03.01.2011 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plantarium se novinek nebojí

Cílem účasti na profesionálních výstavách a veletrzích je vedle navázání nových obchodních kontaktů a výměny zkušeností i seznámení s novinkami v sortimentu, Jedním z veletrhů, který se na novinky přímo specializuje, je nizozemské Plantarium, jehož 28. ročník letos koncem srpna proběhl v Boskoopu.

Přihlášku do souboje o nejlepší novinku letošního roku zaslalo mnoho ze zkušených světových šlechtitelů. Část okrasných keřů, které se letos o toto prestižní ohodnocení utkaly, přinášíme na následujících stránkách.

Abelia ‘Lyn’ (PINKY BELLS)
Neobyčejně velkými býlími až světle nachovými květy se může pochlubit tato abélie společnosti Valkplant BV z Boskoopu. Kvete od července do září. Dorůstá výšky 60 až 80 centimetrů a vyniká silnými kořeny, díky nimž je velmi stabilní v květináčích. Listy jsou leskle zelené. Tento dostatečně odolný kultivar byl vyšlechtěn Timem Woodem z americké Spring Meadow Nursery Inc. a na trh přichází již v tomto roce.

Acer campestre ‘Eco Sentry’
Tento javor babyka vyniká velkolepým kompaktním vzrůstem sloupcovitého charakteru. Na podzim se vybarvuje do čistě žluta, někdy až do červena. Dobře odolává padlí. Vyšlechtěn byl v nizozemském Zundertu ve školkách A. F. van Nijnatten, na trh jej přináší Valkplant BV/A.F. van Nijnatten.

Acer palmatum ‘Firecracker’
Nová odrůda rozkladitého javoru je jedním z nejrychleji rostoucích japonských javorů odrůdy ‘Dissectum’. Kvalitní sazenice velikosti 30/40 cm je možno vypěstovat za jeden rok. Jedná se o velmi zajímavou rostlinu jak pro pěstitele tak pro spotřebitele, a to hlavně pro svůj klasický tvar japonského javoru, kterého dosahuje již v mládí. Tento kultivar byl vyšlechtěn v Boskoopu a na trh přichází v tomto roce v nabídce společnosti Bos & Hoogenboom/Ronald Roos BV.

Berberis media ‘Dual Juwel’
Tento kultivar dřišťálu byl objeven Pietem van Leijdenem ze společnosti Hanno Hardijzer z Boskoopu. Mladé výhony rostliny, která dorůstá 60 centimetrů, jsou jasně žluto-oranžové. Mladé listy jsou jasně žluté a v průběhu léta se přebarvují spíše do oranžova. Tato výrazně barevná rostlina se uplatní v okrasných záhonech i jako součást živého plotu okolo zahrady. V nabídce společnosti Valkplant BV/Boomkwekerij Hanno Hardijzer bude již tento rok.

Carex oshimensis ‘Everillo’
Poslední novinka z dílny šlechtitelů FitzGerald Nurseries. Lipově zelené listy se v průběhu roku přebarvují na zlatožluté. Díky této přeměně působí v průběhu roku proměnlivě. Rostliny jsou ideální k rozveselení ponurých zákoutí a rohů, ale uplatníme je i na terasách či balkónech jako kbelíkovou rostlinu. Tato půl metru výšky dosahující rostlina si ponechává listy i v zimním období. Pro optimální vývoj upřednostňuje plné slunce či polostín, kvalitní půdu nejlépe na chráněném stanovišti. Trhu bude představena v příštím roce irskou společností Fitzgerald Nurseries Ltd. z Kilkenny.

Caryopteris ‘Janice’ (SUNNY BLUE)
Tuto odrůdu ořechoplodce objevil Tim Wood z americké Spring Meadow Nursery INC. Sunny Blue vyniká tmavě žlutými aromatickými listy, které podtrhují čistě modrou barvu květů. Tato odolná rostlina kvete od konce července do září, roste vzpřímeně a dosahuje velikosti 80 až 100 centimetrů. Na trh přichází v roce 2010 v nabídce nizozemské společnosti Boomkwekerij Léon van Lint z Boskoopu.

Text Helena Piková Foto The Plantarium organization

Celý článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 9/2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down