Pohádková kouzla s květinami

Pro všechny milovníky květin, zahradníky tělem i duší a obdivovatele krásných aranžmá uspořádali dva bratři – Jiří Chládek za Zahradnické centrum a Otakar Chládek za Sadovnický a zahradnický servis ve spolupráci s Agenturou NKL Žofín, s. r. o., v pořadí již 65. reprezentační zahradnický ples, třetí v jejich režii. Dokonalá květinová výzdoba byla jistě velkou inspirací pro začínající floristy i profesionály v daném oboru.

„Chtěli jsme zachovat tradici těchto plesů a protože je zahradnická profese smyslem našeho života – jsme již pátou generací zahradníků v naší rodině, rozhodli jsme se převzít pořadatelství bálů po Jiřím Fürstovi. Organizace plesu začíná již v srpnu a podílí se na ní celý tým profesionálů. Například v letošním roce spolupracovalo na výzdobě prostor kolem šedesáti osob,“ uvedl Jiří Chládek.
V předešlých letech byly taneční sály stylizovány do podoby růžové zahrady, další rok se v nich odehrála zahradnická svatba a letos si mohli návštěvníci zatančit na královském plesu.

Ples na zámku
Ples se nesl v duchu zámecké slavnosti. Již při vstupu do paláce Žofín mohli návštěvníci obdivovat foyer plné kvetoucích keřů a bohatě vyzdobené schodiště s neuvěřitelným množstvím orchidejí a rudých růží. Atmosféru zámeckého prostředí dotvořila slavnostně vyzdobená vstupní brána s brněním po obou stranách či obraz s podobiznou barokní dámy lemovaný květinovým rámem. K dokonalé iluzi starého zámku přispělo i předtančení skupiny historického tance Lucretia.
K zámku patří královská rodina s princem a jeho družinou. Návštěvníkům se představili jak jinak než v květinových róbách. Poté ve Velkém sálu s erby a pompézní květinovou výzdobou uspořádali hostinu. Hosté se mohli pokochat pohledem na slavnostně vyzdobený stůl plný dortů, zákusků a podnosů s ovocem. Nebyly však k snědku, protože vše vzniklo pod rukama aranžérů.
Panovnická rodina pak přišla mezi hosty ještě jednou. Jako půlnoční překvapení totiž pořadatelé připravili královské zásnuby. Černokněžník princi představil tři princezny, z nichž si královský syn zvolil jednu za manželku. To už nosili kuchtíci na stůl svatební menu, mimo jiné prasátko, rybu, páva a sladkosti z květin.
Sousední Primátorský salónek vyzdobili floristé v loveckém stylu. Na stěnách visely obrazy s loveckou tématikou vyrobené z živých květin. Malý sál v přízemí paláce byl naaranžován jako alchymistická laboratoř, kterou navozovaly květiny ve zkumavkách. Jako šenk pro rytíře, děvečky a zbrojnoše upravili stylisté Rytířský sál ve sklepních prostorách paláce. Hosté tam mohli obdivovat nástěnné dekorace z tulipánů, gerber, slunečnic a slámy symbolizující prostředí pro služebnictvo. Pro každý sál byla navíc speciálně zvolena hudba, která korespondovala s vytvořeným prostředím.

Oslava zahradnického umu
Zahradnický ples je každým rokem vyvrcholením pro všechny zahradníky a zároveň prestižní záležitostí pro všechny zúčastněné aktéry. Květinoví aranžéři si mohou vyzkoušet práci s neuvěřitelným množstvím živého materiálu na dané téma v krásných prostorách Žofínského paláce.
„Oslovili jsme ty nejlepší české floristy, z nichž naši nabídku přijali například Lucie Kulmanová s Milanem Dopitou. Ti se svou skupinou připravili slavnostní průvod květinových kostýmů a půlnoční překvapení ve Velkém sálu. Malý sál vyzdobil jako alchymistickou laboratoř Pavel Hruška se spolupracovníky, Primátorský salónek v loveckém stylu Růžena Bubeníčková s týmem, Rytířský sál Ing. Jarmila Neugebauerová, Ph.D., se svými studenty ze Zahradnické fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Lednici a dalšími. O dekoraci foyer a schodiště se nejvíce zasloužila Sylva Chládková a kolektiv Zahradnického centra Chládek,“ vyjmenovala alespoň část spolutvůrců nádherné výzdoby Jarmila Pejpalová. Ta, jako jedna z hlavních organizátorek, vyzdobila se svým týmem Velký sál.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *