Počasí nahrává chorobám révy

Vývoj počasí za poslední dva týdny nahrává především na jihu Moravy rozvoji chorob vinné révy, která je v růstu opožděna asi o deset dnů. Velmi dobré podmínky má nyní oidium. Lokální výskyt na listech i mladých hroznech zjistili pěstitelé i na Břeclavsku, kde mají doporučeno provést dvě chemická ošetření ve zkráceném intervalu.

Vyplývá to z údajů Státní rostlinolékařské správy. Ochrana proti chorobám však drobné pěstitele finančně značně zatěžuje, náklady se zvedly několikanásobně a některým vinařům to může způsobit potáže. Drobný vinař si totiž kupuje malá balení přípravků, která mohou být až dvacetkrát dražší než z velkoobchodu. Přibližně před měsícem zaznamenali na vinicích v regionu i výskyt peronospory. Vegetace révy se rozhodně může vylepšit, i když hrozny nedosáhnou takové kvality a cukernatosti jako loni. Teploty nejsou vysoké, takže výsledná cukernatost bude v rámci širokého průměru. Réva nasadila velmi dobře a některé porosty mají i čtyři hrozny na jednom letorostu. Počasí se však projevilo na poměrně dlouhé době kvetení révy, kde u citlivých odrůd poškodil květy déšť a hrozny sprchly.
V loňském roce dostávali pěstitelé za jeden kilogram hroznů při průměrné cukernatosti 19,7 stupně podle statistických průměrů 14,70 Kč. Bylo to téměř o jednu korunu meziročně více. Náklady se přitom pohybují podle odborníků v rozmezí devět až 14 Kč/kg.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *