08.03.2005 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podnikání drobných vinařů bude možná od ledna jednoduší

Drobní pěstitelé vinné révy budou možná od ledna příštího roku moci prodávat své výrobky, aniž by museli absolvovat dosavadní složitá úřední jednání. Umožnit by to měl institut malovinaře, jenž by se ještě letos měl stát součástí vinařského zákona.

Podnikat s vínem by ale drobní pěstitelé révy mohli jen omezeně, zákon by jim umožňoval prodej vína ve vinných sklepích a místních vinotékách. Malovinařem by podle poslance byl ten, kdo ročně vyrobí 20 000 litrů vína, nebo má vinice do rozlohy půl hektaru.
Spolu s prodejem vína by drobní pěstitelé měli podle poslance získat i možnost prodávat ve svých vinný sklípcích jídlo. Mělo by se ale jednat o potraviny, které budou mít charakter specialit charakteristických pro daný region. Opatření by mělo prospět nejen vinařům, ale především zatraktivnit cestovní ruch spojený s vinařskými stezkami. Změna zákona by měla podporovat drobné vinaření stejně jako v sousedním Rakousku.
O pěstování vinné révy je v tuzemsku stále velký zájem. Vloni do evidence oddělení trvalých kultur Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského přibylo 3300 pěstitelů. Vinařství se v tuzemsku věnuje 18 300 lidí na celkové ploše 18 710 hektarů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down