až podzimní sklizně pro přímou spotřebu a skladování. Byla vyšlechtěna firmou Sakata Seed Corporation, Japonsko. Zástupcem pro ČR je firma Reprosam, s. r. o., Roudnice nad Labem.
Rostliny jsou středně vysoké. Listy jsou vzpřímené až polovzpřímené, středně velké, středně zelené, slabě až středně bublinaté, obvejčitého až široce obvejčitého tvaru. Hlávka je středně velká, elipsovitá, světle až středně zelená, uzavřená, pevná s krátkým vnitřním košťálem. Barva srdíčka na řezu je světle žlutá. Odrůda je středně odolná proti napadení alternariovou skvrnitostí. Délka vegetační doby se pohybuje kolem 96 dní od výsevu (66 dní od výsadby).
Chinchin
Raná hybridní odrůda pro časně letní až podzimní sklizně pro přímou spotřebu. Byla vyšlechtěna firmou SVS Holland, B. V., Nizozemsko (Hung Nong Seeds, South Korea). Zástupcem pro ČR je Ing. Milan Říha, CSc., Praha.
Rostliny jsou nízké. Listy jsou polovzpřímené, malé až středně velké, středně až tmavě šedozelené, středně až silně bublinaté, široce obvejčitého až elipsovitého tvaru. Hlávka je malá až středně velká, elipsovitá, středně zelená, polootevřená, pevná s krátkým vnitřním košťálem. Barva srdíčka na řezu je světle žlutá. Odrůda je středně odolná proti napadení alternariovou skvrnitostí. Délka vegetační doby se pohybuje kolem 96 dní od výsevu (66 dní od výsadby).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down