Polští pěstitelé zaplavují náš trh levným zelím

Ceny zelí v těchto dnech klesají kvůli levným dovozům z Polska. Na olomoucku se v jednom případě cena kilogramu bílého zelí dostala i pod 1,9 koruny, což je hluboko pod výrobními náklady domácích pěstitelů. Někteří tuzemští zelináři mají nyní podle Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) problém prodat kilogram bílého zelí za více než dvě koruny, na hranici rentability je přitom cena zhruba o 1,5 koruny vyšší.

Poláci propadají panice, protože špatně odhadli vývoj na evropském trhu se zelím. Spoléhali na to, že v celé Evropě bude nedostatek zelí, a proto si vytvořili velké zásoby. Nemají přitom tak dobré skladovací kapacity, takže nyní musejí zelí prodávat i za velmi nízké ceny. Tajemník ZUČM Karel Holík dodává, že nelze odhadnout, kolik zelí mají čeští pěstitelé ve skladech, protože tyto informace kvůli konkurenci jen neradi zveřejňují. Pád cen podle něj postihne zejména ty české pěstitele, kteří nemají k dispozici klimatizované sklady. Pokud je zelí uskladněné ve stodole, po oteplení je třeba ho prodat za jakoukoliv cenu. Podle odhadů, dojde k této situaci během tří týdnů. Čeští pěstitelé, kteří mohou skladovat zelí dlouhodobě, nyní prodávají kilogram zelí zhruba za 3,5 koruny, což je na hranici rentability. Ostatní zelináři mají problém prodat kilogram zelných hlávek ze dvě koruny. Od loňského září do letošního února bylo do Česka dovezeno 6815 tun zelí. Polské zelí se na tomto množství podílelo 87 procenty. Od září 2002 do února 2003 bylo do České republiky dovezeno zhruba o 1000 tun zelí méně, přičemž letošní nárůst importu má podle údajů ZUČM na svědomí právě import z Polska.
ZUČM již požádala příslušné orgány státní správy, aby se zaměřily na kontrolu jakosti dovozu levné polské zeleniny. Bohužel o tom, zda tyto organizace skutečně zvýšily četnost kontrol importované zeleniny, se nelze nedozvědět.
Příčiny levné produkce našich severních sousedů jsou v nízkém daňovém zatížení, levné pracovní síle, včetně práce rodinných příslušníků a dětí, prodeji produkce za hotové a používání levnější chemické přípravky z Asie, které nejsou v Česku registrovány.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *