14.01.2005 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Popisy nově registrovaných odrůd košťálovin, kořenových a listových zelenin zapsaných ve Státní odrůdové knize od 1. 7.2002 do 30.4.2004 – II.

Kořenové zeleniny
Celer bulvový (Apium graveolens L. var. rapaceum (Mill.) Gaud.)

Cisko
Poloraná odrůda pro přímou spotřebu, skladování a zpracování. Byla vyšlechtěna firmou Rijk Zwaan B.V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je Ing. Ferdinand Hoffmann, CSc. – služby pro zemědělství. Rostliny jsou středně vysoké s polovzpřímenými až vzpřímenými listy, tmavě zelené barvy. Bulva je středně velká až velká, kulovitá s nízko nasazenými, tenkými až středně tlustými kořeny. Povrch bulvy je bělavý, slabě až středně hrbolovitý. Hlava jen ojediněle nepatrně zelená. Dužnina je bílá, kompaktní nebo jen s velmi malou dutinou, odolná proti houbovatění a beze změny barvy po vaření. Odrůda je v polních podmínkách středně odolná proti napadení septoriózou.
Ilona
Poloraná odrůda bulvového celeru pro přímou spotřebu, skladování a zpracování. Byla vyšlechtěna firmou Bejo Zaden B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je firma BEJO BOHEMIA, s .r. o., Opatovice nad Labem. Rostliny jsou středně vysoké až vysoké s polovzpřímenými až vzpřímenými listy, tmavě zelené barvy. Bulva je středně velká až velká, kulovitá až tupě kuželovitá se středně vysoko nasazenými a středně tlustými až tlustými kořeny. Povrch bulvy je bělavý, středně až silně hrbolovitý. Hlava jen ojediněle nepatrně zelená. Dužnina je bílá, kompaktní nebo jen s malou dutinou, středně odolná až odolná proti houbovatění a beze změny barvy po vaření. Odrůda je v polních podmínkách středně odolná proti napadení septoriózou.

Mrkev obecná (Daucus carota L.)
Adige
Raná až poloraná hybridní odrůda typu Nantes pro jarní nebo z pozdních výsevů pro podzimní pěstování, vhodná na přímý konzum jako mytá mrkev bez natě. Byla vyšlechtěna firmou Syngenta Seeds B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je firma SAGA SEED spol. s. r. o., Lysá nad Labem. Listy jsou polovzpřímené, středně dlouhé, středně zelené a jemně členité. Kořeny jsou středně dlouhé, středně široké, dlouze válcovitého tvaru s tupým zakončením a slabě rýhovaným povrchem. Zbarvení pokožky je středně až tmavě oranžové, dřeně a korové části středně oranžové, dřeň je stejně zbarvená jako korová část. Hlava na povrchu ojediněle velmi slabě zelená a nemá antokyanové zbarvení. Na řezu zelená jen slabě. Odrůda je středně odolná až odolná proti praskání kořenů. Obsah karotenu a obsah sušiny je středně vysoký.
Atlantis
Poloraná hybridní odrůda typu Nantes pro jarní pěstování, vhodná na přímý konzum jako mytá mrkev bez natě nebo z pozdních výsevů i pro skladování. Byla vyšlechtěna firmou HUIZER CAROSEM B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je Ing. Karel Skřivánek, Sadská. Listy jsou polovzpřímené, středně dlouhé, světle až středně zelené a středně členité. Kořeny jsou středně dlouhé, středně široké, dlouze válcovitého až mírně kónického tvaru s tupě špičatým zakončením a velmi slabě až slabě rýhovaným povrchem. Zbarvení pokožky, korové části a dřeně je středně až tmavě oranžové, dřeň je tmavší než korová část. Hlava na povrchu nezelená a uvnitř zelená jen ojediněle a velmi slabě. Hlava nemá antokyanové zbarvení. Obsah karotenu je středně vysoký a obsah sušiny nízký až středně vysoký.
Barbara
Raná až poloraná hybridní odrůda typu Nantes pro jarní nebo z pozdních výsevů pro podzimní pěstování, vhodná pro univerzální využití na přímý konzum jako svazková, mytá mrkev bez natě a z pozdních výsevů i pro skladování. Byla vyšlechtěna firmou Rijk Zwaan B.V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je Ing. Ferdinand Hoffmann, CSc. – služby pro zemědělství. Listy jsou polovzpřímené, středně dlouhé, světle až středně zelené a jemně členité. Kořeny jsou středně dlouhé až dlouhé, středně široké, dlouze válcovitého tvaru s tupým zakončením a slabě až středně rýhovaným povrchem. Zbarvení pokožky a korové části je středně oranžové, dřeně středně až tmavě oranžové, dřeň je převážně stejná nebo tmavší než korová část. Hlava je na povrchu slabě až středně zelená a má velmi slabé až slabé antokyanové zbarvení. Na řezu zelená jen slabě. Odrůda je středně odolná proti praskání kořenů. Obsah karotenu je nízký až středně vysoký a obsah sušiny středně vysoký.
Furore
Pozdní hybridní odrůda typu Berlikum pro podzimní sklizně, vhodná na přímý konzum jako mytá mrkev bez natě nebo pro skladování. Byla vyšlechtěna firmou HUIZER CAROSEM B.V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je Ing. Karel Skřivánek, Sadská. Listy jsou polovzpřímené, dlouhé, tmavě zelené a středně až hrubě členité. Kořeny jsou dlouhé, široké, dlouze válcovitého tvaru s tupým zakončením a slabě rýhovaným povrchem. Zbarvení pokožky, korové části a dřeně je středně oranžové, dřeň je stejně zbarvená jako korová část. Hlava na povrchu jen velmi slabě až slabě zelená a nemá antokyanové zbarvení. Na řezu nezelená. Obsah karotenu je středně vysoký až vysoký a obsah sušiny nízký až středně vysoký.
Chambor
Raný hybrid typu Nantes pro jarní a z pozdních výsevů i podzimní sklizně, vhodný pro přímou spotřebu a z nejranějších výsevů i ke svazkování. Byla vyšlechtěna firmou CLAUSE INTERNATIONAL, Francie. Zástupcem pro ČR je firma BOHEMIASEED, spol. s r. o., Praha. Listy jsou polovzpřímené, středně dlouhé, středně až tmavě zelené a jemně až středně členité. Kořeny jsou středně dlouhé až dlouhé a středně široké, dlouze válcovitého tvaru s tupým až tupě špičatým zakončením a velmi slabě až slabě rýhovaným povrchem. Zbarvení pokožky a korové části je středně oranžové a dřeně středně až tmavě oranžové, dřeň je stejně zbarvená jako korová část. Hlava na povrchu nezelená a uvnitř zelená jen slabě a ojediněle má slabé antokyanové zbarvení. Obsah karotenu a sušiny je střední.
Champion
Poloraný hybrid typu Nantes pro jarní a z pozdních výsevů i podzimní sklizně, vhodný pro přímou spotřebu. Byla vyšlechtěna firmou Syngenta Seeds B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je firma SAGA SEED spol. s. r. o., Lysá nad Labem. Listy jsou polovzpřímené, středně dlouhé, středně až tmavě zelené a jemně členité. Kořeny jsou středně dlouhé až dlouhé a středně široké, dlouze válcovitého tvaru s tupým až tupě špičatým zakončením a slabě rýhovaným povrchem. Zbarvení pokožky je středně až tmavě oranžové, dřeně a korové části středně oranžové, dřeň je stejně zbarvená jako korová část. Hlava na povrchu nezelená a uvnitř zelená jen slabě. Hlava nemá antokyanové zbarvení. Obsah karotenu je nízký až střední a obsah sušiny střední.
