08.09.2022 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podzimní Flora Olomouc připomene objevitele principů genetiky Mendela

Letošní 200. výročí narození Gregora Mendela, který objevil základní principy dědičnosti, připomene na přelomu září a října návštěvníkům hlavní expozice podzimní výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc-Hortikomplex. Součástí podzimní výstavy budou tradičně zahradnické trhy, festival gastronomie a nápojů Olima i mezinárodní včelařská výstava Hanácká včela. Flora se na stejnojmenném olomouckém výstavišti bude konat od čtvrtka 29. září do neděle 2. října, sdělila ředitelka Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková.

Hlavní expozice v pavilonu A ponese název Plody otce genetiky. Jejími autory jsou floristé Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík. Hlavní pavilon A díky nim připomene Mendelovo působiště – augustiniánský klášter v Brně, jemuž vévodí bazilika Nanebevzetí Panny Marie postavená ve stylu slezské gotiky. „Dominantním prvkem expozice tak bude sakrální gotická architektura, a to včetně velkých, zhruba pětimetrových oblouků plných květin, které se budou klenout napříč celým pavilonem,“ uvedla Fuglíčková. „Součástí expozice budou kromě floristické výzdoby samozřejmě i prvotřídní výpěstky nejrůznějších odrůd a druhů od nejlepších tuzemských zelinářů a ovocnářů,“ doplnila.

Součástí hlavní expozice v pavilonu A budou také vědecko-výzkumné laboratoře, které návštěvníkům připomenou Mendelovu badatelskou práci. Na galerii pavilonu A pak bude připravena prezentace členů sdružení pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO CZ. Souběžný festival gastronomie a nápojů Olima 2022 pak zahrnuje soutěž kuchařů a cukrářů Gastro Olomouc Olima Cup, soutěžní klání o nejlepší marmeládu Flora džem, mezinárodní Grand Prix ovocných destilátů Flora košt či soutěž Flora mošt.

V souvislosti s podzimní výstavou Flora Olomouc uspořádá výstaviště ve spolupráci s předními českými floristy od 29. září do 14. října také akci Rozkvetlé památky. Květinami bude vyzdobena trojice olomouckých chrámů. Letos se floristé zaměří na Husův sbor, kostel sv. Cyrila a Metoděje v městské části Hejčín a chrám Zvěstování Páně na Dolním náměstí.

Podzimní etapu výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc-Hortikomplex loni navštívilo asi 20 000 lidí, což byl v meziročním srovnání více než dvojnásobný počet. Návštěvnost podzimní Flory v roce 2020 totiž výrazně poznamenala sílící pandemie koronaviru a na výstavu se tehdy přišlo podívat jen 9000 lidí. Počet návštěvníků loňské podzimní Flory byl srovnatelný s dobou před pandemií. Letos Výstaviště Flora zrušilo letní část květinové a zahradnické výstavy Flora, která byla původně plánována na závěr srpna. „Načasování rozhodnutí o zrušení letní etapy urychlila pandemie koronaviru a také výrazné zdražování vyvolané strmým růstem inflace a posléze i válečným konfliktem na Ukrajině,“ uvedl mluvčí Výstaviště Flora Michal Poláček.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down