07.07.2021 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pomoc s kompenzacemi pro zemědělce z obcí zasažených tornádem

Aktuální situaci v postižených obcích na Moravě a v obci Stebno na Lounsku řešil v Lucemburku se svými evropskými protějšky a eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským ministr zemědělství Miroslav Toman. Požádal o pomoc pro naše zemědělce při řešení škod způsobených tornádem.

„Situace na jižní Moravě je složitá. Někteří zemědělci a chovatelé se ocitli v  nebývale kritické situaci. Tornádo způsobilo obrovské škody na trvalých kulturách, jako jsou vinice, chmelnice nebo sady, i polních plodinách, sklenících a budovách živočišné výroby. Jsou také hlášeny četné úhyny hospodářských zvířat. Na zasedání Rady jsem informoval ostatní ministry zemědělství o dopadech katastrofy a požádal jsem o pomoc při řešení následků. Finanční pomoc musí dostat zemědělci co nejdříve,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
První odhady škod u zemědělců se pohybují ve stovkách milionů korun. Konečný rozsah však bude známý až za několik týdnů. Ministr Toman své evropské kolegy požádal o prověření všech možností, jak by Evropská komise mohla pomoci postiženým zemědělcům, a to například i formou mimořádné podpory.
Po setkání s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským se ministr Toman domluvil na využití Rámcového programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství, který umožňuje poskytnout zemědělcům podporu při mimořádných událostech.
Ministerstvu zemědělství již včera vláda schválila národní dotační program opatření na pomoc zemědělcům, lesníkům a potravinářům s finanční podporou až 1,5 miliardy korun podle výše skutečných škod (eAGRI).*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down