11.11.2011 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podzimní Flora Olomouc 2011

Podzimní zahradnická výstava Flora Olomouc/Hortikomplex se i letos stala největší prezentací domácích i zahraničních pěstitelů ovoce, zeleniny a ovocných školkařských výpěstků v České republice. Letošního 16. ročníku výstavy, která se konala v polovině října v areálu Výstaviště Flora Olomouc, a. s., se zúčastnilo přes 112 vystavovatelů.

Pestrá přehlídka ovoce a zeleniny byla na letošní podzimní etapě Flora Olomouc soustředěna v hlavním výstavním pavilonu A. V hlavní expozici nazvané Paleta barev se pod záštitou Ovocnářské unie České republiky a Zelinářské unie Čech a Moravy představili nejlepší pěstitelé ovoce a zeleniny. Největší zájem návštěvníků, kterých prošlo v průběhu čtyř dnů konání akce branami výstaviště přes 28 000, byl tradičně o výpěstky ovocnářů. Na výstavní ploše tak nechyběly ukázky desítek odrůd jablek a hrušek. Pěstitelé zeleniny zde naopak představili široký sortiment listové a kořenové zeleniny v poutavých prezentacích, jež hrály všemi barvami. Nechyběla zde ani přehlídka odrůd domácího českého česneku, výstava kysaného zelí či tykví nejroztodivnějších barev a tvarů. Na své si přišli i milovníci vína, a to jak v podobě hroznů, tak i tekutého moku.

Nejlepší odrůdy a expozice
Podzimní Flora byla spojena s řadou odborných soutěží pro vystavovatele. Odborná komise zvolila jako nejlepší expozici v oboru ovocnářství prezentaci firmy Úsovsko a. s., Klopina, jejíž ovocnářská divize vypěstuje ročně na 377 ha přes 7700 tun ovoce. V soutěžním klání o nejlepší kolekci odrůd zvítězilo Hospodářské družstvo Určice, sady Dětkovice, nedaleko Prostějova. Hlavním pěstovaným ovocným druhem jsou zde jabloně (80 ha), hrušně (2,5 ha), višně (5 ha) a švestky (4 ha). Prvenství v soutěžním klání o nejlepší odrůdu získalo Zemědělské družstvo Senice na Hané, sady Vilémov u Litovle za odrůdu jablek ´Šampion´. Odborná poroto v soutěži o nejlepší školkařskou ovocnou kolekci zvolila společnost Arbia Zlín – Malenovice, s. r. o., která patří k největším producentům výpěstků bobulovin a slivoní v rámci České republiky. Za nejlepší expozici v oboru zelinářství udělila porota první místo firmě Moravoseed, s. r. o., jejímž hlavním
předmětem činnosti je šlechtění, výroba a prodej zeleninových a květinových osiv.
V soutěži o nejlepší výpěstek se ve skupině Košťálová zelenina umístila na první příčce odrůda zelí ´Agresor´ (Nahořanská, a. s.); Cibulová zelenina – pór ´Lancelot´ (OD Litozel, pěstitelé Václav a Miloš Svačina); Kořenová zelenina – petržel ´Fakír´ (OD Litozel, pěstitel Ing. Jan Procházka); Plodová zelenina – okurka salátová ´Midios´ (Jižní Morava, a. s., Tvrdonice); Ostatní zelenina – brokolice ´Ironmen´ (Zeltr Agro, a. s.).
Cenou primátora města Olomouc byl poctěn za bohatou kolekci školkařského materiálu Školkařský svaz Ovocnářské unie ČR.

Floristické klání
Tradičně se v rámci konání zahradnických výstav Flora Olomouc pořádájí floristické soutěže vyhlašované Svazem květinářů a floristů České republiky. Tématem podzimního floristického klání se stal Barevný podzim. Úkolem soutěžích v kategorii junior a senior bylo zhotovení podzimního věnce na vstupní dveře z přírodního materiálu. Druhým soutěžním úkolem se stala přízdoba nejtypičtějšího plodu podzimu tykve. V juniorské kategorii (14 soutěžících) zvolila odborná porota vítězem Ondřeje Čerňáka, držitele titulu mistr florista ČR 2011 v juniorské kategorii, ze Střední školy zahradnické a zemědělské A. E. Komerse, Děčín-Libverda.
Z devíti seniorů získala prvenství Kateřina Holišová, která reprezentovala Zahradnickou fakultu v Lednici Mendelovy univerzity v Brně.

Doprovodný program
Souběžně s expozicemi výstav věnované ovoci, zelenině a ovocným školkařským výpěstkům proběhl v pořadí již 16. ročník veletrhu Olima – festival gastronomie a nápojů s nabídkou a prezentací kvalitních potravin domácí produkce. Nechyběly zde kuchařské ani cukrářské soutěže, ochutnávky regionálních potravin a kulinářských zajímavostí hanácké kuchyně, barmanská show či štrůdlování se sladkými i slanými štrůdly.
Součástí podzimní etapy Flora Olomouc jsou Dny moravských vín s představením a ochutnávkami vín jednotlivých vinařských podoblastí Moravy. V Olomouci se rovněž konal 8. ročník soutěže o nejlepší ovocnou pálenku – Flora košt 2011. Do boje o letošní titul šampióna přihlásili pěstitelé a „paliči“ 325 vzorků tvrdých moků. Odborná porota složená ze zástupců Mendelovy univerzity v Brně, Státní
zemědělské a potravinářské inspekce a Unie destilátorů ČR udělila titul Absolutního šampióna Flora koštu 2011 třešňovici Josefa Růžičky z Nových Syrovic na Třebíčsku. Stejnému paliči patří rovněž druhé nejvyšší ocenění – Cena Unie destilatérů ČR za nejlepší kolekci přihlášených vzorků.
Neodmyslitelně k výstavě Flora Olomouc patří u návštěvníků tolik oblíbené Zahradnické trhy. Široká nabídka květinových a školkařských výpěstků více než 150 prodejců uspokojila i toho nejnáročnějšího zákazníka.
Přestože letošní „zelený“ rok na olomouckém výstavišti skončil, můžeme se těšit na jarní etapu výstavy Flora Olomouc, která se koná ve dnech 19. až 22. dubna 2012.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down