23.03.2011 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plantarium – předváděcí molo školkařských novinek

O tom, že základní principy marketinku se dají aplikovat na každé zboží či službu, toho školkařského nevyjímaje, jsme se mohli na vlastní oči přesvědčit na letošním mezinárodním školkařském veletrhu Plantarium, který se konal v druhé polovině srpna v nizozemském Boskoopu.

Cedrus deodara ´Blue Globe´
Jak už samotný název napovídá, tento kultivar cedru himalájského se vyznačuje kulovitým růstem. Pávě pro svůj nevšední habitus získal na letoším Plantariu jednu ze zlatých medailí. Barva jehlic je modrošedé barvy. Přestože je známo několik zakrslých kultivarů cedrů, žádný se nevyrovná ´Blue Globe´. Odrůda vznikla selekcí z Cedrus deodara ´Feeling Blue´ ve společnosti Jac Schouten BV v nizozemském Boskoopu. V malém množství byla odrůda uvedena na trh stejnojmennou firmou v roce 2009. Na letošním ročníku veletrhu představila ´Blue Globe´ boskopská společnost W. S. Venema.

Gingo biloba ´BZN´
Pomalu rostoucí kultivar je selekcí z výsevu Ginkgo biloba. Vyznačuje se pokřivenými větvemi a jemnými, světlezelenými, dvoulaločnými, vroubkovanými listy. Přestože je ´BZN´ nenáročný na půdní podmínky a lze ho vysazovat do běžných půd, nejlépe prospívá ve vlhčích, dobře propustných substrátech na slunném stanovišti. Mateční rostlina vysazená v roce 2000 dosahuje v současné době dvou metrů, pro svoji velikost je ´BZN´ vhodným kultivarem pro výsadby do malých zahrad a předzahrádek. Uplatnění najde rovněž jako dřevina vhodná k osazování nádob pro dekoraci terasa či balkónů. ´BZN´ vyšlechtěný a pojmenovaný v roce 2007 A. C. van Aartem z nizozemského Oudenboschu uvedla letos na trh společnost Van Aart Boomkwekerijen.

Hibiscus moscheutos ´Sparkle´ (EXTREME SPARKLE)
Nápadný, vzpřímeně rostoucí ibišek zaujme pozornost především svými nádhernými, více jak dvaceticentimetrovými květy a zelenými oválnými listy. Neobyčejné květy, které vykvétají od června do října mají bílou barvu s růžovým žilkováním. ´Sparkle´ vyšlechtila nizozemská společnosti De Zonnebloem Breeding z De Kwakelu. Nový kultivar ibišku bahenního (americký ibišek) uvádí letos na trh firma De Zonnebloem Jonge Planten BV.

Hydrangea paniculata ´Bombshell´
Tato latnatá hortezie se vyznačuje kompaktním růstem a velkým množstvím bílých květů, které se tvoří na lonských výhonech. ´Bombshell´ si udržuje plně zahuštěný a kulatý tvar růstu, dosahuje přibližně výšky a šířky jednoho metru. Kultivar byl vyšlechtěn a uveden na trh Alexem Schoemakerem z Boskoopu. ´Bombshell´, jenž obohatí sortiment kultivarů latnatých hortenzií představila na letošním ročníku veletrhu společnost Plantipp BV z Ijsselsteinu.

Hydrangea paniculata ´Rensun´ (SUNDAE FRAISE)
Nový kultivar hortenzie latnaté je ceněn především pro svoji kompaktnost. Keře jsou nízké, uniformní a husté, dorůstají výšky 1–1,3 m a šířky 1–1,2 šířky. Červeno-hnědé stonky nesou květný laty s bílými květy, které se začátkem srpna vybarvují do růžové barvy. Jako u všech ostatních hortenzií, barva květů se odvíjí v závislosti na podnebí, dostatku slunečního svitu a půdních podmínkách výsadby. ´Rensun´ byla vyšlechtěna ve Francii J. Renaultem, novou odrůdu letos uvádí na trh francouzská společnost Sapho z La Ménitré.

Juniperus communis ´Goldschatz´
Stříbrnou medaili získal na letošním veletrhu tento nízký, dožluta zbarvený kultivar jalovce obecného, jenž vytváří kompaktní půdní kryt. Vznikl selekcí Juniperus communis ´Repanda´, kterou ve školce Saemann Baumschule v německém Bautzen provedl Friedrich Saemann. ´Goldschatz´ roste ve srovnání s ´Repanda´ výrazně pomaleji. V deseti letech dosahuje výšky 20 cm a šířky přibližně 150 cm. Díky těmto rozměrům je předurčen pro výsadby do předzahrádek i do nádob. ´Goldschatz´ velice dobře odolává slunečnímu úpalu, najde tak uplatnění při plošných výsadbách na sluncem exponovaných místech na veřejných prostranstvích. Na Plantarium představila tento neobyčejný kultivar jalovce obecného, jehož hlavní dekorativní hodnotou je žlutooranžové zbarvení nových výhonů, které se v létě postupně vybarvují dožluta, nizozemská společnost Boomkwekerij Peter Leenders z Heldenu.

Lavandula angustifolia ´Kilablula´(BLUE LANCE)
Odrůda ´Kilablula´ zaujme pozornost svými neobyčejně velkými fialovými květy, které na rostlině vykvétají od červan až do prvních mrazíků. Především dlouhá doba kvetení předurčuje této odrůdě velkou popularitu.
´Kilablula´ vyšlechtěna ve společnosti Kieft Seeds bude uvedena trh v roce 2011 nizozemskou firmou Florensis Hamer Bloemzaden BV.

Lavandula stoechas ´Pink Summer´ (BUTTERFLY GARDEN)
Vzpřímeně rostoucí odrůda levandule smilovité ´Pink Summer´ kvete světle růžovými květy, které se rozvíjí z tmavě růžových poupat. Doba kvetení je od května – června až do konce srpna. Co se týče růstu je odrůda ´Pink Summer´ srovnatelná s ´Alexandra´. Kultivar vyšlechtěný dánskou firmou
Gartneriet Tvilinge Gaarden uvedla letos na trh belgická společnost De Cock.

Prunus laurocerasus ´Greentorch´
Tento kultivar bobkovišně lékařské byl záměrně vyselektován pro svůj rychlý a vzpřímený růst a dobré větvení, díky kterému připomíná ´Greentorch´ zelenou pochodeň. V závislosti na pěstebních podmínkách dorůstá ´Greentorch´ výšky 1,5–2,5 m a 1–2 m šířky. Listy dlouho drží na rostlině a zůstávají zdravé. Na jaře vykvétá na rostlině několik květů. ´Greentorch´vznikl selekcí z výsevu Prunus laurocerasus ´Ottto Luyken´, je proto mrazuvzdorný do –20 °C a vyžaduje jen minimální řez. Kultivar vyšlechtěný ve Francii Pépinièresem Minierem uvedla letos na trh francouzská firma Sapho.

Quercus palustris ´Pringreen´ (GREEN PILLAR)
Sloupovitý kultivar dubu bahenního dorůstá výšky 14 m a šířky 3 m. Má hlavní vrcholový výhon a husté, vzpřímeně rostoucí větve. Pěti až sedmi laločnaté listy jsou opadavé, lesklé, tmavě zelené barvy, 18 cm dlouhé a 13 cm široké. V chladnějších oblastech se listy na podzim vybarvují do tmavě červené barvy, suché listy drží na větvích dlouho do zimy. V jarních měsících zdobí tento kultivar neobyčejné jehnědy, v podzimních měsících pak velké, 12 mm dlouhé žaludy. Zatímco kmen starých stromů je svraštilý a hnědošedé barvy, kmínky mladých rostlin jsou hladké a hnědě-olivové barvy. ´Pringreen´ není náročný na půdu, prospívá ve vlhkých dobře propustných, kyselejších půdách na slunných stanovištích. Kultivar byl vyselektován z výsevů Quercus palustris ´Crownright´
W. Flemmerem III v New Jersy (USA). Přestože byl ´Pringreen´ uveden v USA na trh již v roce 1994 na evropském kontinentu je téměř neznámým kultivarem. V roce 2011 uvede tento neobyčejný kultivar na trh firma Van Aart Boomkwekerijen.

Rhododendron ´Hort02´ (XXL)
Rychle rostoucí rododendron ´Hort02´ vyniká velkou násadou poupat, které se otvírají v nádherné červené květy s bílým středem. Kulisou dlouhotrvajícím květů jsou silné a masité listy tohoto kultivaru,jenž byl vyšlechtěn belgickou společností Hortibreed N.V. Od letošního roku nechybí ´Hort02´ v nabídce firmy ID'Flor bvba.

Rosa ´Lucky Fairy´
´Lucky Faire´ patří mezi půdopokryvné růže s dlouho dobou kvetení (od června do září). Zatímco listy tohoto kultivaru jsou stejné jako u ostatních odrůd ze série The Fairy, květy ´Lucky Fairy´ jsou jasně růžové, na slunci se vybarvují do růžovobílé. Kromě nové barevné škály, přináší ´Lucky Fairy´ do série půdopokryvných růží The Fairy i větší velikost květů. K dalším přednostem této odrůdy patří její samočisticí schopnost (staré květy sami opadnou – nemusí se odstřihávat). ´Lucky Fairy´ je velice silnou a zdravou rostlinou. Díky možnosti strojového řezu je vhodnou odrůdou pro výsadbu na veřejná prostranství.
´Lucky Fairy´ je výsledkem novozélandského křížení neznámého semenáče Rosa x Rosa ´Baby Faraux´ ve firmě Mukosa Roses Ltd. Příští rok uvede ´Lucky Fairy´ na trh nizozemská společnost De Jong Plant z Boskoopu.

Spiraea betulifolia ´Tor Gold´
Nizozemská společnost Valkplant BV/Boomkwekerij Timmermans & Stolwijk z Boskoopu na letošním veletrhu prezentovala nenáročný, žlutozelený kultivar tavolníku břízolistého ´Tor Gold´. Listy kompaktního keře, jenž dorůstá do velikosti 60 cm, jsou na jaře nápadně žluté, v létě přecházejí do žlutozelené a na podzim se vybarvují od bílo-žluté barvy až po červenou. Na jaře je rostlina doslova obsypána bílými květy, které nádherně kontrastují s okrově žlutým olistěním. ´Tor Gold´ byl vyšlechtěn ve společnosti Boomkwekerij Timmermans & Stolwijk.

Leucothoe fontanesiana ´Howw´ (WHITEWATER)
Pro obohacení skupiny leukotoeí, u nás méně známé dřeviny, představila na Plantariu společnost Plantipp BV nový kultivar ´Howw´. Výjimečnost této odrůdy spočívá ve skvostném bílém zabarvení listů, které si rostlina udržuje po celou dobu vegetace. V zimních měsících se listy zbarvují do purpurově červené barvy. Leukotoe je tak jedna z mála rostlin, která je dekorativní po celý rok. Odrůda byla vyselektována z výsevu ve firmě Head Ornamentals Inc. Zajímavou odrůda leukotoei ´Howw´ letos uvádí na trh společnost Boomkwekerij Ron van Opstal.

Text  Arnošt Jílek

Foto The Plantarium organization

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down