29.06.2021 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podzámeckým alpinem otevřel park návštěvníkům svou náruč

Průhonický park, národní kulturní památka a památka UNESCO, je jedinečnou ukázkou zahradního umění. Před čtyřmi lety se jej podařilo návštěvníkům ještě více otevřít díky rekonstrukci Podzámeckého alpina. O něm jsme si povídali v polovině května spolu s Ing. Jiřím Šmídou z Botanického ústav AV ČR, v. v. i., vedoucím Správy Průhonického parku.

O průhonické alpinum pečuje samostatné oddělení správy parku. Slavnostní otevření Podzámeckého alpina proběhlo v roce 2017. Hlavní myšlenkou celé rekonstrukce podzámčí bylo místo zpřístupnit, otevřít a přiblížit rostliny lidem. „Jedním z důležitých záměrů obnovy Podzámeckého alpina bylo, aby mohli mít návštěvníci větší kontakt s rostlinami, mohli si k nim přivonět, pozorovat je zblízka a zároveň vnímat jedinečnost prostoru v blízkosti zámku a rybníka pod ním. Sortiment byl zvolený tak, aby byl celoročně atraktivní a v průběhu sezóny v něm nakvétaly různé druhy. Navíc máme do výsadeb zakomponovaný informační systém – v záhonech jsou cedulky s českým a latinským názvem a QR kódem. Ten odkazuje na webovou stránku www.virtualnipruhonice.cz, kde najdou zájemci fotografie, popisy rostlin atd. Současně se lze přenést zpátky do minulosti a podívat se na panoramatické fotografie dokumentující vývoj obnovy podzámčí od roku 2015 až do roku 2017,“ vysvětlil Ing. Šmída. Ten na Správě pracuje od roku 2015 a zaučil se u Ing. Ivana Stani, který dokázal od 90. let postupně navracet Průhonickému parku myšlenku, kterou tu hrabě původně nastolil.

Kompletní obnova

Památková obnova podzámčí probíhala od podzimu 2015 až do jara 2017 a podařilo se jej integrovat do celkového charakteru alpina, jak to původně zamýšlel hrabě Arnošt Emanuel Silva Tarouca. Podzámecké alpinum začíná na svazích pod baštou, pokračuje celou jižní a východní stranou podzámčí (svahy nad Podzámeckým rybníkem) zahrnující i obnovenou Růžovou zahrádku až k vyhlídce na Starém alpinu, kde projekt myšlenkově končí. Dříve byla některá místa návštěvníkům nepřístupná z důvodu „nepéče“ v minulém režimu. Nově zrekonstruovaná část tak před kompletní obnovou sloužila spíše jako provozní plocha a zahradníci se starali především o Staré a Centrální alpinum. V současnosti celkem sedm zahradníků pečuje zhruba o 1,5 ha plochy Podzámeckého alpina, které tvoří celkem dvanáct kompozičních celků, a dalších asi pět hektarů Starého a Centrálního alpina.*

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 7/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down