14.07.2021 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Po tornádu bude zapotřebí v obcích vysadit stovky stromů, pomohou studenti

(ČTK) – Kromě lidských domovů a dalších budov zničilo a poškodilo tornádo, které se na konci června prohnalo částí Hodonínska a Břeclavska, také stovky stromů přímo v obcích. Odborníci z Mendelovy univerzity v posledním týdnu mapují stav těchto stromů. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.

"Vegetace v ulicích je buď žádná nebo silně poškozená. Ze stovek stromů jich na místě zůstaly spíše desítky," uvedla děkanka Zahradnické fakulty Mendelu Alena Salašová.

Odborníci včetně arboristů z Lesnické a dřevařské fakulty už zmapovali 130 stromů v Mikulčicích, chystají se do dalších obcí. "Zaznamenávali jsme stromy pomocí GPS pro další využití v geografickém informačním systému, sepsali návrhy opatření a ošetření, v horším případě vyřkli ortel skácet," konstatoval Luboš Úradníček z Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU. Pouze část ze zkontrolovaných stromů zregeneruje a vytvoří druhotnou korunu.

Část práce na stromech odvedli hasiči, kteří odstranili ulomené části. Po nich by měli nastoupit arboristé, kteří koruny stromů odborně prořežou, aby se do nich nedostala infekce. Teprve po nějaké době se ukáže, který ze stromů se dokáže ze škod vzpamatovat.

Kromě péče o poškozené stromy budou podle děkanky Salašové potřebovat obce také novou výsadbu stovek stromů. Studenti a experti z Mendelovy univerzity budou obcím pomáhat i v budoucnu. Navrhnou obnovu veřejných prostranství a pomohou s novou výsadbou.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down