Jitka
Pozdní hybridní odrůda typu Berlikum pro podzimní sklizně, vhodná na přímý konzum jako mytá mrkev bez natě nebo pro skladování. Byla vyšlechtěna Ing. Karlem Křivským, Heřmanův Městec, Česká republika a odrůdu udržuje Ing. Jitka Hrubešová, Vinary. Listy jsou polovzpřímené, středně dlouhé až dlouhé, středně až tmavě zelené a středně členité. Kořeny jsou dlouhé, široké, dlouze válcovitého tvaru s tupě špičatým zakončením a slabě rýhovaným povrchem. Zbarvení pokožky, korové části a dřeně je středně oranžové, dřeň je stejně zbarvená nebo tmavší než korová část. Hlava na povrchu ojediněle velmi slabě až slabě zelená a nemá antokyanové zbarvení. Na řezu nezelená. Odrůda je odolná proti praskání kořenů. Obsah karotenu je vysoký a obsah sušiny středně vysoký až vysoký.
Kathmandu
Pozdní hybrid typu Flakker pro podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Bejo Zaden B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je firma BEJO BOHEMIA, s. r. o., Opatovice nad Labem. Listy jsou vzpřímené až polovzpřímené, dlouhé, středně až tmavě zelené a hrubě členité. Kořeny jsou velmi dlouhé a široké, trojúhelníkového tvaru se špičatým zakončením a slabě až středně rýhovaným povrchem. Zbarvení pokožky je tmavě oranžové, korové části a dřeně tmavě oranžové až velmi tmavě oranžové, dřeň je stejně zbarvená jako korová část. Hlava na povrchu ani uvnitř nezelená a má jen velmi slabé až slabé antokyanové zbarvení. Odrůda je odolná proti praskání kořenů. Obsah karotenu a obsah sušiny je střední až vysoký.
Kometa
Poloraná hybridní odrůda typu Nantes pro časně letní a z pozdních výsevů i podzimní sklizně, vhodná na přímý konzum jako mytá mrkev bez natě nebo z pozdních výsevů pro skladování. Byla vyšlechtěna firmou Produkcja i Hodowla Roslin Ogrodniczych Sp. z o. o, Polsko. Zástupcem pro ČR je firma MORAVOSEED spol. s r. o, Mikulov. Listy jsou vzpřímené, středně dlouhé, středně zelené a jemně až středně členité. Kořeny jsou středně dlouhé a středně široké, kónického tvaru s tupě špičatým zakončením a slabě rýhovaným povrchem. Zbarvení pokožky a korové části je převážně středně oranžové, dřeně středně až tmavě oranžové, dřeň je stejná nebo tmavší než korová část. Hlava na povrchu ani uvnitř nezelená a nemá antokyanové zbarvení. Odrůda je středně odolná proti praskání kořenů. Obsah karotenu je středně vysoký a obsah sušiny vysoký.
Mondibel
Raná hybridní odrůda typu Nantes pro jarní a z pozdních výsevů i podzimní sklizně, vhodná pro přímý konzum jako mytá mrkev bez natě a z nejranějších výsevů ke svazkování. Byla vyšlechtěna firmou HUIZER CAROSEM B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je Ing. Karel Skřivánek, Sadská. Listy jsou polovzpřímené, středně dlouhé, středně zelené a jemně až středně členité. Kořeny jsou středně dlouhé až dlouhé a středně široké, dlouze válcovitého tvaru s tupě špičatým zakončením a slabě rýhovaným povrchem. Zbarvení pokožky, korové části a dřeně je středně oranžové, dřeň je stejně zbarvená jako korová část. Hlava na povrchu i uvnitř jen velmi slabě až slabě zelená a má velmi slabé až slabé antokyanové zbarvení. Odrůda je odolná proti praskání kořenů. Obsah karotenu a obsah sušiny je středně vysoký.
News
Poloraný hybrid typu Nantes pro jarní a z pozdních výsevů i podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou Bejo Zaden B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je firma BEJO BOHEMIA, s. r. o., Opatovice nad Labem. Listy jsou polovzpřímené, středně dlouhé až dlouhé, středně zelené a středně členité. Kořeny jsou středně dlouhé a středně široké, dlouze válcovitého tvaru s tupým až tupě špičatým zakončením a velmi slabě až slabě rýhovaným povrchem. Zbarvení pokožky je středně oranžové, korové části a dřeně středně až tmavě oranžové, dřeň je stejně zbarvená nebo tmavší jako korová část. Hlava na povrchu jen velmi slabě až slabě zelená a uvnitř slabě zelená a nemá antokyanové zbarvení. Obsah karotenu je střední a obsah sušiny nízký až střední.
Senator
Poloraný hybrid typu Nantes pro jarní a z pozdních výsevů i podzimní sklizně, vhodný pro přímou spotřebu. Byla vyšlechtěna firmou CLAUSE INTERNATIONAL, Francie. Zástupcem pro ČR je firma BOHEMIASEED, spol. s r. o., Praha. Listy jsou polovzpřímené, středně dlouhé, středně zelené a středně členité. Kořeny jsou středně dlouhé až dlouhé a středně široké, dlouze válcovitého tvaru s tupým až tupě špičatým zakončením a slabě rýhovaným povrchem. Zbarvení pokožky, dřeně a korové části středně oranžové, dřeň je stejně zbarvená jako korová část. Hlava na povrchu nezelená a uvnitř zelená jen slabě. Hlava nemá antokyanové zbarvení. Obsah karotenu je nízký a obsah sušiny nízký až střední.
Sylva
Poloraná odrůda typu Nantes pro letní a z pozdních výsevů i podzimní sklizně. vhodná na přímý konzum jako mytá mrkev bez natě nebo z pozdních výsevů pro skladování. Byla vyšlechtěna firmou MORAVOSEED spol. s r. o, Mikulov, Česká republika. Listy jsou vzpřímené až polovzpřímené, středně dlouhé, středně zelené a středně členité. Kořeny jsou středně dlouhé až dlouhé, středně široké, dlouze válcovitého tvaru s tupě špičatým zakončením a velmi slabě až slabě rýhovaným povrchem. Zbarvení pokožky, korové části a dřeně je středně oranžové, dřeň je stejně zbarvená jako korová část. Hlava na povrchu ojediněle velmi slabě až slabě zelená a má slabé antokyanové zbarvení. Na řezu slabě zelená. Odrůda je odolná proti praskání kořenů. Obsah karotenu nízký až středně vysoký a obsah sušiny středně vysoký.
Viva
Poloraná hybridní odrůda typu Nantes pro jarní a z pozdních výsevů i podzimní sklizně, vhodná pro přímý konzum jako mytá mrkev bez natě a z pozdních výsevů pro skladování. Byla vyšlechtěna firmou HUIZER CAROSEM B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je Ing. Karel Skřivánek, Sadská. Listy jsou polovzpřímené, středně dlouhé, světle až středně zelené a jemně až středně členité. Kořeny jsou středně dlouhé a středně široké, dlouze válcovitého tvaru s tupě špičatým zakončením a velmi slabě až slabě rýhovaným povrchem. Zbarvení pokožky a korové části je středně až tmavě oranžové a dřeně tmavě oranžové, dřeň je tmavší než korová část. Hlava na povrchu nezelená, uvnitř zelená jen velmi slabě až slabě a nemá antokyanové zbarvení. Odrůda je středně odolná proti praskání kořenů. Obsah karotenu je středně vysoký a obsah sušiny nízký až středně vysoký. Odrůda je středně odolná proti vybíhání do květu za dlouhého dne.

Petržel zahradní kořenová (Petroselinum crispum (Miller) Nyman ex A. W. Hill convar. radicosum (Alef.) Danert)
Konika
Odrůda kořenové petržele pro přímou spotřebu, skladování i průmyslové zpracování. Byla vyšlechtěna firmou MORAVOSEED spol. s r. o, Mikulov, Česká republika. Listy jsou polovzpřímené, středně zelené se středně dlouhou až dlouhou čepelí a středně dlouhým řapíkem. Kořeny jsou středně dlouhé, tlusté, široce protáhle trojúhelníkového tvaru se slabě rýhovanou bílou pokožkou. Odrůda je málo až středně odolná proti napadení padlím listů.

Ředkvička (Raphanus sativus L. var. Sativus)
Bela
Raná jednobarevná diploidní odrůda pro přirychlování a jarní nebo podzimní polní pěstování. Byla vyšlechtěna firmou SEVA-FLORA s. r. o., Valtice, Česká republika. Listy jsou polovzpřímené až vodorovné, středně dlouhé, široce vejčitého tvaru, středně šedozelené, slabě laločnaté. Bulvičky jsou velké, kulovité až ploše kulovité na bázi zakulacené, bílé barvy s matně bílou dužninou. Odrůda je odolná proti praskání bulviček, odolná proti houbovatění dužniny a středně odolná až odolná proti vybíhání do květu.
Faraon
Raná jednobarevná diploidní odrůda vhodná zejména pro rychlení případně jarní nebo podzimní polní pěstování. Byla vyšlechtěna firmou MORAVOSEED spol. s r. o, Mikulov, Česká republika. Listy jsou polovzpřímené až vodorovné, středně dlouhé, vejčitého až široce vejčitého tvaru, středně šedozelené, středně laločnaté na okraji mělce vroubkované. Bulvičky jsou středně velké až velké, kulovité na bázi zakulacené, šarlatově červené barvy tmavší intenzity s matně bílou dužninou. Odrůda je odolná proti praskání bulviček, středně odolná proti houbovatění dužniny a středně odolná až odolná proti vybíhání do květu.
Rudolf
Poloraná jednobarevná diploidní odrůda vhodná pro jarní nebo podzimní polní pěstování. Byla vyšlechtěna firmou Bejo Zaden B. V., Nizozemsko. Zástupcem pro ČR je firma BEJO BOHEMIA, s. r. o., Opatovice nad Labem. Listy jsou polovzpřímené až vodorovné, středně dlouhé, vejčitého až široce vejčitého tvaru, středně až tmavě zelené, středně až silně laločnaté na okraji mělce vroubkované. Bulvičky jsou středně velké, kulovité až ploše kulovité na bázi zakulacené, šarlatově červené barvy střední intenzity s matně bílou dužninou. Odrůda je odolná proti praskání bulviček, odolná proti houbovatění dužniny a středně odolná až odolná proti vybíhání do květu.
Sexta
Raná diploidní jednobarevná odrůda pro přirychlování a jarní nebo podzimní polní pěstování. Byla vyšlechtěna Ing. Karlem Křivským, Heřmanův Městec, Česká republika. Rostliny jsou vysoké. Listy jsou polovzpřímené, široce vejčitého tvaru, středně zelené, středně až silně laločnaté. Bulvičky jsou velké, příčně eliptické až kulovité na bázi zakulacené až tupě špičaté, šarlatově červené barvy s matně bílou dužninou. Odrůda je odolná proti praskání bulviček, odolná proti houbovatění dužniny a méně odolná proti vybíhání do květu.

Řepa salátová (Beta vulgaris L. var. conditiva Alef.)
Kahira
Víceklíčková raná odrůda pro letní až podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou MORAVOSEED spol. s r. o, Mikulov, Česká republika. Odrůda se středně vysokým až vysokým chrástem. Listová čepel je velká, široce eliptická, tmavě zelená, řapík dlouhý, červený. Bulva je příčně úzce eliptická s purpurově červenou pokožkou a slabou korkovitostí. Dužnina je stejnoměrně středně až tmavě purpurově červená, kroužky slabé, stejně zbarvené, vláknitost dužniny po vaření je střední. Odrůda je odolná proti vybíhání do květu.
Monika
Jednoklíčková středně raná odrůda pro letní až podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna firmou MORAVOSEED spol. s r. o, Mikulov, Česká republika. Odrůda s nízkým až středně vysokým chrástem. Listová čepel je velká, široce eliptická, středně až tmavě zelená, řapík dlouhý, polovzpřímený, červený. Bulva je středně velká, kulovitá s karmínově červenou pokožkou a střední korkovitostí. Dužnina je stejnoměrně světle až středně červená, kroužky středně výrazné, stejně zbarvené, vláknitost dužniny po vaření slabá. Odrůda je odolná proti vybíhání do květu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down