Autor
Kategorie:
Nezařazené

Počasí způsobilo ovocnářům ztráty

Počasí, které bylo na území České republiky na začátku měsíce července, způsobilo ovocnářům nemalé ztráty. Největší škody způsobily přívalové srážky s krupobitím, které se vyskytovaly na několika místech ČR od čtvrtka do neděle.

Největší škody byly v severních Čechách a na severní a střední Moravě, kde byla z části krupobitím zničena úroda a v některých lokalitách i poškozený porost. Lokální škody menšího rozsahu byly i v dalších pěstitelských oblastech – východní a jižní Čechy i na jižní Moravě.
Škody však ovocnářům nezpůsobilo jen krupobití, ale i velmi vysoké teploty. V některých lokalitách východních Čech a jižní Moravy došlo k poškození plodů zejména u jabloní intenzivním slunečním zářením – slunečný úžeh. Poškozeny byly hlavně letní a podzimní odrůdy a odrůdy žlutozelené s tenkou slupkou. Toto fyziologické poškození je známo spíše z jižní Evropy (Řecko, Turecko). Postupným oteplováním a zřejmě i díky poškození ozónové vrstvy se úžeh může stát problémem i v ČR. Nezvykle teplé počasí ze začátku druhého červencového týdne bylo toho důkazem. Ve srovnání s krupobitím byly však škody minimální.
Vyhodnocování ztrát je nyní předčasné, přesto škody ze začátku července se pohybují v desítkách milionů Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *