22.01.2002 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpora zahradnictví v EU

V souvislosti s přijetím ČR do EU se velmi často diskutuje o podporách EU poskytovaných zemědělství. Nejlepší přehled o těchto otázkách lze získat nahlédnutím do rozpočtu EU.

Rozpočet Evropské unie pro rok 2001 počítá s celkovými výdaji téměř 91 miliard EUR. Z této částky spotřebuje administrativa více než 3 mld. EUR, zbytek, téměř 88 mld. EUR, tvoří operační výdaje Společenství. Největšími položkami operačních výdajů jsou Evropský zemědělský orientační a záruční fond (EZOZF), do kterého letos plyne 43,7 mld. EUR a Fond pro strukturální a regionální operace a výdaje, do kterého letos plyne 31,8 mld. EUR.
Z letošního rozpočtu EZOZF připadá na podporu rostlinné produkce 27,6 mld. EUR, živočišné produkce 10,2 mld. EUR a na rozvoj venkova 4,5 mld. EUR. Rozpočet EZOZF počítá s 1,7 mld. EUR pro sektor ovoce a zeleniny a 1,2 mld. EUR pro sektor vína.
Na Společnou organizaci trhu s čerstvým ovocem a zeleninou a na Společnou organizaci trhu s banány je EU v letošním roce připravena vyplatit celkem 1 027 milionů EUR, z toho na operační fondy organizací producentů 380 mil. EUR, na banány 326 mil. EUR, na stahování nadbytečného ovoce a zeleniny z trhu 158 mil. EUR, na ořechy a oříšky 98 mil. EUR a na exportní refundace 40 mil. EUR.
Na Společnou organizaci trhu se zpracovaným ovocem je letos EU připravena vyplatit 628 milionů EUR, z toho na zpracovaná rajčata 215 mil. EUR, na zpracované citrusové ovoce 189 mil. EUR, na rozinky 125 mil. EUR, na ostatní zpracované ovoce 88 mil. EUR a na exportní refundace 10 mil. EUR.
Na Společnou organizaci trhu s vínem pamatuje letošní rozpočet EU s částkou 1 153 milionů EUR, z toho připadá na restrukturalizaci a konverzi vinic 380 mil. EUR, na intervence a intervenční destilace vína a vedlejších produktů 386 mil. EUR, na skladování alkoholu z intervenčních destilací 149 mil. EUR, na refundace za výrobky 35 mil. EUR a na prémie za útlum produkce ve vinařských oblastech 14 mil. EUR.
Mimo rozpočet EZOZF samozřejmě přichází do zahradnických sektorů EU různé další podpory, např. podpory pro rekonstrukci skladů, podpory pro propagaci výrobků s cílem zvýšit jejich spotřebu atd. Na podporu spotřeby výrobků v sektoru okrasných rostlin připadá pravidelně ročně 15 mil. EUR. Podobná podpora se v minulosti vyplácela i pro jablka. Mimo rozpočet EZOZF patří také letošní dodatečná podpora 11 mil. EUR pro zpracování a distribuci nadbytečného ovoce a zeleniny stažených z trhu. K monitoringu a vytvoření registrů výsadeb v sektorech ovoce, vína a olivového oleje je letos určeno 8 mil. EUR.
Ve srovnání s ostatními sektory zemědělské výroby EU jsou zahradnické sektory poměrně chudé na podpory, týká se jich přibližně 6,4 % rozpočtu EZOZF. Přitom značnou část těchto podpor využijí zejména jižně položené členské státy EU s rozvinutou zahradnickou výrobou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down