Podzimní setkání zelinářů

Prostory podniku Montano Valtr, s. r. o., uvítaly české i slovenské zelináře na tradičním podzimním Dnu otevřených dveří. Návštěvníky čekala pokusná pole s 51 odrůdami květáku, 21 odrůdami brokolice a 30 odrůdami pekingského zelí, které díky většímu sponu narostly do atraktivních velikostí, které ovšem v běžné obchodní síti by byly špatně prodejné.

Přes velmi teplé léto byly porosty, díky závlaze a hnojení, v dobrém stavu a zájemci si mohli prohlédnout a porovnat jednotlivé starší i nové odrůdy od různých semenářských firem.
Fóliovník se stal útočištěm „firemníků, kteří se předháněli v nabídce novinek.
Den otevřených dveří se nesl i v duchu 25 let produkce sadby v tomto podniku, který se zařadil mezi první, jenž započat pracovat ve velkém s touto, tehdy novou technologii. Při letmém ohlédnutí nazpět těmito pětadvaceti lety se vedle sebe řadí čísla, která mají vysokou vypovídací hodnotu. Za prvních deset let vypěstovali 600 – 700 mil. kusů sadby, za posledních 15 let to bylo „pouze“ 500 milionů. Výroba sadby byla a do současné doby je i nadále zaměřena na produkci košťálovin (květák, zelí, pekingské zelí, kedlubny), celer (rok 2003 představoval 4 – 5 mil. kusů, celkem se vypěstovalo kolem 100 milionů celerových sazenic), pór, paprika, která se připravuje v objemu 2,5 mil. kusů pro moravské podniky. Průměrně se v posledních letech produkce ustálila na 30 – 35 milionech sazenic za rok.
Mladá sadba nesměřuje pouze do českých podniků, ale pravidelně se kolem 10 % vyveze do SRN a na Slovensko.
Ovšem, kromě sadby dělají ještě například výsevy pro Severofrukt a to v objemu 5 milionů buněk.
Původně se zelinářská sekce firmy zaměřovala především na výrobu zeleninové sadby, která však uvolňuje plochy na začátku léta a tak se začalo uvažovat o efektivnějším využití prostor. Přes původní váhání, zda a jak uvolněné plochy využít, se pomalu přešlo na výrobu květin s krátkou vegetační dobou, která dosahuje v poslední době obratu 20 mil. Kč. Prim mezi květinami mají chryzantémy Multiflora, které nabízejí v několika běžných velikostech, ale i „luxusní“ vysoce dekorativní výpěstky obřích rozměrů.
Něco málo novinek
Ty tam jsou doby, kdy po našich zelinářských polích se proháněl pouze jeden secí stroj s přesným výsevem. Dnes se nabídky rozšiřují a možná, že i výběr je proto složitější. Nový přesný výsevný stroj spolu se sazečem Florida, který je vybaven ekvalizerem, který zaručuje přesnou práci na všech druzích půd s každým materiálem – vysokým nebo velmi obtížně vysazovatelným, nabízelo Onico, s. r. o., které dodává italské stroje pro pěstování zeleniny Sfoggia.
Květákové růžice jako kola od vozu, tak by se mohly charakterizovat nové, zatím u nás nepovolené odrůdy firmy Royal Sluis (Seminis), které ale budou dostupné od 1. 5. 2004 po vstupu do EU.
Pro podzimní pěstování z dosud nepovolených novinek jsou vhodné Elbert F1 a Majella F1, pro výsadbu červenec až září Planita F1 a Cornell F1. Velkou předností je jejich odolnost na vysoké teploty – růžice zakládají i při noční teplotě nad 20 0C, jak dokázaly nejen zahraniční, ale i naše pokusy, konané na jižní Moravě a na Litoměřicku. Jedná se o vylepšený ’Freemont ’ F1 a ’Avizo’ F1, kde došlo ze zvýšení kvalitativních ukazatelů, ale především k prodloužení doby dozrávání a tím i k prodloužení sklizně. Velkými pravidelným růžicemi vynikala brokolice od RS ’Chevalier’.
Dříve musely květáky splňovat ČSN i co se týká barvy růžice jak v čerstvém stavu, tak i po zpracování. Přítomnost anthokyanů byla nežádoucí. Dnes se na trhu stále více uplatňují barevně stálé květáky, která má v nabídce například i Agrotrans. ’Graffiti’ F1 (Daehnfeldt) je středně raná odrůda s vegetační dobou 85 – 90 dnů s velkým vzrůstem a dobrým krytím růžice. Hmotnost růžice se pohybuje od 0,8 do 1,2 kg. Odrůda ’Graffiti’ F1 je vhodná pro přímý konzum, výrobu čerstvých zeleninových salátů, kterým dodává zajímavé stálé barevnosti i pro průmyslové zpracování.
Sempra Praha zastupující firmu Nickerson- Zwaan představila řadu květáků s poetickými jmény měst – ’Helsinki’ F1, ’Oslo’ F1, ’Barcelona’ F1, ’Locris’ F1 …
Nabídka velmi raných a raných brambor byla značná. MedipoAgras H. B., který je výhradním zástupcem Solana Agrar Produkte GmbH, SRN může obohatit stůl o červené velmi rané rohlíčky ’Indiana’ (RZ 94-83). Z posledních novinek můžeme vyjmenovat ’Astoria’ pro letní i celoroční spotřebu s hlízami oválnými, sytě žlutou dužinou a žlutou lesklou slupkou. ’Baltica’ je určena pro celoroční spotřebu. Hlízy jsou oválné, odolné vůči strupovitosti, mechanickému poškození a vyznačují se dlouhou dobou skladovatelnosti. Jsou odolné proti šednutí dužiny. ’Belladonna’ má velmi atraktivní hlízy. Je vhodná pro mytí a balení do spotřebitelských obalů. Hlízy jsou lesklé, pravidelné, světle žluté. ’Belladonna’ je vhodná pro letní sklizeň, ale i pro dlouhodobé skladování.
Oseva Pro představila standardní nabídku.
Agra HB, s. r. o., má ve své nabídce odrůdy brambor českého původu. Dodává certifikovanou sadbu ve stupni množení C1 a C2. Vedle sadby nabízí pěstitelům kompletní služby.
Holandské brambory od firmy van Rijn dodává na náš trh výhradní zástupce Agroradost, s. r. o. V letošním roce byly povoleny dvě odrůdy a to ’Inova’ – velmi raná s oválnými až velmi oválnými pravidelnými hlízami se žlutou dužninou a slupkou, která patří do typu A/B, po uvaření nešedne. Je odolná mechanickému poškození, dobře se skladuje. Vhodná pro praní a do malospotřebitelských balení.
’Santana’ – raná dlouhá brambora typu C. Má vyšší odolnost proti plísni bramborové v nati i na hlízách, středně odolná je proti virovým chorobám, strupovitosti a mechanickému poškození.
Kdo by neznal ’Keřkovské rohlíčky’ vyšlechtěné a ozdravené v Sativě Keřkov, která letos oslavila 80 let svojí činnosti. Sativa Keřkov má v současné době registrováno 11 odrůd. Mezi odrůdami najdete i velmi ranou konzumní odrůdu ’Komtesa’ se zajímavou růžovou slupkou.
Převratnou novinkou ze skupiny Lolo salátů se mohl pochlubit Reprosam. … jeden řez a hotovo – to je motto salátů Salanova RZ. Jedná se o patentovaný výrobek – salát Lolo typu (červený a zelený) s určitým způsobem balení a prodeje v obchodních řetězcích. Hlávka má krátký centrální košťál ze kterého vyrůstají krátké – „jednohubkové“ listy o stejné délce. Jedním řezem se celá hlávka rozpadne na jednotlivé listy a potom stačí pouze použít vhodný dresing a konzumovat. Do všech obchodních sítí se bude dodávat v jednotném prodejním balení s návodem a piktogramem v odpovídajícím jazyce. Osivo tohoto nového šlechtění bude dvakrát tak drahé jako běžné a pultová cena se zvýší o 20 až 40 %. Přes cenové zvýšení Salanova RZ jistě přinese prospěch pěstiteli – předpokládá se, že se zvýší prodej (obchodní řetězce, minimalizace odpadu), zákazník ocení zlepšení chutě a především prodlouženou dobu skladovatelnosti na osm dní. Využití najde nejen v obchodní síti, ale i v gastronomii.
Saláty typu Lolo ze šlechtitelské dílny RZ, které budou volně k dispozici od 1. 5. 2004 – ’Levistro’ (zelený), ’Versai’ (červený) a ’Bastille’(červený) se vyznačují rezistencí 1 až 24 proti plísni salátové (Bremia lactucae).
Cibule – široký výběr, široká konkurence – MoravoSeed, Bejo Zaden, Agri, Semo, Saga).
Nabídku uzavíraly sadbovače (Floral Studio Klapka, Semo), substráty, malý ruční postřikovač (Agro CS), závlahy (Netafim), větrání (Agroel). Máme vyseto, vysazeno, sklizeno a naskladněno. Nastává čas distribuce k spotřebiteli, kam jde zelenina například v PE rašlových pytlích a pytlích v různých barvách s recyklačním označením. Agrokop HB nabízí české výrobky s tradiční výrobou , kde výsledek se rovná zaručená kvalita. Odběratel nemusí řešit problém s odpadem, protože pytle jsou zpoplatněny u společnosti EKO-KOM, a. s. pod klientským číslem EK-P03020040.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *